Wielu doświadczonym rodzicom zmiana pieluszki wydaje się przysłowiową bułką z masłem. Niestety, w innych domach przewijanie jest lokalnym dramatem, którego boją się zarówno dzieci, jak i ich opiekunowie. Jak zaradzić tym problemom?
Położysz maluszka na przewijak, a on zaczyna krzyczeć, płakać, wić się jak pochwycony siłą aligator. Trudno jest go utrzymać w bezpiecznej pozycji, a co dopiero zdjąć mu brudną pieluszkę i założyć czystą. Nic dziwnego, że zaczyna ogarniać Cię desperacja. Niestety, okazywanie paniki i gniewu tylko niepotrzebnie zaostrzają całą sytuację i powodują wzrost niechęci pociechy.
Najczęściej bywa tak, że niemowlę, które dotychczas pozwalało się łatwo przewijać, nie stąd ni zowąd zaczyna grymasić lub protestować. Zmiana ta może po prostu wynikać z dojrzewania i próby zaznaczenia swojego „ja”. Pozycja skrępowania na przewijaku bywa przez dorastające dzieci traktowana jako próba ograniczenia ich wolności, więc otwarcie wobec niej protestują.
Niektóre starsze dzieci buntują się, bo… nie mają czasu. Tak im się przynajmniej wydaje. Energia je rozpiera, potrzebują robić 10 rzeczy na raz, a tutaj mama oczekuje, że będą przez chwilę spokojnie leżeć lub stać. Nie do pomyślenia! Próby ucieczki podczas przewijania bywają wręcz manifestem sprzeciwu wobec skrępowania pieluszką – maluchy kochają biegać nago. Czasami, gdy dziecko w wieku ok. 2 lat zaczyna gwałtownie sprzeciwiać się zakładaniu pieluszki, to najlepszy dowód, że warto rozpocząć naukę siadania na nocniku. Dzieci zamiast w pieluchach mogą wówczas zacząć chodzić w majteczkach treningowych, które z reguły generują mniej kontrowersji.
Czasami protesty w trakcie przewijania bywają jednak objawem fizycznych problemów, których nie wolno lekceważyć. Mowa przede wszystkim o:
Poniższe triki pozwolą Ci okiełznać przewijanie i zredukować dyskomfort z nim związany. Sprawdź, który sposób sprawdzi się w Waszym przypadku najlepiej – każde dziecko wymaga trochę innego podejścia.
Postaraj się również, tak zaplanować przewijanie, aby dziecko nie było w tym czasie głodne czy przesadnie zmęczone. Nie odrywaj go też od fascynującej zabawy, bo irytacja jest wówczas gwarantowana. Naucz się obserwować maluszka i wykorzystuj raczej chwile spokoju czy senności.
Dla usprawnienia przewijania naucz się robić to szybko. Zgromadź zawczasu potrzebne akcesoria i nie rozpraszaj się niczym. Jednocześnie dbaj o to, aby sprawić maluchowi jak najmniejszy dyskomfort – nie pocieraj więc mocno skóry, nie zapinaj pieluchy zbyt ciasno. Postaw się w skórze dziecka i pomyśl, czego sam/sama chciałabyś uniknąć!
Tagi: pieluchy, pieluszki, przewijanie dziecka
Dodaj komentarz