Jak często należy robić badanie cytologiczne?

Cytologia jest badaniem rozmazu z szyjki macicy, które wykonuje się w ramach profilaktyki raka szyjki macicy. To jedno z najbardziej powszechnych i najczęściej wykonywanych badań w gabinetach ginekologicznych. Jest bezbolesne, trwa chwilę i daje dokładny obraz stanu tego narządu.

Kiedy warto wykonywać cytologię?

„Pierwsza cytologia powinna być wykonana około 23 roku życia, jeśli kobieta jeszcze nie współżyje. Jeśli rozpoczęła już życie seksualne, dobrze jest, by niezależnie od wieku wykonywała to badanie przynajmniej raz w roku” – uważa dr Anna Kluz-Kowal, właścicielka gabinetu ginekologicznego w Białymstoku. Ponadto częstotliwość wykonywania cytologii powinna być zwiększona, jeśli jej wyniki są negatywne bądź z jakichś przyczyn zaburzone. Częściej badaniu muszą poddawać się również kobiety, u których występują stany zapalne.

Cytologię powinny robić przynajmniej raz na 6 miesięcy kobiety, które zaliczają się do grupy zwiększonego ryzyka zachorowalności na raka szyjki macicy, czyli te, u których na przykład w rodzinie nowotwór tego rodzaju już występował. Bardziej narażone są również kobiety zakażone wirusem HIV lub brodawczaka.

Co ciekawe, badanie cytologiczne powinny częściej wykonywać kobiety, które są nałogowymi palaczkami, te, które rozpoczęły wcześnie współżycie, miały dużą liczbę partnerów bądź wielokrotnie rodziły. Do ginekologa w celu badania powinny się wybrać również panie, które zażywały antykoncepcję hormonalną przez dłuższy czas.

Co nam daje wynik cytologii?

Pobrany rozmaz badany jest pod mikroskopem. Dzięki niemu cytolog może z łatwością określić, jaki jest stan nabłonka kanału szyjki macicy. To z kolei pozwala wykryć wszelkie stany zapalne bądź zmiany przedrakowe i rakowe. Cytologia pozwala wykryć raka szyjki macicy jeszcze w jego wstępnej fazie, co daje ogromne szanse na całkowite wyleczenie pacjentki.

Niestety, każdego roku aż 4 000 Polek dowiaduje się, że ma tego rodzaju nowotwór, a aż połowa z nich umiera. Zazwyczaj o chorobie dowiadują się zbyt późno, kiedy szanse na wyleczenie są naprawdę nikłe. W grupie największego ryzyka powstania raka szyjki macicy są kobiety, które ukończyły 45 rok życia.

Tagi: , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum

Imiona