1. Pamiętaj o dobroczynnym wpływie muzyki na Twojego malucha. Może przy niej bawić się, zasypiać i odpoczywać. Obserwuj go uważnie. Jeśli daje sygnał, że wszystko mu przeszkadza, zadbaj o ciszę w domu i nie odtwarzaj muzyki zbyt głośno. Warto wiedzieć, że dźwięki o wyższej częstotliwości pobudzają mózg i rozluźniają ciało. Maluch słuchający muzyki uczy się harmonii i piękna. Muzyka budzi jego emocje. Każde dziecko jest gotowe do poznawania dźwięków i bawienia się nimi. Twój maluch urodził się z bardzo dobrym słuchem muzycznym. Warto więc rozwijać jego muzyczną wrażliwość.  
 2. Wykorzystaj w zabawie ze swoim dzieckiem tzw.  „wierszyki na dziecięce masażyki”. Takie masażyki bardzo przyciągają uwagę dziecka. Dzięki nim uspokaja się i bardziej koncentruje na sobie i na swoim ciele. Taka zabawa daje ukojenie, poczucie jeszcze większej miłości i bezpieczeństwa, jest powodem do radości i do śmiechu, pozwala na budowanie i wzmacnianie miłości. Twój maluch czuje wtedy, że jest w centrum Twojej uwagi i w bliskim kontakcie fizycznym z Tobą, a Twoich ramion i tulenia potrzebuje najbardziej. Dobrym momentem do takich zabaw może być czas przed snem lub chwila w ciągu dnia, kiedy chcesz pocieszyć Twojego zasmuconego szkraba. Te zabawy ważne są z jeszcze jednego powodu, Twoje dziecko uważnie słucha tego, co recytujesz i jednocześnie czuje dotyk Twoich palców na swoich plecach lub brzuszku.

  Oto propozycje takich wierszyków
  Dopasuj  swój dotyk do treści tekstu wykorzystując swoją inwencję i wyobraźnie, „postukując”, „poklepując”, „ugniatajac”, „wałkując” i „łaskocząc” ciałko Twojego malucha.

  „Rzeczka”Tu płynęła rzeczka
  Idzie pani na szpileczkach
  Tu stąpały słonie i biegały konie
  Wtem przemknęła szczypaweczka
  Zaświeciły dwa słoneczka
  Spadł drobniutki deszczyk
  Czy przeszedł cię dreszczyk?  

 3. W zabawie z maluchem naśladuj głosy wydawane przez zwierzęta, maszyny lub przedmioty. Maluch lepiej te dźwięki zapamięta, kiedy będzie miał okazję zobaczyć pieska, ptaszka, a także tykający zegar czy hałasujący samochód lub pociąg.  
 4. Regularnie czytaj swojemu maluchowi książeczki, pokazuj narysowane w nich proste obrazki. A może w prezencie urodzinowym przygotujesz dla swojego szkraba wykonaną własnoręcznie pierwszą książeczkę. Wystarczy tylko sfotografować siebie i innych członków rodziny i oczywiście Twojego bobasa, a może także kilka zabawek, które zwykle towarzyszą twoim zabawom z maluchem. Zdjęcia można powiększyć i usztywnić folią a potem spiąć razem by miały formę książeczki. Jeśli jeszcze podpiszesz każde zdjęcie dużymi, drukowanymi literami to stworzysz samodzielnie najprawdziwszą pomoc edukacyjną dla Twojego dziecka. Maluch będzie mógł do woli przewracać kartki, dotykać je a także smakować (a to uwielbia przecież teraz robić). Folia skutecznie zabezpieczy zdjęcia przed zabrudzeniem.  
 5. Organizując zabawę swojemu maluchowi nie dawaj mu zbyt wielu zabawek na raz. Jeśli będzie ich za dużo spowodują bałagan nie tylko w pokoju, ale także w małej dziecięcej główce. Maluch potrzebuje czasu na skoncentrowanie się na jednym przedmiocie i na samodzielne jego odkrywanie.  
 6. Jeśli Twój bobas pełza lub raczkuje ułatw mu poruszanie się po podłodze, dywanie, między krzesłami. Niech uczy się samodzielnie choć pod Twoim czujnym okiem pokonywać przeszkody. Dzięki temu czuje i dotyka tego, co miękkie i twarde, szorstkie i gładkie, lekkie i ciężkie, ciepłe i zimne. Poznaje różnorodne faktury. Sprawdza wszystko swoim brzuszkiem kiedy pełza, rączkami i kolanami kiedy raczkuje a także paluszkami kiedy namiętnie wkłada je do buzi, sprawdzając czy wszystko w niej jest na właściwym miejscu.

  Zapamiętaj: Twój maluch uczy się przez praktyczne wykonywanie danej czynności. Uczy się pełzać pełzając, chodzić chodząc. Za każdym razem kiedy robi coś nowego, w jego mózgu tworzy się nowa ścieżka, po której przepływają impulsy nerwowe.

  POZWÓL WIĘC SWOJEMU MALUCHOWI BYĆ PRAWDZIWYM ODKRYWCĄ.  

 7. Baraszkuj ze swoim brzdącem. Turlaj, kołysz w ramionach, podrzucaj na swoich kolanach. Tulcie się do siebie jak najwięcej. Dzięki takim zabawom dajesz maluchowi nie tylko dobry dotyk, ale także pobudzasz jego zmysł równowagi. Ważnym jest, żeby ta zabawa dawała radość.

Tagi: , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Bezpłatny voucher zniżkowy od Philips Avent
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Moja młoda uwielbia “idą panieneczki na szpileczkach”. Już przy deszczyku przygotowuje się na dreszcze :) muszę poszukać więcej takich ciałkowych wierszyków.

świetny artykuł!

Więcej takich ciekawych artykułów poproszę:))

Rewelacyjny artykuł :) aż chce się czytać

Mój maluch uwielbia książeczki. Idę drukować zdjęcia :) Porady wspaniałe

miło sie czyta…. chyba obudze szkrabka, by sie poprzytulac:)

Super rady

Forum

Forum

Pakiety

Pakiety

Placówki