Dlaczego warto jeść seler w ciąży? Jakie cenne związki kryją się w tym dość prozaicznym warzywie? Seler zwyczajny (Apium graveolens L.) to gatunek rośliny należący do rodziny selerowatych, który w stanie naturalnym od tysięcy lat porasta Europę, część Azji i Afryki. W naszych ogródkach pojawiają się oczywiście specjalnie wyhodowane odmiany selera.
W zależności od odmiany selera nieco inne są zastosowania oraz korzyści zdrowotne związane z konsumpcją.
Seler korzeniowy to przede wszystkim warzywo do zup i sałatek, najczęściej jedzone po ugotowaniu. Zawiera duże ilości witaminy K, sporo witaminy C oraz fosforu, a także umiarkowane ilości witaminy B6 i potasu.
Seler naciowy natomiast jedzony jest głównie na surowo i dostarcza organizmowi przede wszystkim sporo błonnika, witamin K i C, a także niewielkie ilości wapnia i żelaza. Obie odmiany selera warto jeść jak najczęściej!
Seler naciowy może sprawdzić się jako pomoc dla ząbkującego dziecka: https://niebieskiepudelko.pl/5-sposobow-jak-ulzyc-zabkujacemu-dziecku/
Zarówno korzeniowy, jak i naciowy seler w ciąży jest doskonałym i tanim uzupełnieniem jadłospisu. Dzięki zawartości błonnika pomoże Ci zwalczać zaparcia i tym samym ograniczy ryzyko rozwoju hemoroidów.
Seler jest też niskokaloryczny, więc ułatwi Ci utrzymywanie wagi w ryzach. Gdy masz ochotę na przekąskę – zawsze możesz sięgnąć po chrupiącą łodygę. Wielu kobietom przynosi ona także ulgę w okresie nasilonych mdłości.
Dlaczego jeszcze warto jeść seler naciowy w ciąży? Moczopędne działanie zapobiega zastojom wody w organizmie i zmniejsza nasilenie przykrych obrzęków. Podwójny efekt osiągniesz zmniejszając użycie soli, która nie tylko zwiększa zatrzymywanie wody, ale jest również szkodliwa dla nerek.
Dodaj komentarz