Rozwój fizyczny dziecka pod koniec 9. miesiąca życia

Pod koniec 9. miesiąca życia Wasz maluch staje się coraz bardziej samodzielny i dynamicznie się rozwija. Nie ma problemu z samodzielnym siadaniem i najchętniej cały dzień eksplorowałby dom raczkując z zawrotną prędkością! Niech Was nie zdziwią także pierwsze, coraz śmielsze próby stawania przy meblach. Jednak 9. miesiąc życia to nie tylko rozwój układu ruchu – to także nieustanne gaworzenie i rozwój społeczny i intelektualny malca. W artykule przeczytacie o umiejętnościach, które najczęściej występują u dziecka pod koniec 9. miesiąca życia. Dowiecie się także, co możecie zrobić, by wesprzeć rozwój maluszka na tym etapie.

Drodzy Rodzice, pamiętajcie: każde dziecko rozwija się indywidualnie, we własnym tempie. Może ono zależeć od temperamentu dziecka, genów, środowiska rodzinnego. Nie wpadajcie w panikę, jeśli Wasze dziecko jeszcze nie opanowało pewnych umiejętności przypisanych danemu etapowi rozwoju. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Co potrafi zrobić 9-miesięczne dziecko?

Rozwój układu ruchu i koordynacja ruchowa:

 • Dziecko potrafi już samodzielnie i dość stabilnie siedzieć utrzymując proste plecki. Nowa pozycja daje mu możliwość wykorzystania obu rączek do zabawy, trzymania i badania przedmiotów, a także samodzielnego jedzenia rączkami. Z pozycji siedzącej maluch swobodnie przechodzi do leżenia na brzuszku.
 • Zwykle w tym okresie dzieci bardzo intensywnie raczkują. Pierwsze próby raczkowania mogą pojawić się już w 8. miesiącu życia – wówczas w 9. miesiącu raczkowanie staje się coraz szybsze, a ruchy bardziej płynne. Zdarza się jednak, że dzieci zupełnie pomijają ten etap rozwoju i poruszają się w inny sposób, by później przejść do stania i chodzenia. Jeśli dziecko całkiem sprawnie raczkuje, nie musi poruszać się tylko po wykładzinie – może także doskonalić tę umiejętność przemieszczając się po podłodze i kafelkach.
 • Część niemowląt będzie wykonywać pierwsze próby wspinania się i stawania przy meblach. Jeśli Twoje dziecko jeszcze tego nie robi, nie ma powodów do obaw ani tym bardziej do prób przyspieszania tego procesu, ponieważ możemy maluchowi jedynie zaszkodzić. Dziecko będzie próbowało przyjąć postawę pionową, gdy jego mięśnie będą na to gotowe. Część bobasów może już przez chwilę ustać na szeroko rozstawionych nóżkach.
 • Pamiętajmy, by na tym etapie nie zakładać dziecku bucików, ponieważ może to prowadzić do powstawania wad postawy (więcej na ten temat w artykule pt. „Jak zapobiec wadom postawy u niemowlęcia”. Bose stópki lub antypoślizgowe skarpetki są jak najbardziej w porządku i pozwalają na prawidłowy rozwój układu kostnego malucha.
 • U dziecka wykształca się nowy sposób chwytania, przy użyciu kciuka i palca wskazującego. Może zacząć podnosić z podłogi okruszki lub drobne przedmioty. Świadczy to o rozwoju koordynacji wzrokowo-ruchowej i motoryki precyzyjnej.

Rozwój mowy:

 • Dziecko gaworzy, wymawiając sylaby, a nawet przekształcając je w krótkie słowa. Czasem dziecko próbuje coś przekazać, na przykład mówiąc „da” w sensie „daj” lub krzycząc „ba” przy upuszczaniu zabawki na podłogę. Często jednak użycie sylab będzie przypadkowe.
 • Bobas chętnie bawi się swoim głosem, odkrywa swoje możliwości i wydaje różne dźwięki w zmiennym natężeniu. Usłyszymy więc krzyk, śpiew, pisk, stękanie czy sapanie. Modulację głosu ułatwia mu to, że przyjmuje coraz bardziej pionową pozycję.

Rozwój intelektualny:

 • Przyjmuje się, że na tym etapie dziecko rozumie około 30-40 prostych słów. Pokazując mu przedmioty, mówmy wyraźnie, jak się nazywają. Maluch będzie wodził wzrokiem za przedmiotem nazwanym przez dorosłego.
 • Wielką frajdę będzie mu sprawiało wyrzucanie na podłogę zabawek i innych przedmiotów i obserwowanie, co się z nimi dzieje. Uwielbia też wszystkie grające zabawki: grzechotki, dzwoneczki, gumowe zwierzątka. To dobry moment, by dziecko mogło poznać odgłosy wydawane przez różne przedmioty (np. zegarek z kukułką) i zwierzątka. Puszczajmy też maluchowi różne rodzaje muzyki lub śpiewajmy mu piosenki.
 • Niemowlę zdradza już pierwsze objawy myślenia dedukcyjnego. Będzie kombinowało, jak może zdobyć zabawkę znajdującą się w sporej odległości od niego za pomocą innych przedmiotów, np. przysuwając koc lub usuwając przeszkodę.

Rozwój emocjonalny:

 • Dziecko zaczyna coraz bardziej zdawać sobie sprawę z tego, że jest odrębną jednostką. Możemy to zaobserwować np. przy zabawie w chowanego. Bawiąc się powtarzajmy imię malucha, a gdy go znajdziemy, zawołajmy „mam cię!”.
 • Maluch naśladuje proste ruchy ciała pokazywane przez kogoś innego. Będzie machał i unosił rączki, marszczył nosek lub kiwał główką. Jeśli będziemy go zachęcać do naśladowania naszych ruchów, może czekać na naszą pozytywną reakcję – śmiech lub pochwałę. To także świadczy o rozwijającym się poczuciu tożsamości i rozumieniu emocji. Dlatego chwalmy go jak najczęściej – da mu to motywację do doskonalenia swoich umiejętności.

Rozwój społeczny:

 • 9-miesięczny bobas ceni sobie szczególnie towarzystwo mamy. Będzie okazywał Ci swoje uczucia przytulając się, całując lub chwytając cię za rękę.
 • Początkowo okazuje dystans nieznajomym osobom. Jeśli jednak zaprosicie gości i maluch przyzwyczai się do ich obecności, po jakimś czasie może zacząć się z nimi bawić i pokazywać, co potrafi zrobić.
 • Pamiętajcie, że im większym zaufaniem maluszek będzie obdarzał swoich rodziców, tym większe zaufanie będzie miał do wszystkich ludzi, co pozwoli mu na prawidłowy rozwój społeczny w przyszłości. Dlatego róbcie wszystko, by bobas czuł się przy was bezpieczny i kochany.

Zapraszamy do dzielenia się małymi sukcesami Waszych dzieci i Waszymi spostrzeżeniami w komentarzach!

Tagi: , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

68 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mój Leos,ma 8,5 mięs. Ale nadal sam nie siedzi,nie raczkuje,tylko siedzi przy mnie,upierając plecakami we mnie,albo przy mej pomocy.
Wychodzi dopiero 2 ząbki.

Moja Dominisia pojutrze skończy 9 msc i już raczkuje dużo mówi jest bardzo toważyskim dzieckiem
Ma 6 ząbków i kolejne się pokazują bardzo lubi przebywać zemną w kuchni iwspina się w łóżeczku i po meblach

Mój Synuś skończył wczoraj 9 miesięcy, jedyne z czego mogę być dumna to to że ma już 6 ząbków, umie klaskać, czasem zdarzy się że coś mu się uda powiedzieć (niania, dziadzia, dada). Samodzielnie nie siedzi, nie rwie się do raczkowania. Wydaje mi się że to przez to że od maleńkości nie lubił leżeć na brzuszku choć i tak był układany przeze mnie ale to na nic i z tego też nie obracał się. Siada jak się go samemu posadzi do posiłku i tyle…

Moja mała ma 9 miesięcy ale nie siedzi sama o raczkowaniu nie wspomnę. Za to dużo gada i ma 8 zębów.

Moja Nastusia niedawno skończyła 9 miesięcy i bardzo dużo potrafi! 😀👍
Raczkuję do tyłu 😀 mówi mama, Tata, baba Dada ,dziadzia , daj, robi papa , bije brawo 👏, staje w łóżeczku sama , robi sama akuku, umie kołysać się do Muzyki i na boki 🙈😂 aa i mamy już 7 ząbków! 😬
Jstem mega dumną mamą 😍

Mój maluszek ma 7,5 mca od miesiąca raczkuje i siada zaczyna podciągać się w łóżeczku i przy meblach od 3 tygodni cieszymy się dwoma ząbkami jest niesamowicie pogodny i towarzyski od urodzenia dajemy mu dużo swobody poznawczej dzięki czemu mamy wrażenie że dużo szybciej się rozwija niż nasz pierwszy syn przy którym jako młodzi nie doświadczeni rodzice w wielu sprawach bardzo asekuracyjnie i zachowawczo działaliśmy. Nasz starszy syn jest dla niego mentorem.. to od niego mamy wrażenie uczy się najwięcej patrzy na niego jak w obraz i stara naśladować w każdej dziedzinie życia

Mój Maks skończył 9 miesięcy 2 dni temu i raczkuje jak szalony. Samodzielnie również podnosi się do pozycji pionowej i próbuje zrobić kroczki do przodu. Stoi sam i bije brawo A także tańczy do muzyki jak sprężyna. Każdy jego mały sukces jest dla mnie ogromnym szczęściem.

Mój synek ma 9 miesiący, od niedawna ciągle mówi ” baba”, “mama”, “tata”, “dada”.
Sam wstaje opierając się o szczebelki w łóżeczku, również o ścianę, no i jak siedzi to potrafi się wspinać na kogokolwiek z rodziny.
Zaczyna pełzać, ale woli jak się go prowadzi po podłodze i chodzić :)
Mimo wszystko jestem mega dumna z ( niby) małych, ale wielkich kroczków ku dobremu, jestem dumna, że mam takiego synka jak on 😍

Mój syn 5 lipca kończy 9 miesięsy, jak skończyl 6 miesięcy zaczął raczkować. Teraz wstaje przy meblach i wzdłuż nich się porusza. Jak wstaje np o krzesło to na kilka sekund się puści zeby stać samodzielnie. Ma dwa ząbki, gada i kłóci się. My mamy taki problem ze nie lubi kosztowac nowych rzeczy, mleko pije chetnie zupki i owoce zjada bardzo chetnie. Nie chce np chlepka szyneczki jajka kaszek ziemniaczkow. Oczywiscie za kazdym razem np przy sniadaniu jak jemy chlebek z szynka to on dostanie ale jak ma to polknac to go naciaga na wymioty 😔Mamy nadzieje ze mu sie jeszcze zmieni gust😔Ale najwazniejsze ze jest drowym naszym trzecim kokochanym łobuziakiem 😗

Witam, moja córeczka kończy 29 czerwca 9 miesięcy. Od miesiąca 6 miesiąc już raczkuje, teraz stawia pierwsze kroki sama podtrzymując się jedna raczka ściany lub mebli,lub odpycha się od ściany i stoi nieruchomo.Ćwiczy koncentracje.Od tygodnia mówi mama( wystarczy że zniknę z oczu to już woła mnie), baba do właściwych osób. Ma już 8 ząbków na dole jedyneczki dwie, a u góry jedyneczki, dwójeczki i trójeczki:) Jestem taka dumna.

Moja córcia 14 czerwca kończy 9 miesięcy: siada już dawno, raczkuje i zaczyna stawać przy meblach. Gada jak katarynka :) Ma już 7 zębów. Mamy niestety problem z jedzeniem. Nie za bardzo chce jeść.

Moje córeczka mając 7 miesięcy zaczęła raczkowac a dopiero siadać. I ma do tej pory tak. Że tylko i wyłącznie siada z pozycji raczkujacej. 10 czerwca kończy 9 miesięcy a zaczęła mi wstawać dziś w łóżeczku. Pupa się chwieje ale daje rade.

Dobramama zgadzam się. Nie można popadać w paranoję i na siłę uczyć dziecka siadać i chodzić, bo to prowadzi do wad postawy. Dziecko musi nabrać siły by samodzielnie wykonywać różne czynności. Najlepsze dla rozwoju dziecka jest gdy raczkuje a nie od razu chodzi i pamiętajmy, że chodziki to przekleństwo dla małego kręgosłupa! Dorosłego człowieka nie interesuje to, że miesiąc czy dwa szybciej od rówieśników zaczynał chodzić lecz to żeby mieć prawidłową postawę, prosty kręgosłup, brak płaskostopia. Rozwój dziecka to nie wyścigi dla rodziców! Pozdrawiam wszystkie mamy :)

Moj maly ma 9 miesiecy i potrafi wszystko to co jest w artykule. Nie badzcie zlosliwe, jezeli Wasze dzieci sa na innym etapie!

Dobramama moja corka gdy miala 6msc sama usiadla i siedziala sztywno teraz gdy ma 9mscy sama wstaje w lozeczku i przy kanapie i raczkuje jak sprinter. Rosnie zdrowo bez zadnych problemow takze nie masz niestety racji… acha a kazde dziecko rozwija sie inaczej niekoniecznie ksiazkowo..

A mój Gabryś ma 9 miesięcy i już sam jeźdźi na rowerze i czyta nam bajki na dobranoc 😁😆😂🤣

Mój ma 9 i już całki liczy

Dobramama w dniu jednak nie masz racji moja coreczka w 6 miesiącu sama zaczęła siadać nie obkladalam jej żadnymi poduszkami zaczęła też raczkowac w 6 miesiącu i wstawać i chodzić przy meblach stole i krzesłach także uwierz mi że jest to możliwe…

Dziecko siedzieć posadzone przez rodzica powinno, ale nie musi do 9 miesiąca , a samo wstać 10 -11 miesiąc . Raczkowanie 10-11 miesiąc , a chodzenie od 10 do 1,5 roku ;) . Nie słuchajcie bzdur dzieci które siedzą w 6 miesiącu to nieodpowiedzialność takie dzieci przeważnie są sadzane w poduszki lub jeszcze inaczej.. Dziecko ma usiąść samo i to się dzieje między końcem 8 , a 11 miesiącem życia . To , że dziecko robi coś szybciej nie oznacza prawidłowego rozwoju ..

6 sierpnia pomyliłam

Mój maluch 6 lipca kończy 9 miesięcy robi już wszystko co w opisie już od miesiąca wcześniej. Robi pierwsze kroczki przemieszczając się po meblach. I ciągle wisi mi na nodze hihi a jest taki kochany ciągle się śmieje i przytula. Tylko nie chce mówić ja tak czekać na to mama. :-)

Moja kończ 8 miesiąc za tydzień i robi to wszystko co w opisie na 9 :) to jest takie cudowne… Praktycznie z tygodnia na tydzień potrafila zrobić cos nowego, a hak usłyszałam. Pierwszy raz jej pogadankę ba ba bap bap ba ba be be bu ma ma a tata i te świadome wolanie mama jak mnie potrzebuje – to się pobeczałam ze wzruszenia :*

Witam, moja Martynka skończyła 9 miesiąc, raczkuje w sumie od miesiąca, siedzi, ma 4 ząbki i chyba wychodzi następny bo ostatnio gorączkuje i marudzi nie mówiąc o ślinieniu się. Jej ulubionym i pierwszym słowem jest tata:). Coś nie ma ochoty wołać mama.

Witam, mój Kacperek jest wcześniakiem, skończył 9 miesięcy, nie raczkuje, nie pełza, nie siada – miejscem jego zabawy jest podłoga i kocyk na którym się kula. W momencie kiedy siada na kolanach od razu chce stawać na nóżki i chodzić. Czy się przejmuję? Wcale! Z opinii innych mam i fizjoterapeutów wynika, że każde dziecko rozwija się indywidualnie. Podejrzewam, że mój synek ominie etap pełzania i raczkowania i po prostu zacznie chodzić a jak się przewrócić to nauczy się siadać ;-)

Moj Kacperek jutro kończy 9 miesięcy. Już mówi mama tata i baba uwielbia gdy obok są inne maluchy. Od tygodnia sam potrafi przejść kilka kroków raczkowanie opanowane do perfekcji. Bez problemu zostaje z babcią gdy mama idzie do pracy. Ni e wiem tylko czy to dobrze że nadal śpi z nami i tu pytanie do innych mam i ekspertów czy powinnam bo już uczyć spania samemu?

Mój syn ma już 7,5 miesiąca już raczkuje siada i siedzi a nawet wspina się po wszystkim czekamy na pierwsze kroczki i na szersze gaworzenie:)

Moja córka za kilka dni skończy 9 miesięcy. Kiedy skończyła pół roku zaczęła Raczkowski wstawać i siadać. Od tygodnia stawia pierwsze kroki,dzisiaj przeszła pół pokoju i co chwilę odrywa się od mebli by sama kaszerowane, 0

Moja Marysia za tydzień skończy 9 miesięcy. Od tygodnia stoi na nóżkach w łóżeczku, od 2 może 3 tygodni porusza się po domu, piszę porusza, bo w sumie nie raczkuje a przesuwa się z jedną nóżka pod dupką a drugą stawia tak jakby miała zaraz wstać :) gaworzy chyba od 3 miesiąca i już mówi “TATA” w ogóle na widok Taty wariuje :) ma dwa ząbki i apetyt jej dopisuje zwłaszcza na banany :)

Nasza Emilka za 5 dni kończy 9 miesięcy. Od miesiąca raczkuje i sama stoi. Próbuje stawiać swoje pierwsze kroki przy meblach, ma dwa ząbki i wielki apetyt. Potrafi również bić sobie brawo jak się ją chwali :)

Moja córcia za tydzień kończy 9 miesięcy. Nie siada sama, Siedzi posadzona. Obraca się na podłodze. Nie staje i nie ma żadnych zębów. Czy ja się przejmuje? Wcale. Syn usiadł pierwszy raz sam jak miał 11 miesięcy a wstał zaraz następnego dnia :-) Każde dziecko ma swój rytm rozwojowy

Moja córeczka skonczyła dzis 9miesiecy juz od 2 miesiecy sama staje przy lozku czy swoim lozeczku a od 3 tygodni muszcza sie i stoi sama :) Do niczego jej z mężem nie zmuszamy sama robi postepy w swoim rytmie :D Ma juz 5 ząbków ma swoja ulubioną podusie i bawi się nią zemną lub z mężem w a kuku :D

Ile mam tyle opinii – nasz lekarz ortopeda powiedzial ze absolutnie nie mozna stawiać dziecka dopóki samo nie zacznie bo to moze miec powazne kwkonsekwencje dla dziecka. Nasz maly nie nie chodzi nie siada i nie raczkuje, za to ciagle robi jakies wygibasy i cwiczy mięśnie po to zeby byc gotowym na wieksze osiagniecia ruchowe. Nie ma co sie przejmowac i przescigac w tym ze inne dzieci juz tak robia, bo kazde jest indywidualista;-)

Co znaczy stoi postawione? Przecież nie można stawiac ani sadzac na siłe. Dziecko musi samo do tego dojsc.

A moja Dominika ma 8 miesięcy i 3tygodnie i sama chodzi

Gratuluję, moja córka też mogłaby już od dawna sama chodzić, ale na szczęście ma mądrą mamę która nie pozwala na zbyt wczesną pionizację – proszę najpierw pomyśleć o układzie kostnym dziecka, a później się zachwycać, że tak wcześnie samo chodzi!

“Olga napisała 23.02.2016 15:34:
Gratuluję, moja córka też mogłaby już od dawna sama chodzić, ale na szczęście ma mądrą mamę która nie pozwala na zbyt wczesną pionizację – proszę najpierw pomyśleć o układzie kostnym dziecka, a później się zachwycać, że tak wcześnie samo chodzi!”

Cóż za absurdalna wypowiedź – na zasadzie nie znam się, to się wypowiem. Jeśli Dziecko Twojej przedmówczyni samo zaczęło chodzić to znaczy, że jest na to gotowe. Moja Córeczka zaczęła stawać w 7 miesiącu i rehabilitant powiedział, że jeśli sama staje to znaczy, że jest na to gotowa. O braku kultury Pani wypowiedzi nie wspomnę. A tą rzekomą mądrość uważam za pieniactwo.

Każde dziecko ma swój tryb i na każde dziecko przyjdzie pora. Moja córka za 8 dni skończy 9 miesięcy, a siedzi sama od 7 miesiąca, stoi w łóżeczku już od 6 miesiąca, gada “mama”, “tata”, “baba”, “dada”, “nie”, “tak”. Mowię do niej gdzie jest lala to podaje mi lale, to samo jest z kaczką gumową, mowię gdzie jest “kwakwa” to podaje kaczkę. Je wszystko począwszy od mięsa czy ryb (wcale nie bleduje jak większość każe) a kończąc na czekoladzie, idąc przez każde owoce i warzywa. Każde dziecko rozwija się inaczej po co wpadać w panikę, na każdego przyjdzie czas.

A mój synek za 5 dni skończy 9 m-cy, siedzi samodzielnie, ale tylko posadzone, samo nie siada. Nie raczkuje, dopiero nie dawno NAUCZYŁAM GO przewracania z brzucha na plecy. Odwrotnie nie chce. Nie próbuje wstawać przytrzymując się łóżeczka…niepokoi mnie to trochę, ale rozwój mowy jest super, powtarza czasem każde słowo które powiem, ale oczywiście jeszcze nie tak do końca wyraźnie…

Każde dziecko w swoim czasie fakt… Mój pierwszy syn siadał- 4 miesiące. Stawał przy sześciu ale zaczął chodzić sam dopiero na roczek. Teraz drugi synek za dwa dni kończy 9 miesięcy a dopiero od tygodnia siada. Martwiło mnie to trochę ale chyba leniuszka miałam :) Bo ledwo zaczął siadać a już raczkuje i na nogi próbuje stawać :) Jedyne czym się mogę martwić, to że mam synków tatusia bo obaj ciągle “tata” a “mama” nie bardzo, lub wcale ;)

Mój Kacperek za tydz skonczy 9mcy raczkuje od 8mca a w łóżeczku stoi od 7 m-ca teraz chodzi trzymając się mebli. Mówi mama baba lala a nie chce tata powiedzieć. Pozdrawiam wszystkie mamy maluszków ;)

A i jeszcze jedno wam powiem moj fabianek ma 9 miesiecy a juz duzo rozumie i wykonuje polecenia mowie mu daj to a on daje wolam go odwraca sie w moja strone zaczyna juz mowic nawet po swojemu papapapapapa prubuje tez mama tata powiedziec ;-)

Czytam sobie i czytam i mysle sobie w duchu Po co poganiać dzieci do szybszego rozwoju? Mój starszy syn Kacperek ma juz 5 lat a zaczal siadac jak mial 5 miesiecy a jak 6 m juz zaczal wstawac. W wieku 7 miesiecy zaczal raczkowac a moj mlodszy synek ma 9 miesiecy skonczone juz i zaczal siadac 2 miesiace temu a od miesiaca nie raczkuje tylko w kucki i prubuje na nozkach chodzic a w lozeczku wstaje o szczebelki sie chwytajac i cale lóżeczko okrąży bez zatrzymania sie na nóżkach ;-) nawet juz szczebelki dwa wyciaga z łóżeczka a i juz ma 9 zabkow ;-) Nie martwcie sie mamy o swoje pociechy kazde dziecko rozwija sie na swoj ondywidualny sposób. Pozdrawiam

Witam wszystkie mamy! Mój Kubuś zaczął wstawać mając 7 miesięcy. Teraz ma 8 i robi to, co przykładowe dziecko w tym artykule, które ma 9 miesięcy. Charakterek też mu się już wyrobił ;) Fakt, daleko nam do rozumienia “daj mi to” czy wskazywania części twarzy. Zobaczymy jak to będzie. Ale do wszystkiego podchodzimy na spokojnie :)

mój Kacperek skończył 9 mcy,nie raczkuje tylko się czołga. O wstawaniu czy chodzeniu to jeszcze nawet nie myśli. Nie biore do głowy i nie nakręcam się bo każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Teściowa wysyła nas juz do neurologa,rehabilitanta i jeszcze grom wie gdzie. A na wszystkich przyjdzie czas na jednych wcześniej na innych później. Grunt to nie wariować:)

Zgadzam się z tym, ze każde dziecko ma inaczej, i nie znaczy, że to lepiej lub gorzej. Moja starsza córka zaczęła chodzić jak skończyła 8 miesięcy. Teraz druga córka ma skończone 9, a nawet nie raczkuje. Na wszystko przyjdzie pora:)

Rany!Fajnie że to przeczytałam bo już zaczęłam się martwić o swoje dziecko i to bardzo poważnie, naprawdę.Wszystko zaczęło się jakieś dwa miesiące jak mały dostał zapalenia pęcherza które przez Panią dr zostało skwitowane jako…odmiedniczkowe zapalenie nerek !!!!i tak się zaczęło, i jeszcze powiedziała mi że :O Boże!on jeszcze nie siedzi samodzielne!za kilka dni skończy 9 miesięcy. Skierowała mnie od razu do poradni rehabilitacyjnej, tam dr przepisałam podwójną dawkę wit D bo za duże ciemiączko, potem jeszcze dowiedziałam się że dziecko ma napięcie mięśniowe, krzywice i anemie i jeszcze chyba problemy neurologiczne.Płakałam jak bóbr żemój Wojtuś jest tak strasznie chory, już nie wspomnę o antybiotykoterapii 2-tyg i trzech opakowaniach nystatyny na nadżerki które podobną wzięły się stąd że wziął coś brudnego do buzi…acha a mnie chyba czołg pod okiem przejechał ale wtedy myślałam inaczej, i dziecko się poci bo to krzywica.W końcu poszłam prywatnie do Pani ordynator, kazała mi wszystkie leki odsawić, stwierdziła że dziecko rozwija się genialnie, teraz np raczkuje moje cudowności najdroższe, siedzi jeszcze niepewnie ale wędruje po całym mieszkaniu i nigdzie nie będę stawiać na siłę albo powtarzać w kółko te same słowa bo musi je umieć w tym wieku i już, słucham tylko swojego matczynego instynktu a porad co niektórych lekarzy słucham z przymrużeniem oka a na pewno z ostrożnością

Mój Maksymilian za 6 dni skończy 9 miesięcy, siedzi sam dopiero od jakiś trzech tygodni, teraz próbuje wstawać z klęczków na nóżki, ale plączą mu się jeszcze, jednak uparcie sam wstaje podtrzymując się szczebelek łóżeczka, albo osoby która jest przy nim.Do tyłu i wokół osi raczkuje już jak miał 7 miesięcy, ale do przodu dopiero teraz zaczyna. Nóżki stawia jak baletnica na paluszkach, martwi mnie to, ale podobno również tak robiłam i przez to zaczęłam chodzić w 13 miesiącu. Ale moja babcia zawsze mówiła, że nie szkodzi i żeby się nie martwić jak dziecko późno zaczyna chodzić, komentowała to w ten sposób, że ” jeszcze się w swoim życiu nachodzi ” Jak jest wszystko w porządku i dobrze się rozwija dziecko nie ma się czym martwić.

ROZBRAJA MNIE TO, ŻE WSZYSCY “POGANIAJĄ” ROZWÓJ DZIECI, SPECJALIŚCI ZALECAJĄ CIĄGŁE I RÓŻNORAKIE ĆWICZENIA Z KAŻDEJ SFERY ŻYCIA, DOSTARCZANIE STYMULUJĄCYCH BODŹCÓW ALE PO CO??!!! CHYBA TYLKO PO TO, ŻEBY ZA KILKA LAT INNI SPECJALIŚCI MOGLI DEBATOWAĆ, DLACZEGO DZIECI TAK SZYBKO DOJRZEWAJĄ I JEST TAKI WYSOKI % DZIECI Z ADHD! PARANOJA JAKAŚ! POMYŚLCIE, CZY WCZEŚNIEJSZE POKOLENIA WYCHOWANE BEZ “ZŁOTYCH” PORAD SPECJALISTÓW, ROZWIJAŁY SIĘ GORZEJ I MNIEJ OSIĄGNĘŁY W ŻYCIU?! CZY NIE BYŁO ZDOLNYCH SPORTOWCÓW, MUZYKÓW I NAUKOWCÓW? BEZ PĘDU, WOLNIEJ, SPOKOJNIEJ, BEZ STRESU I Z RADOŚCIĄ…

Mój pierwszy syn usiadł sam jak poszedł na nóżki a miał skończone 9 miesięcy a w tej chwili mam drugiego syna który nie ma jeszcze 9 miesięcy i już sam próbuje się puszczać i chodzić robi po kilka kroków czasem się uda mu zrobić metr drogi ja mu nie zabraniam. a zaczął siedzieć mając równo 6 miesięcy

ten artykuł ma wpędzać w kompleksy? to chyba wyjątkowo wcześnie na opisane osiągnięcia!
mój syn za kilka dni kończy 9 miesięcy, kilka dni temu zaczął sam stawać na nóżki, ale dla mnie to jest zadziwiająco szybko, w życiu bym go sama nie stawiała…
córka w tym wieku nie stała sama. za to faktycznie, zaczynała gadać, co teraz wydaje mi się nierealne…

mój maluszek za tydzień skończy 9 miesięcy, sam jeszcze nie siada, jak ja go posadzę wtedy siedzi nawet sztywno, czasem jeszcze się przewraca. Od jakiegoś miesiąca raczkuje, ale do tyłu :) od dwóch dni widzę, że stara się przemieścić chociaż odrobinę do przodu, ale niestety kończy się to na próbach. Jedyne co mnie martwi to fakt, że gdy trzymam go na rękach przodem do siebie, to odchyla się do tyłu tak jakby nie umiał złapać pionu. i gdy je albo gdy coś chce to ,,kręci” rączkami w nerwowy sposób. Nie wiem wyczytałam na jakiejś stronie, że taki ruch nazywa się wkręcaniem zaworków i niektóre dzieci tak mają, pediatra również mnie uspokoił i powiedział, ż każde dziecko ma swoje tempo rozwoju.

Moja córeczka zaczęła samodzielnie chodzić skończywszy 9 miesięcy, teraz mam synka który niebawem skończy. Jednak widzę, że jemu jest oporniej ok. tygodnia temu sam zaczął sztywno siedzieć, a teraz pozostawiony w łóżeczku z zabawkami nie bawi się nimi tylko próbuje wstawać, na razie klęka na kolanka i ruchem pulsacyjnym próbuje wstać :)) śmiesznie to wygląda ale widać że chłopak ma silę i ciągnie go do pionu :)) bo ileż można patrzeć jak siostra skacze i biega :D

Mój synek ma 8,5 miesiąca i jeszcze sam nie siada, ale wcale się tym nie przejmuje. Starszy usiadł w 8 m-cu, a chodził w 11tym. Młodszy też jak “zechce” siądzie, wstanie. Nie będę go zmuszać, to nie ma sensu.

moje dziecko ma skonczone 8 miesiecy i juz od jakis 3-4 tyg samo wstaje w łóżeczku niedawno zaczął raczkować mówi już mama tata czasami świadomie mowi baba robi papa kosi kosi brawo pokazuje gdzie jest oko nos piesek lampa duzo rzeczy potrafi siadał sam jak mial nieskonczone 6 miesiecy no i uwielbia robic tany tany przy piosence “gumi mis” ma juz 3 zabki więc dużo rzeczy się zgadza z opisem ale wiadomo że każde dziecko jest inne jedno szybciej inne pozniej potrafi robic to wszystko wiec bez obaw ;)

Witam. Mój synek ma 8 mies i 10 dni. Sam siada i wstaje, w łóżeczku na stojąco, przy szczebelkach sam chodzi, za to z raczkowaniem były problemy, prubuje dopiero od dwóch dni. Nie mówi żadnych zrozumiałych wyrazów, ale używa swoich dżwięków, zarówno przy śpiewaniu mu kołysanek jak i w momencie kiedy jest głodny, albo spragniony.Kąpie się tylko na siedząco, bo odkrył, ze to swietna zabawa jak woda chlapie na wszystkie strony. zabawki zrzuca i oczekuje zeby je podnieść. Interesuję się twarzami zarówno gości jak i domowników, trzeba uważać na oczy!!! No i szczypie i śmieje sie jak ktoś podskakuje. Ma 6 ząbków, które wbija w czyjąś szyjkę. Uwielbia telefony i piloty tv. Strasznie interesuje sie klawiaturą komputerową. I zamiast bajek woli przeboje disco polo!!! Wszyscy to komentują, że babki z tv sa fajniesze od bajek animowanych. Mam nadzieje, ze nie zostanie to skrytykowane, w końcu ma 8 miesięcy:)

dokładnie…Moja córcia ma również 8,5 miesiaca i również sama staje w łóżeczku a wręcz cały czas stoi jak tylko ją wsadzę do łóżeczka…siedzi też sama od dłuższego czasu i nic nie robiłam na siłę.Sama poprostu.Za to nie mówi jeszcze ani ma-ma,ani ba-ba ani da-da,pewnie też przyjdzie samo,pomału….także Drogie mamy piszemy tu po to aby dzielić się doświadczeniami naszych małych pociech…a poradnik mamy do porównania,skoro go czytamy to znaczy że trochę się opieramy o te praktyczne rady.Nie ma co się bulwersować-a jeśli nawet twoje 8 czy 9 miesięczne dziecko jeszcze samo nie stoi to poczekaj tydzień,półtorej i zobaczysz że to się zmieni…każdy dzień u takiego dziecka to coś nowego,pozdrawiam mamy i maluszków..

Moja córka ma 8,5 miesiąca, po początku listopada zaczęła raczkować, od kilku dni sama stoi w łóżeczko przy kanapie czy meblach a od wczoraj zaczęła robić kilka kroczków wzdłuż łózka. Siadać zaczęła “książkowo” bo w 6 miesięcy siedziała sama bez podparcia, po 5 miesiącu juz próbowała usiąść, ale nie wychodziło i zaraz się denerwowała, to podkładałam jej jedną cienką poduszeczkę i poszło.

Witam, mój synek ma 8, 5 miesiąca i niestety ma o wiele trudniejszy start od swoich rówieśników . Ma wrodzoną wadę stóp , musi niestety nosić buciki ortopedyczne z szyna specjalistyczną i muszę przyznać że dobrze sobie radzi z tym zelastwem , nawet w tym stać próbuje biedaczek. Jak obok mnie siedzi na lozku to trzyma się moich ramion i próbuje wstawać , a jaką ma radoche . Dziecko, samo wie najlepiej co i jak, nie wyprzedzajmy jego rozwoju , dajmy mu samemu zdecydować ,. Pozdrawiam.

Dzieci lubią się podciągać na rękach rodziców i traktują to jako ćwiczenie, inicjatywa wychodzi od dziecka. Moje dziecko tak robi i pomagam jej do momentu, kiedy czuję, że przestaje używać swoich mięśni i opiera się tylko na mnie. Dopóki się wysila i ma na to ochotę, nie widzę powodu, by rezygnować z tej wspólnej zabawy, która sprawia jej tyle frajdy. Nie znaczy to, że każę dziecku stać w łóżeczku czy przy komodzie.

Witam. To ja Was zaskoczę, a może i nie- moja córka wstała samodzielnie na nóżki w wieku 6 msc i tygodnia. Teraz sobie chodzi przy meblach, a czasami biega :) Sama sobie wszystko reguluje i nikt jej do niczego nie zmusza. A artykuły co dziecko powinno a co nie, uważam że trzeba czytać z przymrużeniem oka. Każdy rodzic wie co jest dobre dla jego dziecka i on sam o wszystkim decyduje, nikt inny. Pozdrawiam wszystkie pociechy rodziców i ich samych też :)

Witam moje dziecko ma 8 i pol miesiąca i od jakiego miesiąca mniej więcej staje już sam w łóżeczku i nikt mu w tym nie pomaga. Tak wiec każde dziecko jest inne i inaczej się rozwija a ten artykuł tylko ma przybliżyć co dziecko w danym wieku powinno już umieć. Dlatego nie rozumiem rodziców którzy się oburzają za podpowiedzi, artykuł skierowany jest do wszystkich dzieci a nie tylko do jednego konkretnego Twojego czy mojego.

pozdrawiam

Witam, moj synek skończył osiem miesiecy , siedzi kiedy go posadze ,nie raczkuje urodził się z osłabionym napięciem mięśniowym. Na wizycie pani neonatolog skierowała go na ćwiczenia aby zaczął raczkować . Pobiegłam zapisać go na ćwiczenia , mamy czekac cztery maisiące na ćwiczenia bo lista oczekująca jest długa .Niezłe jaja

Witamy,

Każde dziecko rozwija się indywidualnie, a każda mama świetnie zna potrzeby swojego dziecka. Artykuł ma za zadanie naświetlić etapy rozwoju dziecka, co nie znaczy, że każdy maluszek ma w dziewiątym miesiącu stawać na nóżki. Może się tak zdarzyć, ale nie musi i należy o tym pamiętać. Przedstawiliśmy jedynie listę typowych zachowań dziewięciomiesięcznego dziecka.
Dziękujemy za wszystkie komentarze, każdy jest dla nas ważny :)

Ja też zrozumiałam początek artykułu tak jak Ola, podejrzewam że 90% rodziców po przeczytaniu “postaw swoje dziecko i zobacz jak stoi” postąpi zgodnie z “instrukcją”. Dzieci rozwijają sie w różnym tempie i faktycznie postawione będą stać w 9 m-cu a posadzone będą siedzieć w 6, co nie znaczy że tak powinno się postępować. Podane miesiące osiągania poszczególnych umiejętności są średnie, a każde dziecko ma swój rytm rozwoju. Część dzieci zacznie chodzić w 12 mcu, część poczeka do 18stego, a są i hard-cory co biegają w 8. Zdrowe dziecko samo zacznie się obracać, pełzać, czworakować, siadać, wstawać i chodzić trzeba mu tylko nie przeszkadzać. Tylko, że zawsze mamusie się chwalą: “a mój już robi to czy tamto”. W prawidłowym rozwoju nie liczy się ilość tylko jakość i nie należy nic przyspieszać, a jeśli rodzić ma wątpliwości powinien skontaktować się ze specjalistą od ruchu czyli fizjoterapeutą neurorozwojowym. Pediatrzy potrafią zalecać próbę trakcyjną (podciąganie za rączki) jako ćwiczenie “do siadu”, a przecież nikt z nas tak nie siada. Pozdrawiam

Słuchaj pisze na początku że każde dziecko rozwija się indywidualnie i żeby nie wpadać w panikę jeżeli czegoś jeszcze nie potrafi. Nie oburzaj się, bo moje dziecko np samo staje sobie koło łóżeczka i nie robię z tego powodu jakiś problemów, bo tutaj pisze co innego. Czytaj ze zrozumieniem i dopiero się wypowiadaj!!!

Kto wypisuje takie bzdury? Stawianie dziecka na nóżkach kiedy jeszcze samo tego nie potrafi?
Skonsultujcie się z pierwszym lepszym ortopedą, który uświadomi Was, że tego typu praktyki mogą jedyńie zaszkodzić i wypracować u dziecka nieprawidłową postawę! Dziecko staje na nóżki samo dokładnie wtedy kiedy jest na to gotowe, a wymuszanie takiej postawy może mu tylko zaszkodzić!

jako fizjoterapeuta potwierdzam, że nie wolno dziecku pomagać, stawiać go, ani podtrzymywać do chodzenia. Takim działaniem możecie spowodować wady krzywicze kończyn (nieprawidłowy rozwój stawów).

Dziecko same się wzmacnia i w miarę nabierania siły robi wszystkie czynności samo.

Warto natomiast zwrócić uwagę jak stawia stopy- czy przypadkiem uparcia i przez cały czas stania nie podwija paluszków jak baletnica, czy stoi na palcach. Wtedy sugerowałabym kontakt z fizjoterapeutą lub ortopedą, żeby sprawdzić w jakim stanie jest ścięgno Achillesa i czy cały aparat ruchu prawidłowo się rozwija.

drogie Mamy jak tak sobie czytam to mój maluch jest prawie jak w opisie… Michałek ma prawie 9 miesięcy. mówi baba, mama i tata. to znaczy wyraźnie powtarza za mną. sztywno sam siedzi i potrafi się sam zabawić pluszakami. ma 8 ząbków więc co rusz rozszerzam mu dietę zmuszając go pomału do odruchu gryzienia. dużo mu gotuję. jedyne czego nie robi to nie chodzi jeszcze ale wiadomo że nie należy do niczego zmuszać i chyba odpuścił sobie raczkowanie. w chodziku porusza się dobrze – ostatnio pojechał sam do łazienki i sprawdzał jak pierze się pranie w pralce… patrzył na pranie i pianę w pralce i piszczał z radości :) teraz powtarza lala, ej, ty ty, słodziak! od 4 miesiąca jak braliśmy go na ręce to nogi i ręce chodziły mu non stop – on jest taki żywy że chyba nikt go nie dogoni :)

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki