Strona główna » Małe dziecko » Rozwój i wychowanie » Zabawy Montessori dla dzieci w wieku 6-18 miesięcy

Zabawy Montessori dla dzieci w wieku 6-18 miesięcy

dziecko śmieje się w trakcie zabawy

Pedagogika Montessori obfituje w doskonałe narzędzia i pomysły jak pobudzić rozwój maluszka i urozmaicić chwile spędzane razem. Zapoznaj się z zestawieniem aktywności, które łatwo zrealizujesz sama w domu za pomocą prostych akcesoriów.

Przypomnijmy, że metoda Montessori to uznawany na całym świecie system edukacji, który opiera się na naturalnych zainteresowaniach dziecka raczej niż tradycyjnej „przymusowej” dydaktyce. Praktykowany w przedszkolach i szkołach ma rozwijać umiejętności, które przydadzą się w prawdziwym świecie – z rzeczywistości więc korzysta najchętniej. Współcześnie w ramach Montessori rozwinięto już szereg aktywności dla dzieci w wieku do trzech lat. Ich celem jest nauczenie maluchów niezależności i szerokiej perspektywy oraz wszechstronne wsparcie ich rozwoju fizyczno-intelektualnego.

Wypróbuj poniższe zabawy dla najmłodszych i zobacz, jak Twoja pociecha będzie zachwycać się światem, który ją otacza. Pozwól jej zdobywać wiedzę w sposób instynktowny i obserwuj, jak rośnie z dnia na dzień!

Piłka Takane

Absolutny must have w świecie Montessori to piłka Takane, zwana również piłką puzzlową. Niby okrągła i toczy się po podłodze, a rzeczywistości oferuje małym rączkom nieustanne wyzwania. Dzięki specjalnej konstrukcji może być składana, wywijana i rozkładana, przez co ćwiczy motorykę dziecka i rozwija jego ciekawość oraz pamięć. Gotową piłkę Takane możesz kupić, ale w sieci znajdziesz też wiele prostych instrukcji, jak ją samodzielnie uszyć.

Poduszki sensoryczne

Przy odrobinie talentu krawieckiego i tą zabawkę wykonasz sama w domu. Wybierz kolorowe skrawki materiałów i uszyj z nich torebki, które napełnisz ryżem, grochem, piórami, piaskiem, itd. Przy braku cierpliwości lub talentu możesz takim „farszem” wypchać różnobarwne skarpety zawiązać u góry na węzeł. Razem z maluszkiem będzie określać, która poduszka jest twarda, miękka, ciężka, lekka, szeleszcząca, grzechocząca, czerwona, itd. To idealny sposób na wyostrzanie zmysłów i poszerzanie słownictwa!

Skrzynia skarbów

Ulubiona zabawa Marii Montessori, pomysłodawczyni i założycielki słynnej szkoły. Potrzebować będziesz pudełko od butów oraz szereg niewielkich (ale na tyle dużych, że nie dadzą się połknąć) przedmiotów o charakterystycznych kształtach i teksturze. Mogą to być muszle, puste plastikowe opakowania, szyszki, lusterko, drewniane łyżki, itd. Daj maluchowi zamknięte pudełko i pozwól mu poczuć się odkrywcą – otworzyć je, zbadać, powyjmować zawartość, włożyć ją z powrotem. Raz na jakiś czas, możesz całkowicie zmienić zawartość. Z wiekiem mały odkrywca może badać coraz to nowe i bardziej skomplikowane „skarby”.

Mobile Gobbi

wiszące piłki Takane

 

Kolejna klasyczna zabawka Montessori przeznaczona już dla niemowląt w wieku od 3 miesięcy. Jest to rodzaj karuzeli do zawieszenia na łóżeczkiem, którą tworzą różniące się odcieniami kulki zawieszone na różnych wysokościach na jednej poprzeczce. Maluchy z lubością obserwują ich ruch, rozpoznają barwy, uspokajają się. Z czasem celem i przyjemnością staje się samodzielne wprawianie ich w ruch. Mobile Gobbi można zakupić w sklepach internetowych lub skonstruować samodzielnie.

Butelki sensoryczne

Pomysł podobny do poduszek, ale jeszcze łatwiejszy w wykonaniu. Zgromadź kilka transparentnych plastikowych butelek o pojemności 0,5 l, np. po wodzie mineralnej. Każdą napełnij inną substancją do ok. 2/3 pojemności. Możesz posłużyć się kolorowymi cekinami, drobnymi monetami, piaskiem, barwioną wodą, wodą z olejem, itd. Dokładnie zakręć butelki i pozwól maluchowi na potrząsanie, analizowanie zawartości, porównywanie, turlanie…

Malowanie palcami na czysto

powtarzające się wzory tęcza Waldorf

 

Ciekawa alternatywa dla modnych farbek dla niemowląt, które zbyt łatwo lądują na ścianach i dywanach. W tej wersji zagwarantujesz maluchowi pyszną zabawę, ale bez pracochłonnego sprzątania. Znajdź większy plastikowy worek i wyciśnij do niego po trochę różnych farb z tubek czy butelek. Całość zaklej u góry taśmą klejącą i przytwierdź do kawałka kartonu. Dziecko może teraz przez folię maluszkami rozgniatać kolory, łącząc je ze sobą na różne sposoby. Mała motoryka rozwija się ręka w rękę z kreatywnością.

Instagram
Tagi: , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki