Zapalenie ucha środkowego (otitis media) to dolegliwość, która w szczególny sposób daje się we znaki maluszkom i ich rodzicom.
Niemowlęta i małe dzieci do lat 5 często cierpią na ból ucha połączony ze stanem zapalnym. Przyczyną tej skłonności jest krótka, nierozwinięta jeszcze w pełni trąbka Eustachiusza, czyli kanał łączący gardło z uchem środkowym. Z wiekiem, gdy trąbka wydłuża się wraz ze wzrostem całej głowy, częstotliwość infekcji wyraźnie maleje. Niestety, pierwsze lata życia stwarzają szczególne ryzyko, co jest o tyle nieszczęśliwe, że maluszkom silnym ból zlokalizowany w głowie daje się w dwójnasób we znaki.
Ucho środkowe to część aparatu słuchowego, która znajduje się za bębenkiem. Od świata zewnętrznego odgradza ją więc nieprzepuszczalna błona, która doskonale chroni przed atakiem drobnoustrojów chorobotwórczych. Bakterie i wirusy mogą się jednak przedostać do ucha od wewnątrz, czyli poprzez nos i gardło, a dalej wspomnianą już trąbką Eustachiusza. Niezwykle niebezpieczny pod tym względem jest katar pochodzenia wirusowego lub bakteryjnego, który spływa do kanału słuchowego i nie mogąc odpłynąć dalej, powoduje stan zapalny. Bębenek staje się przekrwiony i opuchnięty, a zanim zgromadzi się wydzielina, która powoduje ucisk i ból.
Alternatywnie, zapalenie ucha środkowego może być również powikłaniem anginy, grypy, a także alergii przebiegających ze zwiększoną wydzieliną z nosa.
Infekcja ucha u małych dzieci często rozpoczyna się w nocy. Pozycja leżąca sprzyja bowiem wciekaniu wydzieliny do kanału słuchowego i nasila dolegliwości związane przekrwieniem śluzówki. Najczęściej maluszek budzi się z płaczem, który trudno jest ukoić. Starsze dzieci mogą skarżyć się na ucho, młodsze czasami pocierają główką o poduszkę lub rączką szarpią za bolące uszko. Poza bólem typowe symptomy zapalenia ucha to również:
U starszych dzieci w ciągu dnia widoczne być może również gorsze reagowanie na sygnały dźwiękowe, związane z częściową, tymczasową utratą słuchu.
Uwaga: Jeśli ucho boli, ale jest wyraźnie opuchnięte i zaczerwienione, to mamy do czynienia z zapaleniem ucha zewnętrznego, które może być na przykład wynikiem zakażenia przez kąpiel w basenie.
Aby potwierdzić diagnozę zapalenia ucha, lekarz musi otoskopem zbadać stan bębenka. Dodatkowo wykonuje się czasem posiew wydzieliny oraz badania krwi określające poziom białka CRP – pozwala ono zdeterminować wirusowy lub bakteryjny charakter infekcji.
Leczenie zapalenia ucha środkowego u dzieci zależy od wieku maluszka, stopnia nasilenia symptomów oraz natury infekcji (jej długości i częstotliwości). Przy wysokiej gorączce i wyraźnych dolegliwościach bólowych, zwłaszcza pojawiających się w obu uszkach, standardowa terapia polega na podawaniu antybiotyków doustnie i miejscowo przez okres 10 dni.
Z obserwacji pediatrycznych wynika jednak, że ostre zapalenie ucha środkowego jest najczęściej infekcją wirusową, która mija sama w krótkim okresie. Nawet dwoje na troje dzieci nie wymaga zastosowania antybiotykoterapii. Stąd w oficjalnych zaleceniach medycznych w przypadku dzieci starszych niż 6 miesięcy o umiarkowanym nasileniu symptomów zalecana może być obserwacja. Maluchowi podaje się doustnie lub doodbytniczo środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe takie jak paracetamol czy ibuprofen. W nocy pomóc może również uniesienie główki nad poziom za pomocą podniesienia całego dna łóżeczka. Poza tym istotne jest podawanie pociesze kropli do nosa, które zlikwidują nadmiar wydzieliny, a starszym dzieciom czasem przepisuje się również leki antyhistaminowe zmniejszające obrzęk śluzówki.
W rzadkich przypadkach powtarzających się regularnie infekcji ucha środkowego lekarz może zalecić przeprowadzenie:
Uwaga: Nigdy na własną rękę nie wkładaj ani nie zakraplaj niczego do ucha dziecka! Domowe terapie w tym zakresie przynoszą często więcej szkody niż pożytku.
Częstotliwość występowania infekcji ucha u małych dzieci można skutecznie zredukować za pomocą prostych kroków profilaktycznych:
Bibliografia:
https://www.aafp.org/afp/2013/1001/p435.html
https://www.uptodate.com/contents/ear-infections-otitis-media-in-children-beyond-the-basics
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/ear-infections-in-babies-and-toddlers
https://www.nidcd.nih.gov/health/ear-infections-children
Tagi: katar, powikłania, zapalenie ucha środkowego
Dodaj komentarz