Na początku drugiego trymestru płód osiąga długość 7,5-8 cm (CRL) i waży nawet 30 g!
Płód coraz częściej i intensywniej się porusza – jego mięśnie nieustannie się rozwijają. Może już podkurczać palce u nóg i zaciskać piąstki. Ruchy są jednak dość nierówne i nie w zupełności kontrolowane. Całkowicie wykształciły się ręce i stopy, ale nadal jeszcze twardnieją stawy i kości – proces ten będzie trwał również po porodzie. Fascynująca jest również mimika twarzy maluszka, który ziewa, marszczy czoło, otwiera buzię.
W tym okresie wszystkie główne narządy są nie tylko ukształtowane, ale także w pełni funkcjonalne. Drugi trymestr będzie polegał przede wszystkim na wzroście.
W trzynastym tygodniu wydatnie zwiększa się ilość płynu owodniowego, który gwarantuje maluszkowi ciepło i bezpieczeństwo. Jego większość stanowi mocz, którego maluszek produkuje więcej z każdym dniem. Intensywnie rośnie także łożysko, które jest już w pełni ukształtowane i samodzielnie odpowiada za dostarczanie płodowi substancji odżywczych i tlenu, produkując równocześnie ważne hormony ciążowe.
Co warto wiedzieć o hormonach ciążowych: https://niebieskiepudelko.pl/hormony-ciazowe/
W tym tygodniu kluczowa transformacja zachodzi w układzie pokarmowym płodu. Jelita, które dotąd gnieździły się jamie pępowiny, przesuwają się w końcu do swojej końcowej pozycji w brzuchu maluszka. Powoli zaczyna się już w nich gromadzić smółka, czyli pierwsza kupka złożona z resztek połkniętego płynu owodniowego.
Rozwijają się również struny głosowe płodu, które po porodzie dadzą Ci się we znaki w niejedną noc. Dojrzewa także penis u chłopców i łechtaczka u dziewczynek, ale wciąż są zbyt małe, by lekarz mógł rozpoznać płeć w badaniu USG. Uformowały się już nadgarstki i kostki u nóg, a oczy nadal przesuwają się w kierunku środka twarzy. Płód ma już rozwinięte ślinianki, a w dziąsłach pojawiają się zalążki zębów.
Tagi: 13 tydzień ciąży, trzynasty tydzień ciąży
Dodaj komentarz