Rozwój fizyczny dziecka pod koniec 9. miesiąca życia

Niemowlę leżące na dywanie z numerem 9. miesiąca życia

Pod koniec 9. miesiąca życia maluch staje się coraz bardziej samodzielny i dynamicznie się rozwija. Nie ma problemu z samodzielnym siadaniem i najchętniej cały dzień badałby świat dokoła! Niech Was nie zdziwią pierwsze, coraz śmielsze próby stawania przy meblach. Jak wygląda rozwój fizyczny dziecka pod koniec 9. miesiąca życia?

Niemowlę siedzi i raczkuje!

Dziecko potrafi już samodzielnie i dość stabilnie siedzieć utrzymując proste plecki. Nowa pozycja daje mu możliwość wykorzystania obu rączek do zabawy, trzymania i badania przedmiotów, a także samodzielnego jedzenia rączkami. Z pozycji siedzącej maluch swobodnie przechodzi do leżenia na brzuszku.


Sprawdź, jak pomóc maluszkowi w nauce siadania: https://niebieskiepudelko.pl/kiedy-niemowle-siada/   


Zwykle w tym okresie dzieci intensywnie raczkują. Pierwsze próby raczkowania mogą pojawić się już w 8. miesiącu życia – wówczas w 9. miesiącu raczkowanie staje się coraz szybsze, a ruchy bardziej płynne. Zdarza się jednak, że dzieci zupełnie pomijają ten etap rozwoju i poruszają się w inny sposób, by później przejść do stania i chodzenia. Jeśli dziecko całkiem sprawnie raczkuje, nie musi poruszać się tylko po wykładzinie – może także doskonalić tę umiejętność przemieszczając się po podłodze i kafelkach.

Przygotowanie do nauki chodzenia – rozwój fizyczny pod koniec 9. miesiąca życia dziecka 

W 9. miesiącu część niemowląt będzie już wykonywać pierwsze próby wspinania się i stawania przy meblach. Jeśli Twoje dziecko jeszcze tego nie robi, nie ma powodów do obaw ani tym bardziej do prób przyspieszania tego procesu, ponieważ możemy maluchowi jedynie zaszkodzić. Dziecko będzie próbowało przyjąć postawę pionową, gdy jego mięśnie będą na to gotowe. Część bobasów może już przez chwilę ustać na szeroko rozstawionych nóżkach.

Pamiętajmy, by na tym etapie nie zakładać dziecku bucików, ponieważ może to prowadzić do powstawania wad postawy. Bose stópki lub antypoślizgowe skarpetki są jak najbardziej w porządku i pozwalają na prawidłowy rozwój układu kostnego malucha.

Mała motoryka a rozwój fizyczny pod koniec 9. miesiąca życia

U dziecka wykształca się nowy sposób chwytania, przy użyciu kciuka i palca wskazującego. Może ono zacząć podnosić z podłogi okruszki lub drobne przedmioty. To bardzo ważna umiejętność, która świadczy to o rozwoju koordynacji wzrokowo-ruchowej i motoryki precyzyjnej.

Jednocześnie maluszek będzie teraz wykorzystywać wszystkie maluszki niczym grabki – może nimi zagarniać do siebie jedzenie. Pozwól mu na tą odrobinę zabawy z jedzeniem! To doskonały sposób, aby zwiększyć apetyt dziecka i wspierać rozwój jego małej motoryki. 

Rozwój fizyczny pod koniec 9. miesiąca życia dziecka

Możliwe problemy rozwojowe w 9. miesiącu – FAQ

Dlaczego maluch ma 9 miesięcy i nie siedzi?

Jeśli 9-miesięczne niemowlę nie jest w stanie samo usiąść i wytrzymać w tej pozycji bez podparcia, to zdecydowanie powód, aby skontaktować się z lekarzem pediatrą. Może to być oznaką opóźnienia rozwojowego, ale wcale nie musi. Mimo że nie jest to „typowe”, niektóre dzieci mają niestandardową ścieżkę wzrostu i robią wszystko po swojemu. Nie martw się więc przesadnie, zwłaszcza jeśli nie widzisz innych niepokojących symptomów, ale na pewno skonsultuj problem ze specjalistą. 

9-miesięczne dziecko nie raczkuje – czy to problem?

Zdecydowanie nie. Dzieci nie muszą w ogóle raczkować, niektóre całkiem pomijają ten etap i zaczynają szybciej wstawać. Raczkowanie może też być opóźnione i rozpocząć się w 10-11 miesiącu. Jeśli nie masz żadnych innych powodów do niepokoju, uzbrój się w cierpliwość i pozwól maluszkowi swobodnie baraszkować na podłodze. 

Co robić, jeśli niemowlę pełza zamiast raczkować? Rozwój fizyczny pod koniec 9. miesiąca życia dziecka

Dla wielu dzieci pełzanie jest bardziej naturalnym sposobem na przemieszczanie się niż raczkowanie. Mimo że wygląda to niepokojąco, gdy dziecko włóczy za sobą nóżki po podłodze, nie ma w tym nic nieprawidłowego. Nawet jeśli maluch pełza w sposób bardzo asymetryczny, nie musisz się martwić – to tylko przejściowy etap. 

Drodzy Rodzice, pamiętajcie: każde dziecko rozwija się indywidualnie, we własnym tempie. Może ono zależeć od temperamentu dziecka, genów, środowiska rodzinnego. Nie wpadajcie w panikę, jeśli Wasze dziecko jeszcze nie opanowało pewnych umiejętności przypisanych danemu etapowi rozwoju. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Zapraszamy do dzielenia się małymi sukcesami Waszych dzieci i Waszymi spostrzeżeniami w komentarzach!

Instagram
Tagi: , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mój Leos,ma 8,5 mięs. Ale nadal sam nie siedzi,nie raczkuje,tylko siedzi przy mnie,upierając plecakami we mnie,albo przy mej pomocy.
Wychodzi dopiero 2 ząbki.

Mój Synuś skończył wczoraj 9 miesięcy, jedyne z czego mogę być dumna to to że ma już 6 ząbków, umie klaskać, czasem zdarzy się że coś mu się uda powiedzieć (niania, dziadzia, dada). Samodzielnie nie siedzi, nie rwie się do raczkowania. Wydaje mi się że to przez to że od maleńkości nie lubił leżeć na brzuszku choć i tak był układany przeze mnie ale to na nic i z tego też nie obracał się. Siada jak się go samemu posadzi do posiłku i tyle…

Moja mała ma 9 miesięcy ale nie siedzi sama o raczkowaniu nie wspomnę. Za to dużo gada i ma 8 zębów.

Moja Nastusia niedawno skończyła 9 miesięcy i bardzo dużo potrafi! 😀👍
Raczkuję do tyłu 😀 mówi mama, Tata, baba Dada ,dziadzia , daj, robi papa , bije brawo 👏, staje w łóżeczku sama , robi sama akuku, umie kołysać się do Muzyki i na boki 🙈😂 aa i mamy już 7 ząbków! 😬
Jstem mega dumną mamą 😍

Mój maluszek ma 7,5 mca od miesiąca raczkuje i siada zaczyna podciągać się w łóżeczku i przy meblach od 3 tygodni cieszymy się dwoma ząbkami jest niesamowicie pogodny i towarzyski od urodzenia dajemy mu dużo swobody poznawczej dzięki czemu mamy wrażenie że dużo szybciej się rozwija niż nasz pierwszy syn przy którym jako młodzi nie doświadczeni rodzice w wielu sprawach bardzo asekuracyjnie i zachowawczo działaliśmy. Nasz starszy syn jest dla niego mentorem.. to od niego mamy wrażenie uczy się najwięcej patrzy na niego jak w obraz i stara naśladować w każdej dziedzinie życia

Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Skarb Malucha Ja i moje maleństwo

Placówki