Strona główna » Lifestyle » Lifestyle » Życie rodzinne » Bajki dla dzieci – które warto obejrzeć?

Bajki dla dzieci – które warto obejrzeć?

rodzina oglądająca bajki dla dzieci

Rodzice coraz częściej z ochotą zasiadają z pociechami do oglądania animowanych filmów, które okazują się rozrywką dla małych i dużych. Podpowiadamy, które określone bajki dla dzieci z ostatnich lat naprawdę zasługują na obejrzenie.

Tytuły takie jak „Toy Story”, „Shrek” czy „Lodowe Królestwo” zmieniły na zawsze świat animacji dziecięcej. Fantastyczne efekty wizualne, wspaniała muzyka, a przede wszystkim nowy sposób podejścia do bajek dla dzieci, okazały się strzałem w dziesiątkę. Głęboko moralizatorski wydźwięk ustąpił miejsca poczuciu humoru, wzruszającym emocjom i prawdom nieco bliższym współczesnemu życiu. Najnowsze animowane filmy rodzinne bawią, uczą i są pretekstem do rozmów o rzeczach ważnych.

Oto najciekawsze bajki dla dzieci od 2020 r.:

Co w duszy gra (2020) – ang.: „Soul”

Nagrodzona dwoma Oscarami bajka o nowojorskim jazzmanie uwięzionym między Ziemią a życiem pośmiertnym. Ta niezwykle ambitna animacja od Pixar porusza temat śmierci i tego, co może nas spotkać po niej. Jednocześnie podkreśla, jak ważne jest to, co robimy tu i teraz. Pełen fantastycznego soulu, przepiękny musical opowiada o duszy, o znaczeniu życia, o relacjach międzyludzkich i może wycisnąć łzę z oka nawet dorosłym. Nie jest to jednak propozycja dla najmłodszych dzieci, w Polsce polecano ją dla wieku 7+.

Naprzód (2020) – ang.: „Onward”

Nieco weselsza, komediowa bajka dla dzieci, również zahaczająca o temat śmierci. Dwóch braci wyrusza na pełną przygód eskapadę, aby odwrócić złą magię, wskutek której tylko połowa zwłok ich ojca pozostała na ziemi. Opowieść jest pełna czarów, zaszyfrowanych map i przeszkód nie do pokonania, a także fantastycznych odkryć. Na ratunek swym synom wyrusza w końcu i mama, której hart ducha i odwaga są porażające. Morał z filmu jest piękny: jak wspaniały i ważny może być jeden, jedyny dzień spędzony z człowiekiem, którego kochamy.

Sekret wilczej gromady (2020) – z ang.: „Wolfwalkers”

Niezależny film animowany z gatunku fantasy, który podbił serca rodzin na całym świecie. Fabuła jest prosta: młoda dziewczyna ucząca się zacięcie sztuki polowania wyrusza z ojcem wskroś Irlandii, aby wybić ostatnie stado wilków. Na jej drodze staje jednak niezwykłe plemię ludzi, dla których wilki są czymś więcej niż przerażającym bestiami. Ta bajka dla dzieci uwrażliwia na dzikie stworzenia i folklor, pomaga zastanowić się nad ideą dobra i zła, a przede wszystkim jest hołdem oddanym przyrodzie. Ręcznie kreślona, zachwyca scenerią, choć mniejsze dzieci mogą bać się w drugiej, nieco mroczniejszej połowie filmu.

Raya i ostatni smok (2021) – z ang.: „Raya and the last dragon”

Kolejna fantazyjna bajka dla dzieci, prosto od wytwórni Disney, odgrywająca się w wyimaginowanym świecie Kumandra, gdzie przed 500 laty smoki poświęciły się, aby uchronić ludzkość przed zagładą. Teraz młoda wojowniczka Raya wyrusza na wielką wyprawę, aby znaleźć ostatniego smoku i pokonać niegodziwe potwory zagrażające całej krainie. Film jest bardzo widowiskowy, wyraźnie wplata w fabułę różnorodność kulturową i uczy o odpowiedzialności.

 

ojciec oglądający film z córką

 

Luca (2021)

Tym razem Pixar przenosi nas na włoską riwierę, gdzie w niezwykłych okolicznościach rodzi się przyjaźń między dwoma chłopcami: człowiekiem i morskim stworem. Ta bajka dla dzieci jest bardzo zabawna, pełna akcji i lekka gatunkowo. Przemyca widzom sporo typowej włoskiej kultury, ale nie próbuje być przesadnie edukacyjna czy refleksyjna. Postacie są urocze, nie budzą kontrowersji, a morał jest prosty i przemówi, nawet do mniejszych dzieci traktując o akceptacji, byciu samym sobą oraz sile przyjaźni. Na szczególny podziw zasługuje animacja, która żywo przemawia do wyobraźni i pozwala na 95 minut przenieść się do innego świata.

Nasze magiczne Encanto (2021) – z ang.: „Encanto”

Wysoko w górach Kolumbii, w pięknym miasteczku Encanto, w pełnym magii domu żyje niezwykła rodzina Madrigalów. Każde dziecko ma tutaj supermoc uzdrawiania; każde z wyjątkiem Mirabel. To jednak ona, mimo że niby zwykła i pozbawiona nadprzyrodzonej siły, uratuje rodzinę przed ogromnym niebezpieczeństwem. Ta urocza bajka Disneya jest jak zwykle zniewalająca pod względem animacji, a przy tym wprowadza widzów w optymistyczną, przyjemną atmosferę. Nie ma tutaj klasycznego złego charakteru, którego dzieci mogłyby się bać, a muzyka rozbawi każdego, dużego i małego.

Mitchellowie kontra maszyny (2021) – z ang.: „The Mitchells vs the Machines”

Bardzo innowacyjna, ciekawa bajka, przy której nie da się nudzić. Dysfunkcyjna rodzina Mitchellów musi uratować świat od apokalipsy, którą przygotowały na nas roboty. Fabuła dostarcza wiele zabawy ze smartfonami i odkurzaczami atakującymi ludzi. Wszystko to odbywa się w sposób lekki i dowcipny, tak, że nawet mniejsze maluchy będą raczej się śmiać niż obawiać. Dorośli między wierszami dialogów odnajdą nawet satyrę na nasze uzależnienie od mediów społecznościowych. Zdecydowanie przyjemny i bardzo wesoły sposób na spędzenie rodzinnego popołudnia.

Guillermo del Torro: Pinokio (2022) – z ang. „Guillermo del Toro’s Pinocchio”

Prawdopodobnie najbardziej ekscytująca i widowiskowa wersja słynnej bajki dla dzieci „Pinokio” w wydaniu mistrza horroru. To propozycja dla starszych dzieci, które zniosą trochę posępności i smutku – pojawiają się w niej liczne odniesienia do śmierci i żałoby. Z drugiej strony, słynna historia ożywionego drewnianego chłopca pozostaje urzekająco piękna i pokazuje młodym widzom bezwarunkową miłość oraz bliski związek między smutkiem a radością. Pod względem graficznym animacja jest po prostu doskonała i trudno się dziwić, że film wyróżniono statuetką Oscara.

To nie wypanda (2022) – z ang. „Turning red”

Bardzo zabawna, dziecięca wersja „Hulka”, w której nastoletnia dziewczynka w chwilach gniewu zmienia się w czerwoną pandę. Film jest śmieszny, a zarazem prawdziwy, dobitnie przedstawiając trudne czasami relacje między matką a córką. Postacie są ciekawe i realistyczne, a temat panowania nad swoimi emocjami ważny i zdecydowanie warty dyskusji. Pozytywne recenzje wskazują również na wciągające i realistyczne przedstawienie dzieciom azjatyckiej kultury.

Między nami żywiołami (2023) – z ang. „Elemental”

Ember i Wade to dwa przeciwieństwa: ona jest ogniem, on wodą. Razem ratują jednak miasto żywiołów, gdyż okazuje się, że mimo powierzchowności i temperamentów więcej ich łączy, niż dzieli. Bardzo rozrywkowy, rodzinny film jest piękną metaforą na wiele społecznych podziałów i uczy dzieci wrażliwości. Historia sama w sobie nie jest może przesadnie odkrywcza, ale maluchom na pewno się spodoba, unikając kontrowersji czy negatywnych emocji.

Jeśli obejrzeliście te i inne bajki dla dzieci, dajcie nam znać, jak się podobały Wam i waszym dzieciom. Pomóżcie innym rodzicom dokonać najlepszego filmowego wyboru!

 

 

 

 

Instagram
Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki