Z jednej strony chcielibyście wszystko, co najlepsze dla swego maluszka. Z drugiej, budżet jest zazwyczaj ograniczony, a potrzeb naprawdę dużo. Gdzie można zaoszczędzić, a gdzie nie warto?
Na aukcjach internetowych znajdują się setki niemowlęcych sprzętów i gadżetów, które szukają kolejnego właściciela. Pytania o bezpieczeństwo ich zakupu i stosowania pojawiają się regularnie na forum Niebieskiego Pudełka. Przeczytaj nasze porady dla kobiet w ciąży i dowiedz się jak kupować z głową!
Co warto mieć nowe?
Wiadomo, że człowiek postawiony pod ścianą poradzi sobie z tym, co będzie miał. W domach, gdzie sytuacja finansowa jest naprawdę napięta, czasem nie ma wyboru między nowym a używanym. Niestety, obserwacje wskazują, że jakość sprzętów, mebli czy zabawek może mieć wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo maluszka. Dlatego, jeśli to tylko możliwe, zainwestuj w nowy:
- fotelik samochodowy – jeśli by wybierać jedną rzecz najsilniej oddziałującą na bezpieczeństwo maluszka, to będzie to bez wątpienia fotelik samochodowy. Pamiętaj, że wypadki drogowe pochłaniają rocznie tysiące żyć, a nieodpowiedzialnych kierowców znaleźć można dosłownie wszędzie. Nawet lekka stłuczka może być problematyczna dla delikatnego ciała niemowlęcia, więc prawidłowa ochrona jest kluczowa. Nowy fotelik samochodowy z odpowiednimi atestami zapewni twojemu dziecku maksimum komfortu oraz bezpieczeństwa. Kupując używany, nie jesteś w stanie stwierdzić czy nie był on wcześniej uszkodzony, czy wewnętrzna konstrukcja jest w dobrym stanie. Warto też pamiętać, że technologia zmienia się z każdym rokiem, a foteliki z 2022 roku są znacznie bardziej funkcjonalne niż modele sprzed 5 czy 10 lat!
- łóżeczko – jeśli jesteście szczęśliwymi rodzicami kilkorga dzieci, łóżeczko prawdopodobnie jest wykorzystywane kolejno przez młodsze pociechy. Nie ma w tym nic złego, o ile mebel nie pochodzi sprzed dekad i spełnia wszystkie współczesne wymogi bezpieczeństwa. Należy jednak liczyć się z faktem, że łóżeczko kupowane z drugiej ręki, które było już kilkakrotnie składane i rozkładane, nie musi być stabilne ani zgodne z normami. Gdy maluch zacznie się po nim wspinać, może dojść do tragedii. W szczególności noworodek powinien mieć własny, nowy materac, odpowiednio twardy i nieuleżany. Wszelkie zagłębienia i nierówność zwiększają bowiem ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Co więcej, jeśli materac przechowywany był w wilgotnych warunkach, może zawierać zarodniki pleśni szkodliwej dla maluszka.
- odciągacz pokarmu – wiele międzynarodowych organizacji przestrzega przed stosowaniem używanych laktatorów. Niestety bowiem bardzo trudno jest perfekcyjnie wymyć i wydezynfekować wszystkie jego części, a ryzyko przenoszenia szkodliwych wirusów i bakterii jest dość wysokie!
- mleko modyfikowane – można natknąć się na aukcje, w których z drugiej ręki sprzedaje się mleko modyfikowane, np. z powodu nadmiaru zapasów i przejścia na wyższym poziom wiekowy. Niestety, racjonalnie rzecz biorąc, nie jest to dobry wybór. Otwarte wcześniej opakowania w żadnym razie nie powinny być wykorzystywane, bo nie jesteś w stanie stwierdzić czy ich zawartość nie została zmieniona / zanieczyszczona. Jeśli opakowanie jest zamknięte, a data ważności jest długa, zakup i tak jest problematyczny, ponieważ tego typu pokarm powinno się przechowywać w odpowiednich warunkach. Nieprawidłowe magazynowanie może wpłynąć na jakość mleka!
Kup, ale po stosownej kontroli
Wiele źródeł poleca również, aby kupować nowe wózki spacerowe, nosidełka, kojce i łóżeczka turystyczne dla niemowląt. Idea jest prosta – tak, gdzie wchodzi w grę bezpieczeństwo konstrukcji i ryzyko związane z ukrytymi uszkodzeniami, nie warto narażać zdrowia maluszka. Jeśli pieniądze nie są problemem, zainwestuj więc w nowe, atestowane produkty dla niemowlaka i śpij spokojnie.
Z drugiej strony, wiele ze wspomnianych wyżej sprzętów, zwłaszcza jeśli są markowe, może być bezpiecznie wykorzystywanych przez lata i nie ma powodu, aby przepłacać. Idealnie, jeśli możesz kupić wózek czy nosidełko od kogoś znajomego, o kim wiesz, że jest porządny i odpowiedzialny. W przeciwnym razie dany przedmiot należy przed zakupem pieczołowicie skontrolować. Czy nie widać na nim oznak uszkodzeń i napraw? Czy konstrukcja jest stabilna? Czy produkt jest zadbany, a więc wykorzystywany był racjonalnie?
Na pewno i pod żadnym pozorem nie kupuj:
- nosidełka, które było zszywane lub reperowane;
- wózka, który nie jest stabilny;
- sprzętów, którym brakuje części;
- starych modeli wózków, kojców czy nosidełek, nawet jeśli wydają się być w dobrym stanie.
Które artykuły dla niemowlaka możesz kupić używane?
Dobra wiadomość dla przyszłej mamy jest taka, że na zakupach można sporo zaoszczędzić. Istnieje cała grupa produktów dla noworodka i niemowlaka, które można z czystym sumieniem nabyć z drugiej ręki. Mama w ciąży może tym sposobem lokować środki, tam, gdzie naprawdę warto.
Używane możesz na pewno kupować:
- ubrania dla niemowlaka – większość tych małych i tak założysz dziecku zaledwie kilkakrotnie, bo za chwilę z nich wyrośnie. Zważywszy na to jak często i intensywnie brudzą się maluchy, wydawanie fortuny na markowe ciuszki jest dużą przesadą!
- pieluszki tekstylne – może się to wydawać mało higieniczne, ale materiałowe pieluchy da się łatwo prać w wysokich temperaturach, które na pewno wysterylizują tkaninę.
- zabawki – to kolejny produkt dla dziecka, z którego szybko się wyrasta. Większość zabawek może tymczasem służyć pokoleniom i szkoda jest kupować wciąż nowe, choćby ze względów ekologicznych. Używane zabawki warto oczywiście przed przekazaniem dziecku umyć lub uprać.
- krzesełka do karmienia, przewijaki, wanienki – te artykuły dla niemowląt są na tyle proste, że nie mają się jak zepsuć. Nawet jeśli korzystały z wcześniej nich dwa, trzy czy cztery niemowlaki pozostają w pełni funkcjonalne i łatwe do utrzymania w czystości.
- meble do pokoju dziecięcego – o ile są w dobrym stanie i dadzą się bezpiecznie mocować do ścian.
Warto pamiętać, że istotne jest nie tylko czy dany sprzęt jest nowy, czy używany, ale także, z jakich został wytworzony materiałów, jakie posiada atesty itd. Czasami może się okazać, że zakup produktu markowego z drugiej ręki jest bezpieczniejszy niż nowy artykuł wątpliwej jakości. Dla małych dzieci szczególnie niebezpieczne są meble, akcesoria i zabawki spoza UE, które mogą zawierać ślady toksycznych substancji czy metali ciężkich.
Tagi:
zakupy dla niemowlaka
Dodaj komentarz