Jedną z częstszych i bardziej dokuczliwych ciążowych dolegliwości są hemoroidy, czyli żylaki odbytu. Jak można bezpiecznie je leczyć?
Szacuje się, że nawet 25-35% mam w ciąży cierpi z powodu hemoroidów. Problem nasila się zwykle w trzecim trymestrze i związany jest z zarówno ze zmianami hormonalnymi, które predysponują nas również do żylaków kończyn dolnych, jak i naciskiem, jaki wywiera macica na dno miednicy. Nie pomagają również częste zaparcia w ciąży.
Jeśli odczuwasz swędzenie i dyskomfort w okolicach odbytu, bądź też obserwujesz ślady krwi na papierze toaletowym po wypróżnieniu, to najprawdopodobniej cierpisz na hemoroidy. Mogą mieć one charakter wewnętrzny lub zewnętrzny – te ostatnie dają się wyczuć palcem jako wyraźne guzki wokół odbytu. Przy nasilonych hemoroidach możesz wręcz odczuwać wyraźny ból podczas siedzenia lub wypróżniania się.
Specjalistyczne maści i czopki doodbytnicze skutecznie łagodzą dolegliwości w przypadku zaostrzeń. Jednak tylko niektóre preparaty można bezpiecznie stosować w czasie ciąży. W razie wątpliwości poradź się lekarza lub farmaceuty.
Pamiętaj! Szukaj leków o potwierdzonej skuteczności i bezpieczeństwie. Informacja o tym, czy dany lek nadaje się dla kobiet ciężarnych, powinna znajdować się na opakowaniu leku lub w ulotce informacyjnej.
Alternatywnie możesz próbować zmniejszyć dolegliwości domowymi sposobami. Przede wszystkim poleca się chłodne okłady w okolicy odbytu. W aptekach bez recepty dostaniesz specjalne żelowe wkładki, które po uprzednim schłodzeniu w lodówce zakłada się w okolicę odbytu. Nie stosuj jednak w ciąży nasiadówek, które ogólnie polecane są przy leczeniu hemoroidów.
Najważniejsze dla zapobiegania dolegliwościom związanym z żylakami odbytu są dbałość o regularne wypróżnienia i odpowiednia aktywność fizyczna. Wskazane są przede wszystkim codzienne spacery, regularne pływanie i duże ilości płynów. Unikaj ostrych, pikantnych potraw, stawiaj za to na świeże owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste.
Nie siedź za dużo, nie próbuj na siłę przeć w toalecie i kontroluj swoją wagę. W uzasadnionych przypadkach możesz sięgać od czasu do czasu po łagodne środki przeczyszczające dozwolone kobiet w ciąży.
Dobra wiadomość jest taka, że u większości kobiet problemów hemoroidów ustępuje samoistnie po urodzeniu dziecka. Czasami jednak podczas porodu dochodzi do pogorszenia sytuacji wskutek wzmożonego parcia – może nawet dojść do wypadnięcia guzka z odbytu. Nie martw się jednak! Gdy wrócisz do formy po połogu, możesz udać się do proktologa, który w przypadku ciągnących się dalej dolegliwości wykona zabieg gumkowania – bezpieczną i skuteczną procedurę usuwanie żylaków odbytu.
Tagi: chłodne oklady, czopki doodbytnicze, hemoroidy, maść doodbytnicza, nasiadówka, pikantne potrawy, spacer, wypróżnienia, żylaki
Dodaj komentarz