Strona główna » Niemowlę » Rozwój dziecka » Rozwój fizyczny » Kiedy niemowlę siada? Czy można mu jakoś pomóc w nauce siadania?

Kiedy niemowlę siada? Czy można mu jakoś pomóc w nauce siadania?

niemowlę siada

W pierwszym roku życia dziecka jest kilka ważnych kroków milowych, których wypatrujemy z niecierpliwością. Jednym z nich jest umiejętność samodzielnego podniesienia się do siadu i utrzymania tej pozycji. Kiedy niemowę powinno umieć siedzieć?

Młode mamy często czują się zaniepokojone, gdy ich maluszek pozostaje w tyle za rówieśnikami. Rozmowy typu „moje dziecko już raczkuje” niestety nikomu nie wychodzą na dobre. To, że dziecko posiada daną umiejętność wcześniej lub później, w żaden sposób nie rzutuje na jego przyszły rozwój. Fakt, że Twoje dziecko w wieku 8 miesięcy nie potrafi jeszcze samodzielnie usiąść, nie jest więc w żadnym przypadku powodem do niepokoju – nawet jeśli córka kuzynki siadała już po skończeniu 6 miesięcy!

Co mówią statystyki?

Na potrzeby monitorowania rozwoju małych dzieci stworzono tabele, które określają ramy czasowe nabywania określonych umiejętności. Zaznaczmy od razu, że mają one charakter orientacyjny i w żadnym razie nie powinny być traktowane jako wyznacznik „normalności”. Przygotowane na bazie studiów populacyjnych dają nam zaledwie ramy czasowe, w których większość dzieci zaczyna siadać, raczkować czy chodzić.

Nauka siedzenia to długi proces, który rozpoczyna się od umiejętności samodzielnego podtrzymywania główki bez wsparcia. Potem niemowlę wzmacnia mięśnie tułowia i próbuje dźwigać się z pozycji leżącej. Ze wsparciem zazwyczaj potrafi usiąść w wieku ok. 6 miesięcy.  Często łatwo traci jednak równowagę i pada w jedną stronę lub do tyłu. W wieku 9 miesięcy według wytycznych pediatrów małe dziecko powinno już umieć samodzielnie podnieść się z leżenia do siadu. Z danych zebranych przez Światową Organizację Zdrowia w sześciu różnych krajach wynika, że 95% niemowląt uczy się siadać bez pomocy między 4 a 8 miesiącem życia.

Ważne: To kiedy Twoje dziecko zacznie samo siadać, zależy od bardzo wielu czynników, począwszy od genetyki, a skończywszy na środowisku wokół. Angielscy naukowcy stwierdzili, że to ostatnie może odgrywać ważną stymulującą rolę.

Co, jeśli niemowlę ma 9 miesięcy i nie umie jeszcze siedzieć?

Przede wszystkim omów problem z pediatrą. Doświadczony lekarz w trakcie badania będzie w stanie ocenić, na czym polega trudność – może zdarzyć się, że maluszek jest zbyt sztywny lub, przeciwnie, zwiotczały. Każdy przypadek należy traktować indywidualnie.

Czasami opóźnienia w nauce siadania mogą być po prostu wynikiem nieco inaczej ukierunkowanego rozwoju bądź wcześniactwa. Czasem kryją się za nimi problemy ortopedyczne lub neurologiczne. Pomóc może czas i cierpliwość albo też odpowiednia rehabilitacja. Z konsultacją nie warto zwlekać, bo wczesna terapia przynosi znacznie lepsze rezultaty. Czasami, nawet przed 9 miesiącem życia rodzicom może się wydawać, że maluszek dziwnie reaguje na stymulację ruchową – lepiej jest się wówczas poradzić i… uspokoić bądź zabrać do pracy.

O opóźnieniu rozwojowym świadczyć mogą takie dodatkowe objawy jak wyraźnie sztywne mięśnie, wiotkie ruchy kończynami, wyciąganie tylko jednej ręki, problemy z kontrolą ruchów głowy oraz brak nawyku podnoszenia różnych obiektów do buzi.

Jak wspomagać dziecko w nauce siadania?

Aby usiąść, małe dziecko potrzebuje mięśni brzucha i tułowia, a te najlepiej wykształcają się podczas zabawy na brzuszku. Codziennie układaj więc maluszka w pozycji leżenia przodem i staraj się go zająć. Niemowlę może początkowo protestować, dlatego warto umilać mu czas na brzuchu mówieniem, czy zabawą. Bardzo pomocne w tym zakresie są maty edukacyjne, które oferują malcom mnóstwo atrakcji i zachęcają do unoszenia główki i tułowia, wyciągania ramion i rolowania się na boki. Układając twarde, stabilne zabawki przed leżącym niemowlęciem dasz mu impuls do podnoszenia się na ramionach, co jest pierwszym krokiem do siadu.

Kolejny krokiem jest sadzanie dziecka z podparciem, np. na własnych kolanach, tak żeby pleckami mogło opierać się o Twój brzuch. Maluszek chętnie popatrzy na świat z pozycji pionowej, a balansując, będzie wzmacniać mięśnie własnego korpusu. Jeśli zauważysz, że niemowlę łatwo utrzymuje główkę i potrafi wytrzymać kilka minut bez opadania na boki, możesz przejść do asystowanego siadu na podłodze. Niemowlę sadzamy na dywanie czy wykładzinie i podpieramy mu plecy poduszkami lub dłonią, umieszczając podparcie w dolnej części pleców. Aby utrzymać tą pozycję, dziecko będzie musiało nieustannie korygować równowagę i napięcie mięśni, co jest najlepszym treningiem. Sesje takie powinny na początku trwać bardzo krótko, nie dłużej niż kilka minut.

Zauważysz szybko, że maluch balansując, będzie chwilami odsuwał się od oparcia. Te kilkusekundowe samodzielnego siedzenia są kluczowe. Z czasem maluszek nauczy się angażować mięśnie w rejonie lędźwi i klatki piersiowej i będzie umieć coraz dłużej utrzymać się pionie bez asysty.

W końcu położone na podłodze dziecko będzie chciało samodzielnie unieść się do siadu. W tym celu będzie dźwigać tułów na przedramionach, a gdy osiągnie upragnioną pozycję, na początku będzie pochylać się do przodu, opierając się rączkami o podłogę. Bawiąc się z nim teraz i podając mu ekscytujące zabawki, będziesz zachęcać je do rezygnacji z podpory i doskonalenia samodzielnego siadu.

Tego nigdy nie rób:

  • Nie zmuszaj dziecka do siedzenia, jeśli wyraźnie nie jest na to gotowe, tzn. nie potrafi utrzymać główki, pada wciąż do boków;
  • Nie pozostawiaj dziecka samego z pozycji podpartego siadu;
  • Nie sadzaj dziecka, które nie umie siedzieć samodzielnie do krzesełka do karmienia. Jeśli potrzebujesz maluszka nakarmić stałymi pokarmami, ułóż go raczej w odchylonym leżaczku, który oferuje podparcie dla głowy.
  • Nie rób z treningów męczarni. Wspomaganie nauki siadania powinno odbywać się poprzez zabawę.

Pamiętaj, że niemowlęta nie powinny ogólnie spędzać zbyt dużo czasu w pozycji siedzącej. Jeśli przewozisz dziecko dużo w foteliku, karmisz i uspokajasz go w leżaczku, to pozwól mu spędzić resztę dnia w kojcu lub na podłodze. Zdaniem naukowców siedzenie ponad godzinę dziennie może w przypadku kilkumiesięcznych maluchów hamować rozwój fizyczny, a nawet oddziaływać negatywnie na układ krążenia.

 


Bibliografia:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/how-to-help-a-baby-sit-up#stages

https://www.healthline.com/health/parenting/when-can-babies-sit-up

https://parentingscience.com/when-do-babies-sit-up/

https://www.care.com/c/how-to-help-your-baby-sit-up/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2713810/

https://www.reuters.com/article/us-sitting-infants-idUSKEN37119120080513

Instagram
Tagi:

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki