Plasteliny i modeliny popularne za naszych czasów zastąpione zostały nowoczesnymi, przyjemniejszymi masa plastycznymi, niestety bardzo drogimi. Jako ratunek rodzicom przychodzi jednak domowa ciastolina – przepisy są łatwe do wykonania, a rezultat zaskakująco atrakcyjny!
Zanim dowiesz się jak zrobić ciastolinę, daj się przekonać, że warto stworzyć w kuchni nieco bałaganu. Chodzi nie tylko o oszczędności finansowe, ale także dodatkową zabawę i naukę nowych umiejętności!
Ciastolina, czyli miękka łatwa do manipulacji masa to doskonałe tworzywo artystyczne, które aktywizuje małe paluszki i wspomaga rozwój małej motoryki. Dodatkowo kształtuje się w dziecku fantazja i umiejętność ekspresji własnych idei, a wielu psychoterapeutów wykorzystuje wręcz masy plastyczne do terapii pomagającej pokonać stres i frustrację. Zabawa z ciastoliną sprzyja abstrakcyjnemu myśleniu, unaocznia związki przyczynowo-skutkowe i uczy rozwiązywać problemy. Dziecko musi odnaleźć w sobie cierpliwość, aby pokonać kilka nieudanych prób i spróbować alternatywnych rozwiązań.
Dlaczego jednak warto robić domową ciastolinę? Przepisy rozszerzają zabawę o wspólne przygotowywanie ciasta, podczas którego maluch uczy się jak:
Domowa ciastolina jest bezpieczna, nietoksyczna, tania i zaskakująco trwała. Gdy nauczycie się jak zrobić ciastolinę w wersji podstawowej, będziecie mogli później rozszerzyć swój repertuar.
Ponieważ ciastolina to przede wszystkim kreatywność, wodze fantazji można puścić również w zakresie samego składu. Poniżej znajdziesz bazowy przepis, który umożliwi Ci przygotowanie jasnej masy, idealnej do tworzenia i późniejszego ozdabiania. Dla zabawy możecie jednak to podstawowe „ciasto” wzbogacić o dodatki, które uprzyjemnią zabawę.
Domowa ciastolina – przepis podstawowy
Składniki: 2 szklanki mąki, 1 szklanka soli, 2 łyżki proszku do pieczenia, 2 łyżki oleju roślinnego, 1 ½ szklanki wrzątku
Przygotowanie: Do miski wysypujemy mąkę, sól, proszek do pieczenia i dolejcie oleju. Maluch może spróbować łyżką zamieszać wszystkie składniki. Następnie dolewamy wrzątek – tą fazę realizuje zawsze rodzic – i mieszamy. Gdy masa lekko ostygnie, przekładamy ją na blat i zaczynamy wyrabiać. Dziecko może oczywiście pomóc w ugniataniu. Gdy masa będzie już gładka i elastyczna, można zacząć się z nią bawić. Nieużywana, powinna być schowana w szczelnie zamykanym pudełku. W tej postaci wytrzyma nawet rok, ale ze względów higienicznych, lepiej jest raz na kwartał przygotowywać nową.
Wiesz już jak zrobić ciastolinę o neutralnej barwie. Aby uatrakcyjnić zabawę, możesz do powyższego przepisu dodać:
Można też oczywiście gotową porcję masy plastycznej DIY podzielić na mniejsze kawałki i do każdego dodać inny barwnik.
Zabawa z ciastoliną może mieć spontaniczny charakter – młodsze dzieci będą zachwycone samą tylko ideą rozgniatania ciasta paluszkami i formowania z niego kulek. Z czasem możecie jednak urozmaicić zabawę i ukierunkować ją tak, aby przy okazji rozwijać zdolności społeczne i komunikacyjne dziecka.
Z domowej ciastoliny można np.:
W każdym domu może powstać wiele nowych pomysłów, a masa plastyczna doskonale urozmaici dni niepogody lub choroby. Jeśli masą bawiło się dziecko cierpiące na infekcję wirusową, warto jest po zakończeniu zabawy wykorzystywaną porcję wyrzucić i zrobić nową!
Tagi: ciastolina, masy plastyczne, przepisy
Dodaj komentarz