Strona główna » Przed ciążą » Przygotowania do zajścia w ciążę » Starania o dziecko a zaburzenia erekcji

Starania o dziecko a zaburzenia erekcji

zaburzenia erekcji

W kochającym się związku seks bywa wielką radością. Sytuacja zmienić się jednak może, gdy priorytetem we współżyciu staje się poczęcie. Stres niestety tylko potęguje problemy!

Przyczyn, dla których dna para ma trudności z zajściem w ciążę, może być wiele, zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Zaburzenia erekcji dają się na szczęście łatwo zdiagnozować, a prognozy dla przyszłych rodziców są bardzo dobre.

Co warto wiedzieć o zaburzeniach erekcji?

Na początek warto podkreślić, że sam fakt, iż mężczyzna ma trudności z osiągnięciem wzwodu, nie wpływa bezpośrednio na jego płodność. W większości przypadków ilość, jakość i mobilność jego nasienia pozostają bez zarzutu. Zawodzi jedynie aparatura. Czasami tylko winne są zaburzenia hormonalne, które mogą wpływać również na produkcję spermy.

Zaburzenia erekcji to temat szeroki, który dotyczyć może mężczyzn w każdym wieku. Miewa charakter sporadyczny lub chroniczny, a jego przyczyny bywają bardzo różne. Nierzadko sama tylko presja na poczęcie jest na tyle dużym stresem, że ciało odmawia współpracy. W innych przypadkach bezpośrednim powodem może być cukrzyca, nadciśnienie, problemy sercowo-naczyniowe, a także depresja lub stany lękowe. Poza tym winić można również niezdrowy, siedzący tryb życia oraz palenie papierosów.

Nie ma też powodów do wstydu – z badań wynika, że aż 1 na 10 mężczyzn prędzej czy później doświadczy zaburzeń erekcji. W wieku powyżej 40 lat nawet 40% męskiej populacji boryka się przynajmniej okresowo z tym problemem.

Zaburzenia erekcji bynajmniej nie oznaczają jedynie braku możliwości osiągnięcia wzwodu. Czasami jest on po prostu zbyt słaby, aby doszło do penetracji, a w innych przypadkach trudno jest go utrzymać. Wszystkie te zjawiska są normalnym aspektem bycia mężczyzną – tak jak zaburzenia miesiączkowania i owulacji określają życie sporej części kobiet.

Jak radzić sobie z zaburzeniami erekcji we własnym zakresie?

Większość mężczyzn z przejściowymi zaburzeniami erekcji potrzebuje zaledwie trochę czasu i zmian w stylu życia. Problem można pokonać we własnym zakresie, a otwarta, szczera i przyjazna komunikacja w związku są tutaj kluczowe. Wyrzuty, złość i poczucie winy to natomiast przysłowiowy gwóźdź do trumny.

Przede wszystkim warto zdystansować się do misji „poczęcie”. Uwierzmy, że wszystko przyjdzie w swoim czasie, a dzieci spłodzonych „na życzenie” w wykalkulowanym dniu owulacji nie jest wcale więcej niż tych poczętych w ferworze miłości, bez patrzenia do kalendarza. Jeśli rodzice są młodzi, do 35 lat, kilka miesięcy zwłoki nie stanowi żadnego problemu.

W ramach odstresowania warto skupić się na wspólnych aktywnościach, które zbliżają i relaksują zarazem. Wycieczki rowerowe czy spacery, wypady do spa, randki przy świecach, weekendowy wyjazd czy wieczór z przyjaciółmi bywają całym potrzebnym lekiem. Rzucenie papierosów, ograniczenie ilości spożywanego alkoholu i podjęcie regularnej aktywności fizycznej miewają wręcz rewelacyjne efekty na funkcjonowanie męskiej aparatury i ogólne libido. Wielu ekspertów poleca również skupienie się na zdrowej, różnorodnej diecie bogatej w warzywa, owoce i kwasy tłuszczowe nienasycone. Mężczyźni wydają się korzystać też z ćwiczeń Kegla polegających na zaciskaniu mięśni cewki moczowej i odbytu.

Nie zaszkodzi też pomyśleć o sposobach na uatrakcyjnienie intymnych chwil. Seks jest bardziej ekscytujący, gdy ma w sobie element niespodzianki lub tajemnicy. Może najwyższa pora, aby zrealizować jakieś skryte marzenie? Pomyślcie o tym, że gdy maluszek pojawi się już na świecie, na szaleństwa czasu i ochoty będzie wyraźnie mniej.

Medyczna pomoc

Jeśli zaburzenia erekcji powtarzają się mimo zmian w stylu życia, zdecydowanie warto zasięgnąć pomocy lekarskiej. Szybsza konsultacja wskazana jest u przyszłych rodziców zbliżających się do 40-tki.

Pierwsze, co przychodzi na myśl w kontekście leczenia zaburzeń erekcji, to oczywiście viagra. Faktycznie pacjentom przepisuje się leki typu alprostadil, sildenafil lub inhibitory PDE5, ale należy mieć świadomość, że ich skuteczność jest ograniczona. Po pierwsze, warunkiem działania jest faktyczne seksualne podniecenie, a po drugie, współżycie wymaga czasowego planowania. Według współczesnego stanu wiedzy współżycie ze wspomaganiem nie powinno mieć jednak negatywnego wpływu na przebieg ciąży.

Inne metody leczenia zaburzeń erekcji z myślą o poczęciu obejmują terapię antydepresantami lub testosteronem. Czasami efektywne okazują się również pompki erekcyjne wzmagające przekrwienie członka oraz chirurgicznie wszczepiane implanty. U niektórych par najlepszym rozwiązaniem okazuje się jednak pobranie spermy bezpośrednio z jąder i wykorzystanie jej do zapłodnienia wewnątrz macicznego lub procedury zapłodnienia in vitro. Alternatywnie nasienie do wspomnianych procedur pobierane jest dzięki elektroejakulacji, czyli elektrycznego pobudzenia prostaty, które umożliwia mężczyźnie naturalny wytrysk.

Perspektywy

Większość par borykających się z niepłodnością życzyłaby sobie, aby ich problem ograniczał się do zaburzeń erekcji. Niezależnie od przyczyny, tak długo jak bowiem nasienie jest w dobrym stanie, szanse na zajście w ciążę są bardzo wysokie i zdecydowanie napawają optymizmem.

 


Bibliografia:

https://pilot.com.au/co-pilot/fertility-and-erectile-dysfunction

https://www.givelegacy.com/resources/erectile-dysfunction-and-male-fertility/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/how-to-conceive-when-husband-has-erectile-dysfunction

https://www.ivfmd.com/wp-content/uploads/2020/07/Hims-_-IVFMD-Article-Revised.pdf

Tagi: , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona