Słuch to zmysł niezwykle ważny nie tylko dla orientacji w otoczeniu, ale i dla rozwoju mowy i komunikacji oraz zdolności językowych.
„Rozwój głosu i mowy wymaga prawidłowego funkcjonowania narządów zmysłu, przy czym narząd słuchu odgrywa kluczową rolę. W zależności od stopnia niedosłuchu rozwój mowy może być opóźniony, zaburzony, a przy całkowitej głuchocie niemożliwy do osiągnięcia. Ponieważ proces ten odbywa się w dzieciństwie, a “złoty rozwój mowy” przypada na okres przedszkolny, ocena narządu słuchu wydaje się być niezbędna w jak najwcześniejszym okresie życia dziecka”, pisze prof. dr hab. n. med. Grażyna Niedzielska, kierownik Katedry i Kliniki Otolaryngologii Dziecięcej, Foniatrii i Audiologii UM w Lublinie na łamach „Gazety Lekarskiej (nr 9/ 2011).
Dzisiejsze badania noworodków obejmują badania przesiewowe w zakresie wad słuchu. 1-2 dzieci na tysiąc rodzi się z uszkodzeniem głębokim i 1-2 z niedosłuchem mniejszego stopnia. U prawie wszystkich dzieci w wieku do 5 lat z trwałym uszkodzeniem słuchu stwierdza się wadę wrodzoną.
Dodaj komentarz