Strona główna » Przed ciążą » Płodność » Jak rozpoznać ciążę » Zaszłam w ciążę podczas stosowania antykoncepcji – co teraz?

Zaszłam w ciążę podczas stosowania antykoncepcji – co teraz?

antykoncepcja

U nawet 9 na 100 kobiet tabletki antykoncepcyjne zawodzą. Jakie szanse na prawidłowy rozwój ma ciąża, która rozpoczęła się pod wpływem działania środków hormonalnych?

Współczesne kobiety mają możliwość decydowania o swoim życiu rozrodczym. Tą niezależność zapewniła nam antykoncepcja, dzięki której macierzyństwo można odłożyć na optymalny okres życia. Niestety, nawet współczesna medycyna nie jest pod tym względem w 100% skuteczna.

Jakie są szanse na zajście w ciążę podczas stosowania antykoncepcji?

Większość współczesnych form antykoncepcji obiecuje wiarygodność na poziomie 99% i wyżej. Oznacza to, że zaledwie jedna na 100 i więcej kobiet zaskoczona zostaje pozytywnym testem ciążowym. Tak przynajmniej wygląda sytuacja w przypadku implantów, wkładki wewnątrzmacicznej zwanej potocznie spiralą czy zastrzyków hormonalnych. Pierścień dopochwowy, plastry oraz tabletki antykoncepcyjne również chwalą się 99% skutecznością, ale niewielu ludzi uświadamia sobie, że jest to prawdopodobieństwo „pod warunkiem prawidłowego stosowania”.

Niestety, człowiek jest istotą zdolną i skłonną do błędów, a w chaosie codziennego życia nietrudno dopuścić się niekonsekwencji. W przypadku wspomnianych form antykoncepcji mogą one zakończyć się ciążą. Wziąwszy poprawkę na zapominalstwo i różne problemy techniczne plastry, pierścień i tabletki oferują jedynie 91% skuteczności! Oznacza to, że co roku tysiące kobiet ze zdziwieniem odkrywa u siebie nieplanowaną ciążę.

Jak rozpoznać ciążę podczas antykoncepcji?

Niestety, oznaki ciąży w przypadku jej całkowitego nieoczekiwania bywają trudne do rozpoznania. Nie tylko kobiety czują się dość pewnie i nie analizują przesadnie różnych symptomów, ale i te ostatnie mogą być zdradliwe. Normalnie o zapłodnieniu informuje nas zwykle zatrzymanie miesiączki. Tymczasem antykoncepcja nie tylko może krwawienia redukować, ale także wywoływać je mimo ciąży. Przy przyjmowaniu tabletek nie doświadczamy bowiem de facto menstruacji, ale tzw. krwawienia z odstawienia. Może się więc zdarzyć, że pojawia się ono nawet wówczas, gdy antykoncepcja zawiodła.

Ogólnie ciążę w czasie antykoncepcji mogą zwiastować symptomy, które łatwo jest zrzucić na karb działania sztucznych hormonów. Należą do nich krwawienia lub plamienia w trakcie cyklu, zmęczenie, tkliwość piersi, nudności i awersja do jedzenia, bóle brzucha i głowy, a także huśtawka nastrojów.

Jednym rozstrzygającym wskaźnikiem jest więc pozytywny test ciążowy, który działa mimo przyjmowania przez kobietę antykoncepcji, choć oczywiście podlega standardowemu marginesowi błędu.

Co, jeśli podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych dojdzie do zapłodnienia?

Załóżmy, że zapomniałaś wziąć na czas tabletkę lub jedną ominęłaś i doszło do poczęcia. Przez kilka tygodni nie będziesz najprawdopodobniej świadoma tego faktu, więc będziesz nadal stosować antykoncepcję. Czy sztuczne hormony nie wpłyną negatywnie na rozwój płodu?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Owszem, można spotkać się ze studiami, sugerującymi, że przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych w czasie poczęcia zwiększa ryzyko niskiej masy urodzeniowej, przedwczesnego porodu czy wad wrodzonych układu moczowego u płodu. Doniesienia te nie zostały jednak potwierdzone w obserwacjach klinicznych. Wyjątek stanowią tabletki jednoskładnikowe, zawierające wyłącznie progestyn (syntetyczny progesteron), które faktycznie zwiększają ryzyko ciąży pozamacicznej.

Ciąża ze spiralą?

Jeszcze bardziej niepokojący bywa dodatni wynik testu podczas stosowania wkładki wewnątrzmacicznej. Tutaj warto dodać, że ryzyko zajścia w ciążę jest wyższe w przypadku miedzianej wkładki bez zawartości hormonów, niż spirali hormonalnej. Pozostaje jednak pytanie, czy i jak płód może się rozwijać z ciałem obcym wewnątrz macicy?

Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Czasami lekarze zalecają jak najszybsze usunięcie wkładki, w innych sytuacjach optują za jej pozostawieniem. Niestety, ciąża ze spiralą jest obarczona nieco wyższym ryzykiem przedwczesnego porodu lub przedterminowego odejścia wód płodowych. Warto jednak podkreślić, że ogromna większość ciąż „z wkładką” kończy się pomyślnie, bez żadnego uszczerbku na zdrowiu dziecka. O właściwym postępowaniu powinien zadecydować ginekolog.

Uwaga!

Jeśli przyjmujesz antykoncepcję hormonalną i podejrzewasz, że jesteś w ciąży lub przeprowadzony test wyszedł pozytywny, natychmiast przerwij przyjmowanie tabletek czy stosowanie plastrów. W przypadku stosowania wkładki wewnątrzmacicznej jak najszybciej skontaktuj się z ginekologiem!

 


Bibliografia:

https://www.nhs.uk/conditions/contraception/how-effective-contraception/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322902

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/expert-answers/birth-control-pills/faq-20058376

https://www.todaysparent.com/pregnancy/being-pregnant/heres-what-happens-if-you-get-pregnant-on-birth-control/

 

 

 

Instagram
Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona