Wokół tematu współżycia seksualnego w trakcie ciąży narosło sporo mitów, szkodliwych dla większości przyszłych mam. Odpowiadamy na wszystkie pytania, jakie możesz mieć w tym zakresie.
Intymność jest ważnym elementem romantycznego związku. Trudno też się dziwić, że młodzi ludzie, którzy najczęściej są jeszcze na początku swego wspólnego życia razem, nawet po zapłodnieniu nie chcą rezygnować z seksu. Jak przekonują naukowcy, dostarcza on wszak o wiele więcej korzyści niż tylko przedłużenie gatunku…
W przypadku zdrowej ciąży nie ma żadnych przeciwwskazań do kontynuowania stosunków seksualnych z partnerem aż do dnia porodu! Wręcz przeciwnie, eksperci podkreślają, że regularne współżycie może mieć bardzo wiele wymiernych korzyści dla młodej rodziny:
Niestety, w społeczeństwie wciąż jeszcze krążą półprawdy i przekłamania dotyczące współżycia w okresie ciąży. Rozprawiamy się z najpopularniejszymi…
Nie. Uniemożliwia to anatomia dróg rodnych. Pochwa sama w sobie jest dość długa, a u jej zakończenia znajduje się czop śluzowy wypełniający dokładnie szyjkę macicy. Płód znajduje się w samej macicy i otoczony jest dodatkowo wodami płodowymi amortyzującym wszystkie wstrząsy.
Mimo że orgazm powoduje skurcze macicy, w zdrowej ciąży nie ma ryzyka związanego z przedwczesnym wywołaniem akcji porodowej.
Płód nie jest świadomy tego, co dzieje się w sypialni rodziców – seks nie może mu w żaden sposób przeszkadzać. Czasami zdarza się, że po orgazmie kobieta odczuwa zwiększoną ruchliwość maluszka – to normalna reakcja na stymulację macicy.
Nasienie mężczyzny pozostaje w pochwie i nie dociera nigdzie dalej, dzięki obecności czopa śluzowego. Po stosunku zostanie normalnie wydalone.
W bardzo rzadkich przypadkach ciężarna już kobieta może ponownie owulować i wówczas istnieje ryzyko ponownego zapłodnienia. Zjawisko to nazywa się superfetacją, ale jak dotąd opisano go na świecie zaledwie kilka razy. Prawdopodobieństwo jego wystąpienia bliskie jest więc zeru.
Mimo wszystkich wspomnianych wyżej zalet kontynuacji współżycia w okresie ciąży są sytuacje, w których może ono przynieść więcej szkody niż pożytku. Każdy przypadek jest indywidualny, dlatego warto zawsze zasięgnąć porady prowadzącego ginekologa, ale ogólnie przeciwwskazaniem do seksu w okresie ciąży są:
Zakaz współżycia nie musi oznaczać tragedii dla dwojga kochających się ludzi, nawet jeśli dotyczy kilkumiesięcznego okresu. Intymność, zarówno w zakresie czułości i dotyku, jak i seksualnej stymulacji można osiągnąć na wiele sposobów bez penetracji. Czasami wręcz okazuje się, że ów zakaz w połączeniu z nową wrażliwością ciała ciężarnej i atrakcyjną zmianą jej kształtów bardzo pozytywnie urozmaica życie płciowe pary. Od całowania po erotyczny masaż – repertuar możliwości jest bardzo szeroki!
Dodaj komentarz