Zdrowie matki w 13 tygodniu ciąży

brzuch kobiety w 13 tygodniu ciąży

W 13 tygodniu ciąży zaczyna się najlepszy okres ciąży: dziecko nie jest jeszcze duże, a kłopoty pierwszych miesięcy minęły. Korzystaj z tego: odwiedzaj znajomych, wybierz się  do kina, teatru, zaplanuj mały wyjazd.

Macica ma teraz wielkość grapefruita. Wiele kobiet w drugim trymestrze ciąży czuje się bardzo kobieco. Rosną im piersi, zaokrągla się brzuch, poprawia stan skóry i włosów.

Zmiany nastroju w 13 tygodniu ciąży

Ciąża jednak wywołuje wiele zmian nastrojów – humor zmienia się z dobrego na zły. To stany typowe i powodowane przez hormony. Ciąża to wydarzenie, które całkowicie zmienia życie. Każdy może poczuć się rozdrażniony, przytłoczony, zaniepokojony. Jeśli huśtawka nastrojów wykracza znacznie poza przeciętną, poszukaj pomocy terapeutycznej.

Możliwe dolegliwości fizyczne

Każda ciąża jest trochę inna, więc nie musisz z przestrachem wyglądać w przyszłość. Nie każdą kobietę trapią ciążowe zachcianki albo mdłości – te ostatnie powinny właśnie teraz zacząć ustępować, podobnie jak poczucie obezwładniającego zmęczenia.

Co Cię czeka? W drugim trymestrze przyszłe mamy cierpią często na wzdęcia i zaparcia. To wynik działania hormonów, które spowalniają perystaltykę jelit. Możesz ograniczyć dolegliwości zwiększając ilość przyjmowanych płynów (ponad 2 litry) i jedząc więcej błonnika (uwaga: nadmiar działa zapychająco!). Poza tym unikaj produktów, po których czujesz się gorzej, a w szczególności ogranicz pokarmy gazotwórcze takie jak kiszona kapusta, surowa cebula, fasola czy soczewica. To, że wyeliminujesz z jadłospisu kilka pozycji nie zagraża zdrowiu płodu!

 

kobieta w 13 tygodniu ciąży trzymająca się za brzuch

 

Kolejnym problemem drugiego trymestru są trudności z oddawaniem moczu. Część z nich bywa naturalnym efektem ubocznym zwiększającej się macicy, ale jeśli odczuwasz pieczenie lub ból podczas moczenia, to oznaka infekcji. Nie próbuj leczyć jej samodzielnie – udaj się jak najszybciej do lekarza po skuteczne i bezpieczne leki.

Zwiększona ochota na seks to dobry znak, który na pewno przyjemnie zaskoczy partnera. Niestety, częstsze współżycie może, choć nie musi, zwiększyć prawdopodobieństwo stanów zapalnych pochwy. Jeśli zaobserwujesz swędzenie, ból lub upławy, skonsultuj się z ginekologiem.

 

Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona