Wspólne spędzanie czasu z dziewięciomiesięcznym niemowlęciem jest coraz większą zabawą dla rodziców. Praktycznie z tygodnia na tydzień dziecko poszerza zakres swoich reakcji i umiejętności, a większość Waszych wysiłków opłaca zachwytem i przywiązaniem.
Rozwój 9-miesięcznego dziecka
Jak dobrze wykorzystać ten szczególny czas w rozwoju dziewięciomiesięcznego dziecka? Raczej niż stawiać na multimedialne zabawki, poświęć mu sporo własnej uwagi i czasu. Twoje dziecko bardzo Cię teraz potrzebuje!
- Pamiętaj o dobroczynnym wpływie muzyki na Twojego malucha. Może przy niej bawić się, zasypiać i odpoczywać. Obserwuj go uważnie. Jeśli daje sygnał, że wszystko mu przeszkadza, zadbaj o ciszę w domu i nie odtwarzaj muzyki zbyt głośno. Warto wiedzieć, że dźwięki o wyższej częstotliwości pobudzają mózg i rozluźniają ciało. Maluch słuchający muzyki uczy się harmonii i piękna. Muzyka budzi jego emocje. Każde dziecko jest gotowe i chętne do poznawania dźwięków i bawienia się nimi. Twój maluch urodził się z bardzo dobrym słuchem muzycznym, więc warto rozwijać jego muzyczną wrażliwość.
- Wykorzystaj w zabawie ze swoim dzieckiem tzw. „wierszyki na dziecięce masażyki”, czyli rymowane strofy połączone z dotykaniem ciałka malucha na różne sposoby. Takie masażyki przyciągają uwagę dziecka, pomagają mu uspokoić się i skoncentrować na sobie i swoim ciele. Zabawa daje ukojenie i poczucie jeszcze większej miłości i bezpieczeństwa, jest powodem do radości i do śmiechu, a przede wszystkim pozwala na budowanie i wzmacnianie miłości. Maluch czuje wtedy, że jest w centrum Twojej uwagi . Dobrym momentem do takich zabaw może być czas przed snem, nieprzyjemny proceder przewijania lub chwila, kiedy chcesz pocieszyć zasmuconego szkraba.Przykład wierszyka-masażyka:
(Dopasuj swój dotyk do treści tekstu, „postukując”, „poklepując”, „ugniatając”, „wałkując” i „łaskocząc” ciałko Twojego malucha)„Rzeczka”Tu płynęła rzeczka
Idzie pani na szpileczkach
Tu stąpały słonie i biegały konie
Wtem przemknęła szczypaweczka
Zaświeciły dwa słoneczka
Spadł drobniutki deszczyk
Czy przeszedł cię dreszczyk? - W zabawie z 9 miesięcznym maluchem naśladuj głosy wydawane przez zwierzęta, maszyny lub przedmioty. Maluch lepiej te dźwięki zapamięta, kiedy będzie miał okazję zobaczyć pieska, ptaszka, a także tykający zegar czy hałasujący samochód lub pociąg. Jako wsparcie możesz wykorzystać obrazki, maskotki czy książki. Pamiętaj, że naśladownictwo wymaga częstego powtarzania, więc przy każdej okazji przypominajcie sobie jak robi kotek, a jak ptaszek.
- Regularnie czytaj swojemu maluchowi książeczki i pokazuj znajdujące się w nich proste obrazki. W prezencie urodzinowym możesz nawet przygotować dla swojego szkraba wykonaną własnoręcznie książeczkę. Wystarczy tylko sfotografować całą rodzinę, a także kilka zabawek, które zwykle towarzyszą waszym zabawom. Zdjęcia można powiększyć i zalaminować, a następnie spiąć razem, by miały formę książeczki. Maluch będzie mógł teraz do woli przewracać kartki, przyglądając się znajomym i rozpoznając ich na zdjęciach.
- Organizując zabawę swojemu maluchowi, nie dawaj mu zbyt wielu zabawek na raz. Jeśli będzie ich za dużo, spowodują bałagan nie tylko w pokoju, ale także w małej dziecięcej główce. Maluch potrzebuje czasu na skoncentrowanie się na jednym przedmiocie i na samodzielne jego odkrywanie. Po urodzinach lub Gwiazdce pozostaw więc na wierzchu jedynie 1-2 prezenty, a resztę schowaj. Po jakimś czasie możesz zabawki wymienić na nowe. Ten system sprawdzi się również w drugim roku życia dziecka.
- Jeśli Twój bobas pełza lub raczkuje, ułatw mu poruszanie się po podłodze, dywanie, między krzesłami. Niech uczy się samodzielnie, ale pod Twoim czujnym okiem, pokonywać dostosowane do jego możliwości przeszkody. Przy okazji będzie dotykał tego, co miękkie i twarde, szorstkie i gładkie, lekkie i ciężkie, ciepłe i zimne. To doskonała lekcja o różnorodności świata i zarazem stymulacja zmysłu dotyku…
Zapamiętaj: Twój maluch uczy się przez praktyczne wykonywanie danej czynności. Uczy się pełzać pełzając, chodzić chodząc. Za każdym razem, kiedy robi coś nowego, w jego mózgu tworzy się nowa ścieżka, po której przepływają impulsy nerwowe.POZWÓL WIĘC SWOJEMU MALUCHOWI BYĆ PRAWDZIWYM ODKRYWCĄ.
- Baraszkuj ze swoim brzdącem. Turlaj go, kołysz w ramionach, podrzucaj na swoich kolanach. Tulcie się do siebie jak najwięcej. Dzięki takim zabawom dajesz maluchowi nie tylko ciepło i uczucie, ale także pobudzasz jego zmysł równowagi. A, co najważniejsze, zapewniasz mu mnóstwo zdrowej radości! Do podobnych aktywności zachęcaj też Tatę i dziadków – to w objęciach najbliższych dziecko powinno spędzać pierwszych dwanaście miesięcy swojego życia. Dając mu dużo miłości, budujesz w nim poczucie bezpieczeństwa i zachęcasz je do samodzielnego odkrywania świata.
Przyglądaj się rozwojowi 9-miesięcznego dziecka
Za Wami już trzy kwartały – to szmat czasu w życiu małego człowieczka, a jednocześnie doskonała okazja do bilansu. To na rodzicach spoczywa ciężar monitorowania dziecka i jego rozwoju. Nikt tak dobrze nie zna przecież jego ruchów, zachowań, reakcji. Regularne wizyty u pediatry nie są w stanie pokryć pełnego spektrum fizycznego i psychicznego. Często się zdarza, że to mama lub tata jako pierwsi wykrywają nieprawidłowości – im wcześniej zacznie się coś z nimi robić, tym większe nadzieje na sukces. Powyższe aktywności i zabawy są doskonałym pretekstem, aby poznawać i obserwować swojego maluszka.
Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się trochę innym tempem i małe odstępstwa od norm nie są zwykle powodem do niepokoju. Dobrze jest jednak wiedzieć co 9-miesięczne dziecko powinno już znać i potrafić, aby móc oceniać swoją pociechę przez pryzmat statystycznych postępów w rozwoju.
Kroki milowe 9-miesięcznego dziecka
W tym wieku większość dzieci jest bardzo zainteresowana możliwością przemieszczania się z miejsca na miejsce. Może to oznaczać raczkowanie, pełzanie, a czasem i wstawanie przy meblach. Zmienia się również mała motoryka – paluszki chwytają wybiorczo przedmioty zamiast zagrabiać je całymi dłońmi.
Intensywnie rozwijają się pierwsze umiejętności werbalne. Niemowlęta w tym wieku zawzięcie gaworzą i potrafią wymawiać całe sylaby. Rozróżniają dźwięki, ochoczo je kopiują i bardzo dobrze rozumieją znaczenie słowa „nie”. Reagują również na własne imię podnosząc wzrok na mówiącego.
Od 9-miesięcznego dziecka możesz już oczekiwać, że pomacha rączką na pożegnanie. A ponieważ uwielbia teraz odkrywać jak działają rzeczy, będzie namiętnie otwierać i zamykać wszystko co się da (uwaga na paluszki!).
Zmiany w jadłospisie 9-miesięcznego dziecka
Twój maluszek potrzebuje teraz 750-900 kcal, z czego 400-500 kcal powinno pochodzić z mleka. Każde dziecko może mieć jednak nieco inne preferencje i tutaj nie trzeba się martwić – jedne dzieci są bardziej mleczne, inne wolą pokarmy stałe.
9-miesięczne niemowlę potrafi już samo siedzieć, więc to doskonały okres, aby zaznajomić je z ideą samodzielnego jedzenia. Maluch powinien być w stanie sam wybrać z talerza kąski, które go interesują, wsadzić je do buzi i spróbować pogryźć (przeżuć). Na samodzielne operowanie łyżeczką poczekaj do 10-12 miesiąca życia.
Postępy nocne
Warto również zwrócić uwagę na rutynę sypialnianą dziecka. W wieku 9 miesięcy powinno ono już być w stanie przespać całą noc, nawet jeśli nie zdarza się to każdej nocy. Częste wybudzanie w tym wieku warto skonsultować z pediatrą, zwłaszcza, jeśli towarzyszy mu płacz.
Oczywiście należy się liczyć z częstym nawrotami epizodów gorszego snu. Mogą się one wiązać ze skokami wzrostowymi, kryzysem separacyjnymi, ząbkowaniem czy chorobami. To, że dziecko które jeszcze wczoraj spało od 7 do 7, dziś budzi się dwa razy za noc, nie jest więc wcale krokiem wstecz, ale koniecznym etapem rozwoju.
Tagi:
muzyka,
niemowlę,
rozwój emocjonalny,
stymulacja dźwiękiem,
zabawa z dzieckiem
Dodaj komentarz