Strona główna » Ciąża i poród » Ciąża » Zdrowie matki w ciąży » Jak rośnie brzuch w ciąży tydzień po tygodniu?

Jak rośnie brzuch w ciąży tydzień po tygodniu?

Jak rośnie brzuch w ciąży tydzień po tygodniu?

Najbardziej rozpoznawalnym symptomem ciąży jest oczywiście zaokrąglająca się talia – w dobie społecznych mediów bardzo chętnie fotografowana. Podpowiadamy, jak szybko rośnie brzuch w ciąży w poszczególnych trymestrach i na kiedy najlepiej jest zaplanować sesję zdjęciową.

Zacznijmy jednak od najważniejszego – każdy brzuch ciążowy jest trochę inny i nie ma wielkiego sensu porównywać się z koleżankami. Różne są wielkości i kształty, bo każda z nas ma nieco inną anatomię – wzrost, wagę, szerokość miednicy, muskulaturę brzuszną, itd. Nie każda przyszła mama może więc liczyć na obrazkowy, idealnie zaokrąglony brzuszek, jak z reklamy. Ważne jest jednak nie to, co na zewnątrz, ale to, co w środku!

Kiedy brzuch ciążowy robi się widoczny?

Możesz należeć do kobiet, które chcą ciążę ukryć jak najdłużej, z osobistych lub profesjonalnych powodów. Możesz też niecierpliwe wyczekiwać pojawienia się uroczego wzgórka pod pępkiem. W rzeczywistości brzuch w pierwszym trymestrze jest jednak właściwie niewidoczny – możesz mieć problem z dopięciem guzika od jeansów, ale przyczyną tego stanu częściej niż płód w macicy bywają wzdęcia. Wiele przyszłych mam obserwuje wręcz, że jednego dnia brzuszek jest widoczny, a drugiego już nie…

Pierwsze uwypuklenie łatwiej jest zaobserwować u kobiet szczupłych – może być ono widoczne już w 12-13 tygodniu ciąży. Z kolei kobiety o pełniejszych kształtach mogą poczuć brzuch dopiero ok. 16 tygodnia. Nie ma tutaj więc żadnej sztywnej reguły.

Naturalnie, to jak inni widzą Twój brzuch, zależy w dużej mierze od tego, jak się ubierasz. Luźne topy pozwalają dość skutecznie skryć nawet ukończony czwarty miesiąc ciąży!

Jak rośnie brzuch w ciąży w drugim trymestrze?

 

kobieta w drugim trymestrze ciąży obejmuje swój brzuch

 

Najczęściej to właśnie między 13 a 16 tygodniem ciąży przyszła mama, która zna swoje ciało najlepiej, jest w stanie z profilu dostrzec zaokrąglenie pod pępkiem. Ciasna garderoba na tym etapie może już wydawać się niekomfortowa.

Macica sięga coraz wyżej i zaczyna coraz intensywniej wystawać w przód. W efekcie zmienia się środek ciężkości Twojego ciała. Między 17 a 20 tygodniem ciąży w samej bieliźnie nie oszukasz już nikogo. Relaksyna rozluźnia teraz wiązadła i ścięgna, pomagając macicy przebić się przez mięśnie brzucha. Wiele kobiet na tym etapie potrzebuje już odzieży ciążowej.

W miarę jak brzuch rośnie w ciąży, pojawiają się na nim różne „defekty” skórne – mowa zwłaszcza o rozstępach,  hiperpigmentacji znanej jako linea negra czy silnym łuszczeniu. Z tego powodu sesję zdjęciową najlepiej jest zaplanować na okres między 20 a 26 tygodniem ciąży, kiedy zmiany nie są jeszcze tak silne. Na tym etapie brzuszek jest ładnie zaznaczony, a Ty czujesz się atrakcyjna i promienna. Musisz niestety liczyć się z faktem, że z czasem dolegliwości będą narastać.

Trzeci trymestr – wsparcie wymagane!

W trzecim trymestrze ciąży macica swym wierzchołkiem zaczyna już naciskać na żebra. Brzuch traci więc zwykle swój uroczy kształt i zaczyna przypominać przepakowany plecak. Ok. 26 tygodnia ciąży lub nieco później pępek może ulec uwypukleniu – nie jest to nic złego i cofnie się samoczynnie po porodzie.

Wiele kobiet na tym etapie zaczyna też odczuwać negatywne skutki „jedzenia za dwoje”. Niestety, nadmierny przyrost wagi w trzecim trymestrze bywa bardzo uciążliwy, utrudniając nie tylko ubieranie się, ale i wykonywanie błahych codziennych czynności.

Zastanawiasz się, jak to możliwe, że brzuch rośnie w ciąży w tak imponujący sposób? Oprócz relaksyny to zasługa przede wszystkim elastyczności naszej skóry. Niestety, napinając się, staje się ona wrażliwsza, suchsza i bardziej skłonna do przesuszania, więc w trzecim trymestrze wcieranie delikatnych, hipoalergicznych emolientów jest więcej niż wskazane.

Duży ciążowy brzuch może również wymagać wsparcia z zewnątrz. Pas ciążowy uciska lekko okolice miednicy, chroniąc przed bólem krzyża i ścięgien w pachwinach oraz poprawiając postawę ciała ciężarnej. Należy jedynie pamiętać, aby nie nosić go zbyt długo i unikać go w czasie upałów.

Obniżenie brzucha w ciąży

 

Kobieta w ciąży na łóżku obejmuje swój brzuch

 

Na około 2-4 tygodnie przed porodem brzuch „opada”. U kobiet, które rodzą po raz kolejny lub doświadczają przedwczesnego porodu, obniżenie brzucha może jednak pojawić się dopiero na kilka godzin przed rozwiązaniem.

Zjawisko to wiąże się z faktem, że płód w macicy ustawia się główką w dół i zaczyna naciskać na szyjkę macicy. Brak obniżenie brzucha ok. 36-38 tygodnia może więc oznaczać, że dziecko przyjmuje pozycję poprzeczną lub miednicową i konieczne będzie cesarskie cięcie. Zamiast jednak niepokoić się na zapas, skonsultuj się z lekarzem-ginekologiem.

Dla kobiety obniżenie brzucha skutkuje zwykle ulgą w oddychaniu i dolegliwościach żołądkowych przy jednoczesnym zwiększeniu parcia na pęcherz, krocze i pachwiny.

Pamiętaj: od obniżenia brzucha w ciąży do porodu może minąć 1 miesiąc lub 1 dzień!

Instagram
Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona