Wnętrostwo u chłopców jest wadą rozwojową obserwowaną u niemowląt i dzieci płci męskiej. Na szczęście, problem zazwyczaj nie jest poważny. Między 7. a 9. miesiącem życia płodowego jądra schodzą z jamy brzusznej do moszny. Zdrowy chłopiec powinien więc urodzić się z obu jądrami w mosznie. U ok. 4% maluchów donoszonych i częściej u wcześniaków w mosznie brakuje jednego lub dwóch jąder. Jest to najczęściej spotykana nieprawidłowość narządów płciowych u chłopców.
Wada wnętrostwa rozwija się zazwyczaj w wyniku zaburzeń hormonalnych u matki lub niedorozwoju samego jądra. W tym drugim przypadku winna może być po prostu genetyka. Czasami na drodze wędrówki zstępującej jąder pojawia się też jakaś fizyczna przeszkoda. Czynnikiem zwiększającym ryzyko rozwoju wady jest również palenie w ciąży, historia rodzinna wnętrostwa oraz niska waga urodzeniowa.
Sam fakt urodzenia wnętrostwa nie powinien przesadnie martwić. U ogromnej większości chłopców opóźnione jądro zstępuje bowiem na swoje miejsce do pierwszych urodzin. Jeżeli tak się nie stanie, trzeba koniecznie udać się z dzieckiem do lekarza. Nie wolno z tym zwlekać, gdyż jądro znajdujące się w brzuchu lub pachwinie narażone jest na urazy, przebywa w zbyt wysokiej dla siebie temperaturze i jego komórki ulegają uszkodzeniu. Tym samym zagrożona jest przyszła płodność syna.
Medycyna rozróżnia kilka rodzajów wnętrostwa – prawidłową diagnozę musi postawić lekarz po dokładnych oględzinach chłopca:
Uwaga! Jądra w mosznie trzeba szukać bardzo uważnie, gdyż dziecko może mieć tzw. jądro wędrujące. Przy dotknięciu moszny lub pod wpływem zimna jądro przemieszcza się do pachwiny i nie jest wyczuwalne. Najlepiej więc badać malucha zrelaksowanego, w ciepłej kąpieli. Gdy jądra urosną, „wędrowanie” minie.
Kompleksowa diagnostyka wnętrostwa obejmuje też badania hormonalne, a nierzadko i laparoskopię.
Sprawdź jak pielęgnować napletek u chłopca: https://niebieskiepudelko.pl/napletek-u-dziecka/
W leczeniu stosuje się leki hormonalne lub zabieg operacyjny. Operację sprowadzenia jądra do moszny przeprowadza się zwykle do końca drugiego roku życia, aby w niezastąpionym jądrze nie zdążyły zajść niekorzystne zmiany. Niestety, jądra nieustąpione częściej narażone są na procesy nowotworowe.
Jedynym wyjątkiem jest tzw. jądro wędrujące, które zwykle samo schodzi do worka mosznowego, w takim przypadku można przyjąć podejście wyczekujące. Należy jednak pilnie obserwować wielkość worka mosznowego i jego symetrię. Jeżeli przyczyną wędrowania jądra jest zbyt krótkie więzadło, trzeba je chirurgicznie wydłużyć.
Warto dodać, że operacje wnętrostwa są bardzo skuteczne i rzadko wiążą się z komplikacjami – w przeciwieństwie do sytuacji, gdy wada nie jest leczona. Zabieg polega na uwolnieniu powrózka nasiennego, przesunięciu jądra do moszny oraz umocowaniu go, tak aby nie doszło do samoczynnego powracania. Rokowania są bardzo dobre!
Dodaj komentarz