Co dzieje się w 13. tygodniu ciąży? Poniżej krótkie podsumowanie rozwoju Twojego płodu oraz najważniejszych zmian w Twoim ciele.

Nasza rada

Nie wszystkie zabiegi kosmetyczne czy upiększające (np. farbowanie włosów środkami zawierającymi amoniak) są w ciąży dozwolone. Musisz też zrezygnować z solarium. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj to ze swoim lekarzem.

Potrzebujesz 14 mg żelaza dziennie. Najbogatszym źródłem tego biopierwiastka jest chude, czerwone mięso, a także suszone na słońcu (niesiarkowane) owoce (figi, morele), chleb pełnoziarnisty, kiełkujące nasiona i ziarna, buraki, brokuły, wodorosty, warzywa liściaste. Pamiętaj, że żelazo wchłania się tylko w towarzystwie witaminy C.  Znajdziesz ją w ogórkach kiszonych, brokułach, brukselce, soku z czerwonej porzeczki i z pomarańczy.

Między 13. a 17. tyg. czeka Cię tzw. test potrójny (na poziom AFP, beta hCG i estriol we krwi) – jest to bezpieczny test diagnostyczny, który określa prawdopodobieństwo  wady genetycznej u płodu. Gdy jest ono duże, zleca się dodatkowe badania: USG genetyczne, a czasem amniopunkcję…

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum

Imiona