Zastanawiasz się, jak mądre będzie Twoje dziecko? Czy można jakoś pomóc jego rozwojowi intelektualnemu?
Inteligencja tak naprawdę jest pojęciem bardzo złożonym i wychodzi daleko poza zakres umiejętności logicznego myślenia. W różnych definicjach obejmuje ona również zdolność do uczenia się i rozwiązywania problemów, kreatywność, otwartość emocjonalną, a nawet poczucie pewności siebie. Jak małe dziecko rozwija te sfery i od czego ów rozwój zależy?
Dla przyszłej mamy myślenie o potomku często rozgrywa się w kategoriach dziedziczenia. Co nasze niemowlę będzie miało po tacie, co po mnie, co po dziadkach? Naukowcy do dnia dzisiejszego nie potrafią wszak jednoznacznie odpowiedzieć, do jakiego stopnia inteligencja zapisana jest w genach. Ostrożne szacunki mówią o 50%, co więc z resztą?
Nie da się ukryć, że to środowisko, w jakim dziecko wzrasta, może jednak mieć kluczowy wpływ na jego IQ. Mądrzy rodzice adopcyjni potrafią pociesze wspaniałe warunki rozwoju intelektualnego, które nie pokonają wprawdzie wad wrodzonych wynikających np. z nieodpowiedzialności biologicznej mamy w ciąży, ale bywają decydujące dla życiowej funkcjonalności. Sam fakt wyższego wykształcenia matki i ojca jest kluczowy nie tyle ze względu na geny, ile adekwatne wychowanie i wsparcie w nauce.
Z badań naukowych wynika również, że istotny wpływ na inteligencję dziecka ma także miejsce zamieszkania, finansowa sytuacja i profesje rodziców, a także oczywiście poziom systemu edukacyjnego. Poradniki dla kobiet w ciąży sugerują również, że sposób odżywiania (dostateczna ilość kwasu foliowego, jodu oraz kwasów omega 3), trybu życia, jak również unikanie alkoholu oraz papierosów to pierwszy krok do mądrzejszego dziecka.
Choć noworodek jest przede wszystkim krzyczącym zawiniątkiem potrzeb fizjologicznych, tak naprawdę już od pierwszego tygodnia życia wpływać na rozwój jego zmysłów. W pierwszym roku życia interakcje z rodzicami i dziadkami są najważniejszym czynnikiem kształtowania się umiejętności poznawania, logicznego myślenia i rozwiązywania problemów, więc nie warto tracić żadnego dnia. Co możesz robić?
A co z zabawkami edukacyjnymi i aplikacjami dla małych dzieci? Niestety, naukowcy są sceptyczni. Uczenie się polega na aktywnym uczestnictwie w procesach, nie zaś pasywnym oglądaniu ekranu. Gadżety mogą być dobrym pomysłem na tymczasowe zajęcie maluchów, ale nie powinny zastępować zdobywania świata i interakcji z innymi ludźmi. Czas spędzany przed telewizorem czy komputerem niestety negatywnie wpływa na potencjał intelektualny.
Im maluszek jest starszy, tym więcej możesz robić, aby stymulować jego rozwój. Oto kilka doskonałych strategii popartych badaniami naukowymi:
Bibliografia:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5479093/
https://time.com/12086/how-to-make-your-kids-smarter-10-steps-backed-by-science/
https://www.medicinenet.com/how_can_i_increase_my_babys_iq/article.htm
https://www.webmd.com/baby/features/how-to-have-smarter-child
Tagi: IQ
Dodaj komentarz