Dwumiesięczny embrion mierzy już średnio 3 cm. Wykształcanie się organów jest zakończone: wszystkie są na swoim miejscu; teraz będą powoli dojrzewać – proces ten trwać będzie nawet po narodzinach.
Płód może się już poruszać, ale jego ruchy są zbyt delikatne, by były wyczuwalne. Natomiast badanie ultrasonograficzne potwierdza, że delikatne stukanie w brzuch wywołuje jego reakcję. Potrafi on prostować szyję i kręcić główką, rączkami dotyka swojej twarzy.
Głowa jest wciąż nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała, ale twarz staje się coraz bardziej “ludzka”. Rysy twarzy są już rozpoznawalne z zalążkami górnej wargi oraz dwoma dziurkami nosowymi. Kształtuje się podniebienie, a w dziąsłach powstają zębodoły z zalążkami zębów. Doskonali się również budowa ucha.
Pęcherzyk żółciowy wytwarza już żółć, a i szpik kostny podejmuje działalność – za parę tygodni zastąpi całkowicie wątrobę w produkcji czerwonych krwinek. Nerki produkują zwiększone ilości moczu, a chłopców jądra zaczynają wytwarzać testosteron! W żołądku powstają pierwsze soki trawienne.
Serce Twojego maluszka bije intensywnie z częstotliwością nawet 180 uderzeń na minutę. To nawet trzy razy szybciej niż Twoje serce! Ogromne zmiany zachodzą również w układzie kostnym maluszka, który twardnieje z każdym tygodniem. Zaczynają kształtować się jego kolana i kostki u nóg, a łokcie potrafią się już zginać. Łatwo domyśleć się, że Twoje dziecko potrzebuje teraz ogromnych ilości wapnia. Planując swój jadłospis pamiętaj więc, że musisz zadbać o odpowiednią ilość minerałów – szczególną uwagę należy zwrócić na podaż makroelementów w ciąży.
Dobra wiadomość: Mama może już częściowo odetchnąć – skończyła się organogeneza, co oznacza, że wszystkie główne narządy są wykształcone. Na tym etapie ryzyko pojawiania się wad rozwojowych jest już znikome!
Tagi: 10 tydzień ciąży, dziesiąty tydzień ciąży
Dodaj komentarz