Przedszkole to miejsce, gdzie dziecko uczy się, jak żyć w społeczeństwie. Uczy się reguł, porozumiewania z rówieśnikami, uczy się tego, że ludzie są różni. Posłanie dziecka do przedszkola to jeden z ważniejszych etapów w życiu dziecka i rodzica — pierwsze dłuższe rozłąki, rozwiązywanie problemów rówieśniczych, nauka emocji i funkcjonowania wśród innych dzieci i dorosłych. Czas na wybór przedszkola — prywatne, czy państwowe?
Przedszkole publiczne — miejskie czy gminne lub samorządowe to placówki przeznaczone dla dzieci najczęściej od 3. do 6. roku życia. Niewątpliwie przedszkola publiczne obrosły różnymi mitami, ale czy rzeczywiście jest tak, jak twierdzi opinia publiczna?
W przedszkolu publicznym w jednej grupie znajduje się maksymalnie 25 dzieci. Nietrudno zauważyć, że dwie nauczycielki na tak liczną gromadkę mogą okazać się niewystarczającą kadrą. Zdarzają się różne dzieci w grupach — niektóre z nich potrzebują więcej uwagi i zainteresowania, a inne wolą bawić się same. Jeśli Twoje dziecko potrzebuje dużo uwagi — może nie odnaleźć się w przedszkolu publicznym.
Niektóre przedszkola istnieją po kilkanaście, nawet kilkadziesiąt lat. W mniejszych miastach, w których zasoby finansowe są ograniczone, może być problem z regularnymi remontami placówek oraz odnawianiem zabawek czy sprzętów edukacyjnych.
Budynki, w których powstawały przedszkola państwowe, były tworzone z myślą o maluchach, dlatego posiadają niskie klamki, dostosowane szatnie czy niewysokie schody.
Przed zapisaniem dziecka do przedszkola publicznego warto, jest się do niego wybrać — obejrzeć sale, zabawki i zobaczyć, w jakim stanie ogólnym jest przedszkole. Może okaże się, że w twoim mieście przedszkole państwowe jest wspaniałe dostosowane na przybycie nowych dzieci.
Jak skutecznie odpieluchować dziecko przed rozpoczęciem przedszkola? Zobacz tutaj: https://niebieskiepudelko.pl/przejscie-z-pieluch-do-korzystania-z-nocnika/
Rozterki nad wyborem przedszkola to gorący temat mam i tatusiów niemal wszystkich trzylatków. Wybór przedszkola prywatnego lub publicznego nie jest taki oczywisty — bo to wszystko zależy od konkretnych placówek i preferencji rodzica.
Dobre przedszkole dla każdego rodzica może mieć inną definicję — a przecież nie ma dwóch takich samych maluchów. Pobyt dziecka w przedszkolu ma wpływać na prawidłowy rozwój i być bezpieczny.
Przedszkole prywatne zazwyczaj ma mniejsze grupy, bogatszą ofertę zajęć dodatkowych takich jak język angielski (szczególnie w przedszkolach językowych). Przychodzą czasem goście — na przykład muzycy i pokazują instrumenty, pojawiają się różne osoby, które dzielą się swoją pracą lub zainteresowaniami, po to, aby rozwinąć pasję u tych najmłodszych.
Jednym z ważniejszych kryteriów, na które zwracają uwagę rodzice przyszłego przedszkolaka, jest czesne, które jest znacznie wyższe w prywatnych przedszkolach. Prywatne przedszkola często działają bez stałych dofinansowań od miasta. Wtedy jedyne środki, które ma to fundusze z czesnego oraz dotacji unijnych czy jednorazowych grantów.
Wysokość czesnego w przedszkolach prywatnych i publicznych różni się w zależności od placówki i miasta. Średnie czesne w przedszkolach publicznych to 400-600 złotych, natomiast w prywatnych 1000-1500. Również w zależności od placówki — jedzenie będzie zawarte w cenie lub stawka będzie doliczana osobno.
Decyzja zawsze jest zależna od wielu czynników i to one będą determinowały jej podjęcie. Przede wszystkim warto postawić na przedszkole, które będzie dla dziecka oazą bezpieczeństwa. Miejscem, gdzie nauka odbywa się poprzez zabawę, jest ciekawy program zajęć oraz indywidualne podejście do każdego.
Jeśli się wahasz, sprawdź te kryteria w interesujących cię placówkach:
Każde z nich ma swoje wady i zalety. Każde z nich jest płatne. To, które z nich ostatecznie wybierzesz, zależy od tego, jakie kryteria wyboru będą dla Ciebie najistotniejsze. Najważniejsze jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo i opiekę.
Bibliografia
Our Kids, https://www.ourkids.net/pl/przedszkola-plusy-minusy.php
Tagi: przedszkole, przedszkole państwowe, przedszkole publiczne
Dodaj komentarz