Twoje ciało przygotowuje się już intensywnie do porodu, nawet gdy nie jesteś tego w pełni świadomie. Naucz się wypatrywać kluczowych sygnałów gotowości!
Pod wpływem zmian szyjki macicy możesz na kilka dni przed porodem wydalić czop śluzowy. Jest to galaretowana substancja podbarwiona na różowo krwią. Odejście czopa nie oznacza jednak, że poród się zaczyna i nie jest powodem do natychmiastowego wyjazdu do szpitala.
Bóle miednicy mogą się teraz nasilać, podobnie jak częstotliwość i natężenie skurczów Braxtona-Hicksa. Nie są to jednak objawy samego porodu, ale zaledwie ostatni trening przed nim.
Wyczekuj natomiast takich symptomów jak:
U wielu kobiet bezpośrednio przed rozpoczęciem akcji porodowej obserwowany jest charakterystyczny przypływ energii.
W czasie wizyty ginekologicznej lekarz sprawdzi wielkość macicy, stopień skrócenia szyjki i określi spodziewany rodzaj porodu. Znając położenie dziecka w macicy, można przewidzieć, czy podczas porodu istnieje ryzyko pojawienia się trudności lub komplikacji.
Uwaga! Wyciek wody płodowej może zostać pomylony z moczem. W razie wątpliwości załóż podpaskę i udaj się do lekarza w celu wykonania prostego testu, który określi charakter wydzieliny. Zdaniem niektórych kobiet, woda płodowa ma wyrazisty chlorowy zapach!
Pamiętaj, że rozwój i przebieg akcji porodowej może być u Ciebie całkiem inny niż u koleżanek. Niektóre kobiety nie obserwują wcale odejścia czopa śluzowego i jadą do szpitala z powodu intensyfikujących się skurczów. U innych dochodzi najpierw do wylania wody płodowej, a skurcze mogą być opóźnione. To samo dotyczy szyjki macicy. Bywa, że u kobiet, gdzie obserwowane jest skracanie się szyjki, poród nie następuje wcale w terminie, a u innych, gdzie szyjka wydaje się niezmieniona, w ciągu kilku dni dochodzi do szybkiej i spontanicznej akcji porodowej.
Co warto wiedzieć o terminie porodu: https://niebieskiepudelko.pl/termin-porodu/
Tagi: 39 tydzień ciąży, trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży
Dodaj komentarz