Strona główna » Małe dziecko » Zdrowie dziecka » Napletek u dziecka

Napletek u dziecka

Małe dziecko na kocu rozłożonym na podłodze leży na brzuchu

Opieka nad niemowlęciem płci męskiej ma swoje tajniki, nie zawsze oczywiste dla młodych matek. Radzimy więc jak dbać o napletek u dziecka i jakie problemy mogą się w związku nim rozwinąć.

Anatomiczne ABC

Genitalia nowo narodzonego chłopca mogą mieć różny wygląd – u niektórych dzieci w okresie porodu jądra są już na swoim miejscu, u innych zejdą do moszny dopiero w ciągu pierwszych miesięcy życia. Gdy okres ten przedłuża się, mówimy o wnętrostwie – problem ten należy skonsultować z lekarzem pediatrą.

Całkiem normalne jest natomiast, że napletek, czyli fałd skóry, który zasłania żołądź prącia i ujście cewki moczowej, sklejony jest z prąciem. Jego rolą jest fizyczna ochrona żołędzi oraz zapewnienie jej optymalnego poziomu nawilżenia.

Napletek u dziecka odłącza się samodzielnie dopiero w wieku 2-5 lat.  U niemowląt da się jedynie bardzo delikatnie rozchylić sam wierzchołek napletka, aby odsłonić ujście cewki moczowej. Nieprawidłowe położenie zewnętrznego ujścia cewki moczowej – na brzusznej powierzchni prącia zamiast na żołędziu jest objawem spodziectwa.


Przeczytaj też nasz artykuł o spodziectwie – częstej wadzie wrodzonej u chłopięcych noworodków: https://niebieskiepudelko.pl/spodziectwo/


Napletek u dziecka – jak pielęgnować?

Odciąganie napletka u noworodków, niemowląt i małych chłopców jest generalnie niewskazane. Z powodu wspomnianego wyżej „sklejenia” jest to zabieg bardzo bolesny, który na dodatek może prowadzić do pękania skóry, co z kolei rodzi blizny, mogące dokuczać chłopcu w przyszłości.

 

Dziecko w czasie kąpieli, słuchawka przysznica leje wodę na brzuch dziecka

 

W pierwszych latach życia u chłopców myjemy więc genitalia wodą z delikatnym płynem do mycia bez prób odciągania napletka na siłę – odciągać można, a nawet należy tylko na tyle, na ile da się to zrobić bez większych trudności. U zdrowego chłopca z czasem owo odsuwanie powinno być coraz łatwiejsze.

Skupić należy się raczej na wymyciu wszystkich fałdów skórnych, w których zalegać mogą nieczystości z pieluszki, powodujące stany zapalne.


Z naszego artykuły dowiesz się wszystkiego o pielęgnacji genitaliów u niemowląt: https://niebieskiepudelko.pl/jak-myc-genitalia-u-niemowlat/


Co to jest stulejka?

Problemy dotyczące męskich genitaliów na spodziectwie i wnętrostwie się niestety nie kończą. U chłopców od 5 roku życia obserwuje się czasem również stulejkę, czyli takie zwężenie napletka, które uniemożliwia jego odciągnięcie nawet w starszym wieku. W ramach stulejki obserwuje się również miejscowe stany zapalne i pierścieniowe bliznowacenie. Sytuacja zwykle z czasem się zaostrza i dochodzi ból przy oddawaniu moczu, nawracające stany zapalne, a nawet rozdęcie napletka. W drastycznych przypadkach może wręcz dojść do całkowitego zatrzymania strumienia moczu.

Może zdarzyć się tak, że stulejka pojawia się u chłopców, którym dało się już wcześniej odsłonić napletek. Zazwyczaj jest to wynikiem urazów, infekcji lub schorzeń skórnych, takich jak egzema czy łuszczyca.

Stulejka u chłopców powyżej 5 roku życia wymaga zdecydowanie konsultacji lekarskiej. Czasem stan poprawia się dzięki wprowadzeniu bardziej rygorystycznej higieny; czasem przepisywane są maści sterydowe, a czasem niestety konieczny jest zabieg chirurgiczny. Przy łagodnych zwężeniach lekarze zalecają delikatne, ale regularne odciąganie napletka, na tyle, na ile to możliwe, i smarowanie go wazeliną, która zapobiega dalszemu sklejaniu.

 

Lekarka koncentruje się, wykonując operację, w tle lampa chirurgiczna

 

Nawet jeśli syn wymagać będzie interwencji chirurgicznej, nie należy się jej obawiać. Zabieg plastyki nie jest tym samym co obrzezanie, czyli całkowite usunięcie napletka. Wymaga on co prawda znieczulenia ogólnego, ale trwa kilkanaście minut i wiąże się z dolegliwościami bólowymi trwającymi 1-2 dni – w tym czasie można chłopcu podawać leki przeciwbólowe według wskazań lekarza.

Pamiętaj: Konsultacja u urologa lub chirurga wymagana jest dopiero, jeśli chłopiec ma już 4-5 lat, a napletka nie da się bez użycia siły odsłonić. Wcześniejsza interwencja jest niewskazana, gdyż problem z reguły rozwiązuje się sam.

 

Instagram
Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki