Strona główna » Lifestyle » Lifestyle » Zdrowie i uroda » Brzuch po porodzie – czego się spodziewać i jak wrócić do formy?

Brzuch po porodzie – czego się spodziewać i jak wrócić do formy?

Brzuch mamy po urodzeniu dziecka

Od porodu minęło kilka tygodni, a Ty już chciałabyś cieszyć się dawną figurą. Niestety, brzuch po porodzie nie znika od razu, a powrotowi do formy często trzeba aktywnie pomóc. Sprawdź, po jakim czasie zmniejsza się brzuch po porodzie, a które ćwiczenia są najefektywniejsze i najbezpieczniejsze w tym zakresie.

Kiedy brzuch po porodzie wraca do normy?

Niektórzy eksperci mówią, że by mówić o powrocie do pełnej formy, Twój organizm potrzebuje dokładnie tyle czasu, ile trwała ciąża, a więc 9 miesięcy. Dlaczego tak długo? Pomyśl, że przez ostatnie 9 miesięcy Twoje ciało przechodziło prawdziwą transformację. Macica rozciągnęła się nawet 90-krotnie, a za nią nadążyć musiała także skóra na brzuchu. Teraz wszystko musi wrócić do stanu sprzed ciąży. Jest to proces, którego nie należy przyspieszać.

Tak naprawdę tempo zmniejszania się brzucha po porodzie bywa bardzo różne. Zależy od tego, ile przybrałaś w czasie ciąży, jak wyglądał Twój brzuch i sylwetka przed poczęciem, jeśli byłaś aktywna w trakcie oczekiwania na dziecko. Niemałą rolę odgrywa również Twój wiek, zwyczaje dietetyczne, metabolizm. Są kobiety, które już po 6 miesiącach wracają do pełnej formy i takie, którym zabiera to nawet 1-2 lata.

 

Mamy ze swoimi dziećmi na rękach

Sprawdź, jak wrócić do formy po porodzie: https://niebieskiepudelko.pl/jak-wrocic-do-formy-sprzed-ciazy/


Jak zmienia się brzuch po ciąży?

24 GODZINY PO PORODZIE

Czego się spodziewać? Tuż po porodzie w Twoim organizmie szaleje burza hormonalna, a macica kurczy się, by powoli wrócić do rozmiaru sprzed ciąży. Kobiety średnio od razu po porodzie tracą nawet 5,5 kg. W tej wadze mieści się waga dziecka, krwi i płynów, w tym płynu owodniowego. Zauważysz ogromną różnicę i poczujesz się przyjemnie lekko, ale… wciąż będziesz wyglądać jakbyś była ciężarna. Brzuch będzie rozdęty i miękki.

Jak sobie pomóc? To nie czas, by myśleć o swojej wadze i wyglądzie brzucha. Skup się na maluszku, który potrzebuje Cię cały czas i dużo odpoczywaj.

TYDZIEŃ PO PORODZIE

Czego się spodziewać? Cały czas pozbywasz się wielu płynów z organizmu, a więc tracisz na wadze. Brzuch może się już widocznie spłaszczać, ale wciąż będzie większy niż to, do czego jesteś przyzwyczajona, a skóra na nim będzie dwa numery za duża.

Jak sobie pomóc? Karm dziecko piersią! Karmienie naturalne może odgrywać ogromną rolę w utracie wagi. Mimo że kobiety, które karmią piersią powinny spożywać 500 kcal więcej na dobę i tak tracą na wadze, ze względu na energię, którą wydatkują w procesie produkcji pokarmu. Dodatkowo nie ma nic lepszego dla noworodka niż mleko mamy, które zawiera aż 500 aktywnych biologicznie składników i buduje odporność Twojego dziecka już od pierwszych dni życia.

MIESIĄC PO PORODZIE

Czego się spodziewać? Według danych Amerykańskiego Kongresu Położnictwa i Ginekologii (ACOG) wiele świeżo upieczonych mam traci nawet 9 kg w ciągu pierwszego miesiąca po porodzie. Oznacza to, że większość jest na dobrej drodze do powrotu do swojej wagi sprzed ciąży. Twój brzuch wciąż może mieć dziwny kształt, co jest wynikiem rozejścia mięśnia, czyli diastazy.

Jak sobie pomóc?  Tak długo, jak karmisz piersią, nie powinnaś myśleć o odchudzaniu. Zamiast diety skup się teraz na zdrowym odżywianiu. Bazą Twoich posiłków powinny być węglowodany złożone, które zawierają dużo błonnika i pozwalają szybko wydalać z organizmu produkty przemiany materii. Jedz też dużo chudego białka, warzyw i owoców i nie zapominaj o nawadnianiu organizmu.

2 MIESIĄCE PO PORODZIE

Czego się spodziewać? W tym czasie Twoja obkurczona już macica wraca do swojego właściwego miejsca pośrodku jamy miednicy. Dzięki temu brzuch po porodzie wygląda na bardziej płaski i mniejszy. Możesz też zaobserwować stopniowe „ściąganie” się skóry.

Jak sobie pomóc?  Chodź jak najwięcej na spacery z wózkiem. To najlepsza aktywność dla mamy i ważny zastrzyk świeżego powietrza dla niemowlęcia, które przy okazji lepiej śpi i hartuje swój organizm. Codzienne spacery pomagają Ci wyrównać bilans energetyczny, a jeśli będziesz podczas marszu utrzymywać prostą sylwetkę, mięśnie brzucha rozpoczną pierwszy trening.

6-9 MIESIĘCY PO PORODZIE

Czego się spodziewać?  Każda kobieta wraca do swojej wagi sprzed ciąży w nieco innym tempie, szczególnie jeśli podczas ciąży przybrała na wadze więcej niż zalecane 16-18 kg.

Jak sobie pomóc? Utrata wagi to jedno, a wzmocnienie rozluźnionych po ciąży mięśni brzucha to drugie. Już kilka miesięcy po porodzie możesz zapisać się na zajęcia jogi lub Pilates albo zacząć trenować w domu. Skup się na ćwiczeniach, które wzmacniają mięśnie głębokie – świetnie sprawdzą się ćwiczenia stabilizacyjne i oddechowe z wykorzystaniem przepony. Spalić tkankę tłuszczową pomoże za to trening kardio, a więc pływanie, jazda na rowerze lub lekki jogging.

Jak wygląda brzuch po porodzie przez cesarskie cięcie?

Kobiety, które rodziły przez cesarskie cięcie mają do pokonania nie tylko problem kilku kilogramów więcej i naciągniętej skóry na brzuchu. Fakt przecięcia i zszycia powłok brzusznych sprawia, że pod pępkiem tworzy się często nieestetyczna fałda. Jest ona wynikiem przyrośnięcia blizny do mięśni poniżej i gromadzenia się tkanki tłuszczowej powyżej. Niestety, ten problem nie rozwiąże się sam – najlepiej udać się z nim do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który oceni sytuacje i może zaproponować specjalne masaże, taping lub szczotkowanie.

 

Rozstępy na brzuchu po urodzeniu dziecka

Jak pozbyć się blizny po cesarce? https://niebieskiepudelko.pl/jak-pozbyc-sie-blizny-po-cesarce/


Jakie zabiegi na brzuch po porodzie?

Większości kobietom całkowicie wystarczy zdrowa dieta, aktywny tryb życia z ćwiczeniami i czas – brzuch samoczynnie się spłaszcza i nawet po trzech ciążach może wyglądać bardzo atrakcyjnie, choć jędrność skóry zwykle już nie jest ta sama (jest to także wynikowa postępującego wieku!).

Jeśli mimo upływu czasu brzuch po ciąży nie maleje lub wciąż jesteś niezadowolona z jego wyglądu, możesz zasięgnąć pomocy profesjonalisty. Gabinety medycyny estetyczne oferują dziś cały wachlarz zabiegów pozwalających uporać się z obwisłym, niedostatecznie jędrnym brzuchem po porodzie. Należą do nich m.in.:

  • radiofrekwencja mikroigłowa, czyli stymulacja skóry igłami emitującymi fale radiowe,
  • HIFU, czyli zabieg z wykorzystaniem wiązki ultradźwięków,
  • mezoterapia igłowa – iniekcje kwasu hialuronowego,
  • karboksyterapia – nakłuwanie ciała z aplikacją dwutlenku węgla,
  • laserowe ujędrnianie skóry brzucha.

Ceny zabiegów nie są niskie, a do osiągnięcia pożądanych efektów potrzebować możesz kilku lub kilkunastu sesji. Zanim zdecydujesz się na ten proces, przemyśl czy faktycznie potrzebujesz wyglądać, jak kobieta, która nigdy nie rodziła. Rozstępy, przebarwienia na skórze, mniej jędrne piersi, wystający brzuch po porodzie – to nie powody do wstydu i rozpaczy, ale fizyczne dowody na to, że jesteś matką. A czy można być z czegoś bardziej dumnym?

Tagi: , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Skarb Malucha Ja i moje maleństwo

Placówki