W miarę jak zbliżasz się do półmetka, niektóre ciążowe symptomy mogą się nasilać. Należy do nich m.in. zgaga – uciążliwa, ale na szczęście możliwa do opanowania.
Zgaga w ciąży jest wynikiem działania relaksyny, która ma rozluźniać więzadła w miednicy, ale poluzowuje również zwieracz przełyku, sprawiając, że treść żołądkowo łatwo cofa się w górę układu pokarmowego. Jedz mniejsze porcje, unikaj potraw bardzo słodkich i tłustych i śpij z podniesioną głową, aby ograniczyć częstotliwość zgagi.
Nagle pojawianie się wyprysków jest zupełnie normalnym zjawiskiem podczas drugiego trymestru ciąży. Ich przyczyną jest działania hormonów ciążowych, które zwiększają wydzielanie sebum (tłusta substancja o właściwościach antybakteryjnych wydzielana na powierzchnię skóry). Co za dużo, to jednak niezdrowo! Skóra staje się tłusta i pojawiają się na niej grudki i pryszcze.
Co robić? Pij dużo wody oraz przestrzegaj zrównoważonej diety bogatej w warzywa. Na wypryski nakładaj rozcieńczony w oliwie olejek z drzewa herbacianego, który ma silne właściwości antyseptyczne.
Nawet 8 na 10 ciężarnych skarży się na pojawianie się rozstępów w ciąży. Te nieestetyczne linie wynikające z naciągania się skóry często zaczynają być widoczne właśnie ok. 17 tygodnia ciąży. Bywają różowe, czerwone lub brązowe i dotyczą przede wszystkim okolic piersi, brzucha, pośladków i ud. Niestety, niewiele możesz zrobić w tym zakresie. Producenci kosmetyków zachwalają co prawdą swoje preparaty przeciwko rozstępom, ale ich działanie jest ograniczone, co nie oznacza, że nie warto próbować – przynajmniej poprawisz jędrność skóry w krytycznych strefach.
Dowiedz się wszystkiego o kremach na rozstępy: https://niebieskiepudelko.pl/kremy-na-rozstepy/
Jeśli partner twierdzi, że chrapiesz, to warto mu uwierzyć. Ciąża prowadzi do obrzęku śluzówki w nozdrzach, co objawia się nie tylko zatkanym nosem, ale także chrapaniem w nocy. Jeśli chcesz sobie jakoś pomóc, zainstaluj w sypialni nawilżacz powietrza lub śpij z otwartym oknem.
Stosunkowo często na tym etapie przyszłe mamy obserwują też zwiększona wydzielinę z pochwy. Może jej być naprawdę dużo, ale o ile nie towarzyszy jej dziwny kolor lub zapach ani inne symptomy typu swędzenie czy ból, nie masz się czym martwić. Częściej zmieniaj bieliznę lub korzystaj z wkładek higienicznych.
Tagi: 17 tydzień ciąży, siedemnasty tydzień ciąży
Dodaj komentarz