Strona główna » Wszystko co musisz wiedzieć o pieluszkach i przewijaniu dziecka

Wszystko co musisz wiedzieć o pieluszkach i przewijaniu dziecka

przewijanie dziecka

Młodzi rodzice przez kilka pierwszych miesięcy życia swego dziecka dosłownie żyją wśród pieluch. Sprawdź, czy nie popełniasz żadnych błędów przy przewijaniu…

Pierwsze dziecko jest pod tym względem dużą niespodzianką – nie zawsze jesteśmy gotowi na widok i zapach treści pieluszkowej, zaś intensywność potrzeb toaletowych noworodka bywa zatrważająca. Niektórzy z nas obawiają się nawet, że wyrządzą krzywdę, podciągając dziecko za nóżki. Na szczęście, kilka tygodni praktyki starczy, abyśmy stali się mistrzami w przewijaniu.

Jakie pieluszki?

Zadaniem pieluszek jest wchłanianie moczu i kału. Na rynku dostępne są pieluszki jednorazowe oraz rosnące w popularność pieluchy tekstylne. Te ostatnie reklamowane są jako ekologiczne, ale wymagają sporo pracy związanej z praniem i gotowaniem. Potrzebować będziesz środków piorących przeznaczonych dla dzieci, zaś samo pranie musi odbywać się w wysokiej temperaturze z kilkukrotnym płukaniem. Na szczęście, prasowanie nie jest konieczne, ale nie da się ukryć, że stosowanie pieluch wielokrotnego użytku jest dość pracochłonne.

Dla oszczędności czasu najczęściej używamy więc pieluch jednorazowych. Prawidłowo stosowane pozwalają one utrzymać dziecko w czystości bez większych kłopotów. Musisz tylko pamiętać o odpowiednio częstej zmianie pieluszek i  doborze właściwego rozmiaru. Pod żadnym pozorem nie wolno suszyć jednorazowych pieluch i używać ponownie. W ten sposób bowiem narażasz dziecko na pieluszkowe zapalenie skóry i niepotrzebne cierpienia!

Kącik do przewijania

Doświadczenie pokazują, że dziecko da się przewinąć wszędzie. Ponieważ większość czasu będziesz jednak spędzać z niemowlęciem w domu, warto przygotować sobie specjalny kąt, który ułatwi zadanie. Idealnie do tego celu nadają się specjalne komody lub przewijaki nakładane na łóżeczko. Stanowisko powinno być na takim poziomie, abyś nie musiała się schylać. Ponadto z zasięgu ręki musisz mieć miejsce na przechowywanie najpotrzebniejszych akcesoriów. Należą do nich:

 • Pieluszki, najlepiej większa ilość;
 • Pojemnik na zużyte pieluszki, idealnie hermetycznie zamykany;
 • Chusteczki nawilżane lub waciki z pojemnikiem na wodę;
 • Krem na odparzenia oraz inne kosmetyki pielęgnacyjne.

Przygotowanie stałego miejsca przewijań bardzo ułatwia zabiegi pielęgnacyjne. Pamiętajmy, że przy każdorazowej zmianie pieluch zawsze należy dokładnie umyć okolicę narządów płciowych i odbytu. U dziewczynek podmywanie prowadzimy zawsze od warg sromowych do odbytu – nigdy odwrotnie, aby nie zawlec bakterii kałowych w okolice cewki moczowej. U chłopców musimy unieść prącie i worek mosznowy, bowiem źle umyta, zanieczyszczona resztkami moczu lub kału skóra w tych miejscach bardzo łatwo się odparza.

Jak często zmieniać pieluszki jednorazowe?

Aby uniknąć problemów związanych z pieluszkowym zapaleniem skóry, pieluszki należy zmieniać możliwie często. Ogólne zasady mówią o 8-12 razach na dobę noworodków (nie rzadziej niż raz na 3 godziny), ale tak naprawdę decydująca powinna być zawartość pieluszki. Przewijamy zawsze po zrobieniu kupy i zawsze, gdy pieluszka jest ciężka od moczu. W praktyce oznacza to również zmiany w ciągu nocy, przynajmniej przez pierwsze pół roku życia dziecka.

Uwaga: Podczas przewijania dziecko chwytamy za kostki i unosimy jego nóżki go góry i w kierunku głowy. W ten sposób nie wpływamy negatywnie na niewykształcone jeszcze stawy biodrowe.

Ciekawostki:

 • Statystyczne dziecko zużywa nawet 5 tysięcy pieluszek!
 • Noworodek siusia nawet 20 razy na dzień.
 • Pieluszki zatrzymujące w sobie wilgoć, są korzystniejsze dla skóry dziecka, ale i tak muszą być zmieniane w regularnych interwałach.

Zawartość pieluszki trzeba zawsze dokładnie oglądać – zmiany w barwie moczu i kału są cennymi informacjami na temat zdrowia maluszka.

Instagram
Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli chodzi o chusteczki, najbardziej łagodne są Kindii, np. New Baby Care z emolientami. Są polecane od 1 dnia życia, chronią skórę przed podrażnieniami i łagodnie oczyszczają.

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki