Strona główna » Małe dziecko » Rozwój i wychowanie » 10 rzeczy, których nigdy nie powinno się mówić do małych dzieci!

wychowanie dziecka

10 rzeczy, których nigdy nie powinno się mówić do małych dzieci!

wychowanie dziecka

Zdaniem psychologów werbalne nadużycia dorosłych mogą czasem krzywdzić dzieci bardziej niż klaps na pupę!

O karygodności cielesnego karania dzieci dyskutuje się publicznie od lat – w niektórych krajach jest ono wręcz prawnie zakazane. Tymczasem poniżanie, wyśmiewanie, straszenie i szantażowanie dzieci to przemoc psychologiczna, która pozostawia znacznie głębsze ślady w  osobowości. W rzeczywistości bowiem, wiele bezmyślnie powtarzanych sformułowań, czy to pamiętanych z własnego domu, czy zasłyszanych w otoczeniu, działa destrukcyjnie na psychikę maluchów już od najmłodszych lat.

Oto 10 wybranych komunikatów, których nie należy mówić dziecku nawet w chwilach gniewu czy złości:

1.      Przestań płakać!

Płacz (https://niebieskiepudelko.pl/czemu-niemowleta-placza/) nie jest zazwyczaj świadomie wybranym sposobem zachowania. U małych dzieci, które nie nauczyły się jeszcze sztuki manipulacji, bywa najczęściej po prostu oznaką bólu, strachu, smutku, rozdrażnienia. Zakazując dziecku płakać potępiamy w nim naturalne odruchy i zamiast rozwiązywać przyczynę problemu, zmuszamy je do sztucznego chowania swych uczuć.

2.      Robię / robimy dla ciebie wszystko

Bycie rodzicem to przywilej, który nie każdy musi na siebie brać. Sama Matka Natura projektuje organizmy żywe tak, aby przede wszystkim chroniły i dbały o potomstwo. Wypominanie dziecku wyrzeczeń i wysiłków, jakie dla niego czynimy, sprawia, że może ono poczuć się częścią transakcji, a, co gorsza, balastem w życiu mamy i taty.

3.      Czy ty jesteś normalny?!

Pomijając racjonalny argument, że normalność jest abstrakcyjną koncepcją statystyków, karanie dziecka za zły postępek głośnym kwestionowaniem jego osobowości jest zupełnie karygodne. Zawsze powinniśmy rozmawiać o konkretnych czynach i słowach, nie zaś przekładać je na nienormalność malucha. Co więcej, to sformułowanie w łatwy sposób prowadzi do poczucia odrębności i wyizolowania ze społeczeństwa.

4.      To ja cię tutaj zostawię..

Najsłynniejsza bodajże groźba dla malucha, który nie chce odejść z placu zabaw czy domu znajomych, to pierwsza forma zastraszającego szantażu, czasem jeszcze połączona z kreatywnymi wizjami duchów i wiedźm porywających dziecko. Czy naprawdę już w kilkuletnim potomku trzeba zasiewać ziarno nieprzyjemnego strachu z bycia opuszczonym przez własnego rodzica? Psychologowie podkreślają wszak, że bezpieczeństwo jest podstawą prawidłowego rozwoju dzieci.

5.      Poczekaj, niech wróci tata!

Straszenie nieposłusznego dziecka wizją partnera wracającego do domu i wymierzającego dyscyplinę, nie tylko buduje niepotrzebny strach przed drugim rodzicem. W głowie dziecka pozostaje bowiem również świadomość, że mama jest słaba i bezradna…

6.      Czemu nie możesz być jak twój brat/siostra?

Porównywanie dziecka do lepiej zachowującego się rodzeństwa w celu wywołania w nim poczucia winy, nie przynosi absolutnie żadnych skutków pozytywnych. Co gorsza, w maluchu rośnie awersja do doskonałego brata lub siostry, a jednocześnie obniża się własna samoocena i wiara w siebie.

7.      Daj mi spokój!

Niestety, eskapizm również nie jest sposobem na rozwiązywanie scysji domowych. Bez względu na to, jak bardzo przewiniło dziecko lub jak zmęczony jest rodzic, zbywanie malucha wywołuje uczucie odrzucenia i kwestionuje więź między obojgiem.

8.      Wstydź się!

Wstyd jest emocją, która powinna naturalnie wynikać z osobistego kodeksu etycznego. Dziecko musi wiedzieć które zachowanie jest dobre, a które złe, ale błędem jest werbalne zmuszanie go do linczowania samego siebie. Nikomu zaś nie rośnie się dobrze w poczuciu wstydu!

9.      Jesteś zły chłopcem/dziewczynką

Często rodzicom wydaje się, że w kontakcie z dziećmi należy stosować uproszczenia, aby pozwolić im zrozumieć, że źle postąpiły. Nie jest jednak prawdą, a co więcej, jest niezwykle krzywdzące, nazywanie dziecka złym, głupim czy niegrzecznym z powodu danego przewinienia. Określenia te zbyt często zostają w głowie i swym ciężarem wywołują złość, irytację, a nawet agresję.

10.  Ja cię zabiję!

Niby kolokwialne sformułowanie obrazujące stan wzburzenia mówiącego, może w przypadku dzieci mieć wiele negatywnych konsekwencji. Pamiętajmy, że maluchy wiele słów i zdań traktują zupełnie inaczej, dopisując im skojarzenia, wyobrażenia, dopowiedzenia. Bez względu na kontekst o zabijaniu w relacji z dziećmi, zwłaszcza małymi, nie może być więc mowy!

Ważne jest też jak mówisz!

Trudno jest oczywiście od rodziców wymagać anielskiej cierpliwości, zwłaszcza, gdy dwulatek przeciąga stronę i nieustannie łamie ustalone zasady. Wysiłek włożony w kontrolowanie własnych emocji to jednak najlepsza inwestycja w życie rodzinne. Krzycząc i wrzeszcząc, niestety bowiem, nie tylko wywołujemy w małym dziecku strach, który prędzej czy później przekształci się w negatywne uczucia i zachowania, ale także ustalamy pewien kanon domowej komunikacji. Nie należy się wówczas dziwić, gdy dorastający młody człowiek zacznie również regularnie podnosić głos.

Uważać na słowa!

Wszystko, co mówimy do dziecka, ma dla niego znaczenie i poniekąd odciska się w jego świadomości. Oczywiście, nadmiar pochwał lub zbytnia tkliwość również mogą negatywnie odbić się na zachowaniu i podejściu do świata, ale nie ma większej krzywdy niż nadwątlenie wiary w siebie, w uczucia bliskich i w międzyludzką szczerość i bezinteresownością.

Instagram

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki