Jest wiele różnych motywów, które kierują rodzicami przy wyborze imienia dla córki. Dziś podpowiadamy przyszłym rodzicom, które rzadkie imiona żeńskie charakteryzują się największą melodyjnością.
Przypomnijmy, że od 2015 r. przepisy o aktach stanu cywilnego dopuszczają nadawanie dzieciom obcych imion. Prawo takie przysługuje niezależnie od narodowości, więc nawet jeśli oboje rodzice są Polakami, mogą wybrać obcobrzmiące imię dla swojego potomka. Nie może być ono oczywiście ośmieszające, ale nie musi wcale jasno wskazywać na płeć dziecka. Również polska pisownia nie jest wymagana.
Są imiona, które już na pierwsze słyszenie kojarzą się z wdziękiem, kobiecością, romantyką, fantazją. Dłuższe i bogatsze w głoski miękkie lub nosowe, kończą się zazwyczaj na literę „a” i dobrze pasują do polskich nazwisk. Doskonałym przykładem są wyjątkowo dźwięczne imiona na bazie tradycyjnej Anny:
Marianna, Polyanna, Julianna, Lilianna, Marcjanna, Marzanna, Adrianna, Brianna, Evanna, Avianna
Poza tym bardzo kobieco i oryginalnie brzmią miękkie imiona z większą ilości samogłosek oraz podwojonymi literami, które dodają wymowie naturalnej śpiewności. W tej kategorii warto polecić takie imiona jak:
Florentyna, Emanuela, Izabella, Marietta, Sofiia, Milla, Noelia, Malena, Letycja, Dajana, Grenada, Rosalina
Jeśli zależy Wam na dźwięczności i dziewczęcości, ale jednocześnie pragniecie, aby Wasza córka nie miała większych szans na spotkanie imienniczki w szkole czy przedszkolu, pomyślcie o imionach naprawdę unikalnych, takich jak:
Uliana, Syntia, Sandecja, Marsela, Leandra, Kasjana, Jaśmina/Jasmina, Idalia, Kataleja, Allesja
Naturalnie, imię córki warto pod względem brzmienia dopasować do nazwiska – wiele kompozycji niestety nie okazuje się w 100% trafionych. Podczas gdy Anna czy Maria obronią się bowiem niemal w każdym zestawieniu, rzadkie imiona żeńskie mogą brzmieć śmiesznie z prozaicznymi nazwiskami typu Cebula czy Kowal.
Niesieni duchem globalnych czasów coraz częściej fascynujemy się imionami zaczerpniętymi z obcojęzycznych krajów, bez polskich odpowiedników ani historii wykorzystania w naszym kraju. Spora część z nich nie kończy się literę „a”, co utrudnia odmianę przez przypadki, a nierzadko i pisownię – wiele takich zagranicznych imion posiada nieme głoski na końcu. Dodatkowym problemem przy takich imionach są nazwiska z końcówką „-ski”, które wymagają użycia odpowiedniego rodzaju.
Przed wyborem takiego obcego imienia warto też zastanowić się, jak będzie ono wypowiadane przez małe dzieci i jak może być zdrabniane przez rodzinę czy nauczycieli. Walka o poprawne użycie własnego imienia przez całe życie niekoniecznie jest najlepszym podarkiem dla dziecka.
Z drugiej strony, obcojęzyczne imiona są faktycznie często bardzo dźwięczne i przyjemne dla ucha, a dodatkowo ułatwiają odnalezienie się w międzynarodowym środowisku w przyszłości. To wielki atut w porównaniu z typowo polskimi imionami bogatymi w nietypowe zgłoski typu „sz” czy „ł”.
Oto krótki wybór ciekawych obcojęzycznych imion dla dziewczynek, które mają przyjemny, kobiecy wydźwięk:
Przeczytaj też:
Tagi: imię dziecka, wybór imienia
Dodaj komentarz