Na tym etapie ciąży płód na długość mierzy już ok. 44 cm i waży ponad 2100 g. Twoje dziecko przekroczyło więc magiczną granicę 2 kg. Najprawdopodobniej do porodu przybędzie mu jeszcze dalszy kilogram!
Ostatnie tygodnie ciąży to przede wszystkim przybieranie na wadze – przekonasz się o tym dosadnie, patrząc na rozmiary swojego brzucha. Nie ma jednak nad czym lamentować. Z medycznego punktu widzenia większym dzieciom łatwiej jest utrzymać temperaturę ciało po urodzeniu.
Sprawdź, jak rośnie brzuch w ciąży, tydzień po tygodniu: https://niebieskiepudelko.pl/jak-rosnie-brzuch-w-ciazy/
Meszek na skórze dziecka stopniowo zanika, a ciałko pokrywa się śliską powłoką ochronną, która ułatwi mu wyjście na świat. Jeśli urodzi się przed terminem, istnieje duża szansa, że będzie w całości pokryte białą mazią płodową. To najlepsza ochrona dla skóry maluszka!
Choć płuca będą w pełni rozwinięte dopiero przed samym porodem, to dziecko wdycha i wydycha już wody płodowe, ćwicząc tym samym oddychanie. Układ nerwowy jest rozwinięty niemal stuprocentowo, a ważnym zmianom podlega teraz system odpornościowy, któremu Twój organizm przekazuje przeciwciała poprzez łożysko. Ten ostatni pomoże maluszkowi odnaleźć się w świecie pełnym bakterii i wirusów, ale musisz pamiętać, że noworodek jest bardzo wrażliwy na patogeny chorobotwórcze.
Większość kości jest twarda, jedynie czaszka pozostaje miękka, aby zmieściła się w kanale rodnym. Ciemiączko zarośnie na dobre dopiero za kilka lat.
Każdy ruch płodu odczuwany jest teraz bardzo intensywnie, bowiem od 33 tygodnia ciąży objętość ciała dziecka zaczyna przewyższać objętość wód płodowych. Tych ostatnich jest jednak wciąż na tyle dużo, aby zaspokoiły „pragnienie” maluszka. Płód połyka teraz dziennie prawi pół litra wody, co pomaga przygotować jego układ pokarmowy na pierwsze karmienie.
Pamiętaj, że lada chwila płód powinien przekręcić się w macicy, tak aby kierować się główką na dół. Prawdopodobnie nie będziesz świadoma tej transformacji, ale po niej możesz zacząć odczuwać kuksańce w innych miejscach brzuchu. To nie powód, aby przestać liczyć ruchy płodu – pamiętaj, że to proste narzędzie diagnostyczne może zapobiec wielu komplikacjom dzięki wczesnej interwencji!
Tagi: 33 tydzień ciąży, trzydziesty trzeci tydzień ciąży
Dodaj komentarz