Strona główna » Niemowlę » Zdrowie » Zdrowie niemowlaka » Kiedy zarasta ciemiączko u noworodka?

Kiedy zarasta ciemiączko u noworodka?

kiedy zarasta ciemiączko u niemowlęcia

Ciemiączko to pięta achillesowa niemowlęcia, która u wielu rodziców budzi uczucie niepewności i zagrożenia. Nic dziwnego, że nie możemy doczekać się, aby zarosło!

Czym tak naprawdę jest ciemiączko? Mowa nieskostniałym spojeniu czaszki noworodków powstałym na styku trzech lub czterech kości. W uproszczeniu czaszka noworodków nie tworzy jednej całości, jak u dorosłych, ale składa się z kilku części połączonych ze sobą błoną z tkanki łącznej. Część z nich zarasta jeszcze w życiu płodowym, ale inne pozostają, aby ułatwić dziecku drogę przez kanał rodny – główka jest dzięki nim bardziej plastyczna.

To wszak niejedyna funkcja ciemiączka. Gdy w okresie niemowlęcym mózg rozwija się i zwiększa objętość, to właśnie ciemiączka umożliwiają „wpasowanie” go do czaszki. Liczba mnoga nie została bynajmniej użyta przypadkowo – każdy noworodek ma bowiem przynajmniej dwa ciemiączka.

Rodzaje ciemiączek

badanie ciemiączka u dziecka

 

Najbardziej znane ciemiączko, o którym wiedzą wszyscy rodzice, to ciemiączko przednie, umieszczone na szczycie główki, z przedniej strony i mające postać rombu o rozmiarach ok. 2x 2cm (bywa też większe i nieregularne). Znajduje się ono pomiędzy niezrośniętymi kośćmi czołowymi a ciemieniowymi. Po dotknięciu go – a wbrew pozorom delikatny dotyk nie jest wcale zakazany – można przez nie wyczuć puls dziecka.

Drugie ciemiączko, tylne, ma kształt trójkąta i jak sama nazwa wskazuje, znajduje się z tyłu głowy, między kośćmi ciemieniowymi a kością potyliczną. Dodatkowo u wcześniaków obserwuje się czasem ciemiączka boczne, których mogą być aż dwie pary: klinowe oraz sutkowe. U dzieci urodzonych w terminie te ciemiączka istnieją w życiu płodowym, ale zarastają jeszcze przed porodem.

Kiedy ciemiączko zarasta?

Przyjmuje się, że ciemiączko przednie zarasta między 9 a 18 miesiącem życia. Jak widać, jest to dość długi przedział czasowy, który daje każdemu maluszkowi sporo czasu. Lekarze wręcz bardzo cenią sobie jego obecność w przypadku, że dziecko potrzebuje badania USG mózgu.

Ciemiączko tylne standardowo zarasta ok. 6-8 tygodnia życia, ale u niektórych dzieci jest wyczuwalne do 4 miesiąca. Nie jest to bynajmniej powód do niepokoju.

Co, jeśli ciemiączko zarosło zbyt wcześnie?

badanie ciemiączka u niemowlaka

 

Może się zdarzyć, że ciemiączko zarośnie bardzo wcześnie. Sytuację taką nazywa się kraniostenozą i może ona nieść ze sobą negatywne konsekwencje. Zbyt szybko scalona czaszka nie pozostawia bowiem mózgowi przestrzeni do wzrostu. Przyczyną mogą być schorzenia genetyczne, także zaburzenia funkcjonowania tarczycy oraz nadmiar wapnia we krwi. Niemowlę powinno znajdować się pod stałą kontrolą lekarską. W niektórych przypadkach kraniostenoza wymaga operacji chirurgicznej.

Opóźnienia w zarastaniu ciemiączka

Z drugiej strony, ciemiączko o niektórych dzieci nie chce zarosnąć. O problemie takim mówimy, jeśli charakterystyczny romb znajduje się na główce maluszka jeszcze po ukończeniu przez niego 18 miesiąca życia. I w tym przypadku przyczyny nie są zazwyczaj błahe – mogą obejmować wodogłowie, schorzenia tarczycy, ale także niedobór witaminy D3, czyli tzw. krzywicę.

Wypukłe albo wklęsłe ciemiączko – co to oznacza?

Ciemiączko u dziecka warto obserwować. Wielu rodziców doznaje silnego niepokoju na widok wyraźnego pulsowania na wierzchołku czaszki. Ta akurat nie jest powodem do zmartwienia, o ile towarzyszy np. krzykowi czy płaczowi bądź pojawia się ono w pozycji leżącej. W ogromnej większości przypadków, gdy tylko niemowlę się uspokoi, ciemiączko wraca do swojej naturalnej postaci. Czasami pulsujące ciemiączko, które nie zanika mimo podniesienia maluszka i uspokojenia, może być oznaką infekcji meningokokami lub zapalenia mózgu. Wizyta na pogotowiu jest zdecydowanie zalecana.

Bardziej niepokojące jest trwałe uwypuklenie ciemiączka, które również może być połączone z pulsowaniem. Zwykle jest ono wynikiem nadmiernego wzrostu ciśnienia krwi w mózgu i wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem, idealnie neurologiem. Właśnie w takim przypadku USG mózgu jest wysoce wskazane.

Z drugiej strony, ciemiączko może również wydawać się wklęsłe. To jeden z podstawowych objawów odwodnienia, o którym warto pamiętać zwłaszcza w takich sytuacjach jak biegunka u niemowlaka, silne wymioty czy letnie upały.

 

 

 

 

Instagram
Tagi:

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki