Strona główna » Ciąża i poród » Twoje dziecko » Zdrowie dziecka w czasie ciąży » Palenie w czasie ciąży – w jaki sposób szkodzi?

Palenie w czasie ciąży – w jaki sposób szkodzi?

palenie w czasie ciąży

Czynne palenie oraz przebywanie w towarzystwie osób palących to poważne ryzyko, którego spora część ciężarnych wydaje się wciąż nie rozumieć. Naukowcy biją więc na alarm.

Zacznijmy od tego, że palenie jest jednym z największych wrogów płodności. Prawda ta dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, więc istotne jest, aby oboje partnerów rzuciło nałóg przed rozpoczęciem starań o dziecko – najlepiej z minimum sześciomiesięcznym wyprzedzeniem. U przyszłego taty papierosy mogą bowiem obniżać jakość spermy, ale także powodują zaburzenia erekcji. Przyszła mama ma natomiast znacznie niższe szanse na zapłodnienie i przyjęcie się ciąży, jeśli przebywa często w oparach dymu papierosowego. A jeśli już dojdzie do poczęcia, negatywną konsekwencją może być nieprawidłowe zagnieżdżenie się embrionu, czyli ciąża pozamaciczna.

Trudniejsza ciąża dzięki papierosom

Zdaniem naukowców palenie wpływa negatywnie na wszystkie etapy procesu reprodukcji, od zapłodnienia po długoterminową przyszłość pociechy. Jego negatywne skutki widoczne są często w samym przebiegu ciąży. Kobiety palące przede wszystkim podlegają znacznie wyższemu ryzyko poronienia.

Ponadto papierosy nawet dwukrotnie zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju łożyska przodującego, czyli niepomyślnego umiejscowienia łożyska, które nie tylko zagraża samej ciąży, ale może oznaczać konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Palaczki znacznie częściej doznają również oderwania łożyska, które przebiega z gwałtownym krwotokiem. Komplikacją może być przedwczesny poród lub martwe urodzenie.

Poród przed terminem jest ogólnie jedną z najczęstszych konsekwencji palenia papierosów w ciąży. Bardzo często jest on bezpośrednio związany z niską wagą urodzeniową, która w cywilizowanym świecie stanowi najczęstszą przyczynę śmierci noworodków. Wreszcie, choć mechanizm ten nie jest jeszcze do końca zrozumiany, palenie zwiększa też ryzyko wystąpienia preeklampsji, czyli stanu przedrzucawkowego, diagnozowanego na podstawie wysokiego ciśnienia krwi. Ten poważny problem zdrowotny jest zagrożeniem dla życia matki oraz dziecka.

Wpływ palenia na zdrowie dziecka

Koktajl toksycznych związków (m.in. nikotyna, tlenek węgla) zawartych w dymie papierosowym to najgorsze, co może spotkać rozwijające się w łonie matki dziecko. Niestety, po inhalacji do płuc owe szkodliwe substancje dostają się wraz z krwioobiegiem mamy do płodu i poważny sposób zakłócają prawidłowy rozwój. Badania naukowe wiążą palenie papierosów w czasie ciąży ze zwiększonym ryzykiem rozwoju zajęczej wargi czy rozszczepu podniebienia – oba utrudniają karmienie i często wymagają operacji chirurgicznej. Zagrożony jest także wzrok oraz słuch pociechy.

Palenie w czasie ciąży spowalnia też ogólny rozwój dziecka. Nawet jeśli urodzi się ono w terminie, może być wyraźnie mniejsze niż inne noworodki, co stwarza mnóstwo potencjalnych problemów, począwszy od problemów z utrzymaniem temperatury, a skończywszy na utrudnionej laktacji. W szczególności palenie negatywnie wpływa na rozwój płuc i mózgu, czego skutki mogą być widoczne nawet w wieku szkolnym! Oprócz utrudnionego oddychania po porodzie maluszek może wykazywać opóźnienia w rozwoju mowy czy koordynacji ruchowej. Powikłaniem palenia bywa również dziecięce porażenie mózgowe! Wreszcie, dzieci matek, które paliły w czasie ciąży lub tuż po niej podlegają nawet trzykrotnie wyższemu ryzyku zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Ryzyko to jest wyższe również, jeśli pali tata dziecka.

Co więcej, badania dowodzą, że dzieci palaczek częściej rozwijają astmę, podlegają wyższemu ryzyku nadwagi i otyłości w młodym wieku, zaś w dorosłości częściej cierpią na cukrzycę typu 2 oraz wysokie ciśnienie krwi. Podejrzewa się również, że papierosy rodziców mogą przekładać się na ADHD u dzieci w wieku szkolnym.

Palenie w ciąży – fakty:

  • Nikotyna zawarta w papierosach upośledza rozwój ośrodkowego układu nerwowego dziecka. Doskonale widać to w wynikach pilotażowego badania, w którym wzięły udział palące i niepalące kobiety ciężarne. Zdjęcia USG pokazały, że dzieci kobiet palących wykonują o wiele więcej nieskoordynowanych ruchów ustami i rękami, co świadczy o tym, że ich układ nerwowy rozwija się wolniej i gorzej niż u dzieci matek niepalących;
  • Przedwczesne oddzielenie łożyska to także sprawka nikotyny, która podnosi ciśnienie krwi i ogranicza przepływ tlenu i składników odżywczych do dziecka. Przedwczesne oddzielenie łożyska to ogromne zagrożenie dla życia dziecka, które często prowadzi do przedwczesnego porodu;
  • Tlenek węgla zmniejsza ilość tlenu, który jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju płodu. Czy wiesz, że zaciągając się dymem z papierosa wdychasz podobną ilość tlenku węgla, jak gdybyś wdychała gazy z rury wydechowej. Pomyśl, czy chcesz, by takim powietrzem oddychało Twoje dziecko;
  • Każdy wypalony w ciąży papieros hamuje wzrost płodu o ok. 10,7 g. Oznacza to, że jeśli kobieta w ciąży pali paczkę dziennie, waga urodzeniowa dziecka zmniejsza się aż o 0,5 kg!
  • Dym tytoniowy upośledza odporność dziecka. Zwiększa to prawdopodobieństwo infekcji wewnątrzmacicznej, która może nawet doprowadzić do śmierci dziecka;
  • Poronienia, przedwczesne pęknięcie błon płodowych i łożysko przodujące występują znacznie częściej u matek palących niż niepalących;
  • Pod wpływem papierosów może nastąpić opóźnienie lub zniekształcenie rozwoju płodu, których następstwem mogą być takie wady wrodzone jak małogłowie;
  • Palenie w ciąży to także znacznie większe ryzyko porodu z komplikacjami.

 

Bierne palenie też szkodzi!

Wbrew pozorom również przebywanie w dymie papierosowym bez zaciągania się stwarza zagrożenie dla powodzenia ciąży i rozwoju płodu. I w tym przypadku zasadniczo rośnie ryzyko przedwczesnego porodu oraz niskiej wagi urodzeniowej. Co gorsza, „z drugiego końca” papierosa wydobywają się dodatkowo duże ilości sadzy, która nie powinna być wdychana przez żadnego człowieka.

Dzieci matek przebywających w dymie papierosowym zdaniem naukowców częściej zapadają na alergie, astmę, a także bieżące infekcje uszu oraz płuc. Nie ma przy tym żadnej bezpiecznej ilości czy częstotliwości biernego palenia.

Pamiętaj:

  • Nigdy nie jest za późno, aby rzucić palenie!
  • Jeśli palisz dla załagodzenia stresu, poszukaj innych metod relaksacji.
  • Jako kobieta ciężarna masz prawo wymagać, aby nie palono w Twoim towarzystwie.
  • E-papierosy również nie są bezpieczne dla ciężarnych!
  • Jeśli mimo wszystko palisz lub pozostajesz pod wpływem dymu papierosowego w czasie ciąży, koniecznie poinformuj o tym swego lekarza prowadzącego!
  • Nie powinnaś palić ani przed ciążą, ani w czasie, ani po niej. Nikotyna przenika bowiem do mleka, a samo palenie ogranicza produkcję pokarmu. Mama bez papierosa to marzenie każdego maluszka.
  • Nigdy nie przebywaj z noworodkiem lub niemowlęciem w pomieszczeniach, lub pojazdach, w których palono wcześniej papierosy.

 


Bibliografia:

https://www.cdc.gov/tobacco/data_statistics/sgr/2004/highlights/reproductive/index.htm

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/pregnancy-and-smoking

https://www.webmd.com/baby/smoking-during-pregnancy

 

Instagram
Tagi:

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona