Dziewięć miesięcy to okres długi i trudny – większość przyszłych mam chętnie urozmaica go wyjazdami. Podróże w ciąży mogą faktycznie być okazją do relaksacji i nabrania sił przed porodem. Nie wszystkie są jednak całkiem bezpieczne…
Większość kobiet ciężarnych może podróżować w czasie ciąży pod warunkiem zachowania rozwagi i podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wyjątkiem od tej zasady są przypadki ciąży zagrożonej, w której lekarz zaleci odpoczynek i częstsze kontrole lub nawet zwolnienie lekarskie. Zdrowotnym przeciwwskazaniem do podróży w ciąży jest m.in. niewydolność szyjki macicy, cukrzyca ciążowa, wysokie ciśnienie, nieprawidłowości łożyska czy historia przedwczesnych porodów.
Najlepszym czasem na odbycie podróży jest okres między 13. a 27. tygodniem ciąży, kiedy kobieta z reguły czuje się dobrze, a ryzyko wystąpienia poronienia lub porodu przedwczesnego jest najmniejsze. Co więcej, wiele leków zmniejszających dolegliwości związane z podróżą może być bezpiecznie stosowanych w II trymestrze ciąży. Podróżowanie w I trymestrze nie jest zabronione, ale wiele przyszłych mam po prostu nie ma na nie siły i ochoty – jeśli Ty akurat czujesz się dobrze, nie musisz obawiać się kilkudniowego urlopu poza domem.
Uważa się, że podróże lotnicze są bezpieczne dla kobiet w ciąży i większość linii lotniczych pozwala na ich odbywanie do 36. tygodnia ciąży. Niektóre linie lotnicze nie mają ograniczeń, ale wymagane jest posiadanie zaświadczenia od lekarza (w zależności od linii lotniczych są to różne okresy ciąży), że nie ma przeciwwskazań do odbycia podróży samolotem. Dlatego też zawsze należy przy rezerwacji biletów dowiedzieć się, czy będą wymagane dodatkowe dokumenty.
Podczas podróży kobieta powinna posiadać przy sobie całą dokumentację medyczną związaną z ciążą oraz dokładnie zaznaczonym terminem porodu. Ze względu na brak możliwości przewidzenia wystąpienia turbulencji powietrznych zaleca się stosowanie pasów bezpieczeństwa, które ciężarna kobieta powinna zapiąć na wysokości miednicy.
Uwaga! Podróże samolotem, zwłaszcza długie, zwiększają ryzyko powstania zakrzepicy żył głębokich. Jeśli masz skłonności do żylaków, wyposaż się na podróż w specjalnie dobrane pończochy kompresyjne.
Dowiedz się wszystkiego o żylakach w ciąży: https://niebieskiepudelko.pl/zylaki-w-ciazy/
Jeśli nie samolotem, to jak? Najwygodniejsze w ciąży są podróże pociągiem, które umożliwiają regularne zmiany pozycji, spacerowanie, a co najważniejsze, regularne wycieczki do toalety. Unikaj jednak podróży wiążących się z dużą ilością przesiadek i szybkimi zmianami peronów.
Podróże autem redukują konieczność przesiadek i czekania, dowożąc się od drzwi do drzwi, na dodatek z całym bagażem. Ich minusem jest jednak długie przebywanie w pozycji siedzącej, które bywa uciążliwe w przypadku większego brzucha. Jeśli już wyruszycie w drogę we własnym aucie, zaplanujcie trasę tak, aby było na niej możliwie dużo przystanków z możliwością przespacerowanie się, posilenia i wizyty w toalecie. W przypadku, że musisz sama kierować, ustaw fotel możliwie daleko od kierownicy.
Rejsy statkiem czy promem również są dość komfortowe pod względem możliwości rozprostowania nóg czy nawet położenie się, ale warto pamiętać, że kołysanie na morzu może dodatkowo wzmagać ciążowe mdłości.
Niestety, niektóre destynacje są ciężarnym zdecydowanie odradzane. Mowa przede wszystkim o krajach Ameryki Południowej i Środkowej, gdzie istnieje ryzyko zarażenia wirusem Zika, roznoszonym przez komary. Niebezpieczne są również wszystkie państwa, w których występują choroby zakaźne wymagające szczepienia lub leków prewentywnych, np. dur brzuszny czy malaria. Ciąża nie jest dobrym okres na dodatkowe szczepienia, a szczepionki żywe są wręcz zakazane.
Niewskazane są również wycieczki do krajów tropikalnych, gdzie panują upały i wysoki poziom nasłonecznienia. Na liście cenzurowanej znajdują się też wysokie góry, gdzie koncentracja tlenu w powietrzu jest niska, a szlaki przy zaburzonej równowadze mogą być niebezpieczne. Ciężarne nie powinny jeździć na nartach ani na snowboardzie z uwagi na ryzyko kolizji.
Przed każdą podróżą upewnij się, że nie koliduje ona z żadnymi ważnymi badaniami i dla pewności skonsultuj z lekarzem plany wakacyjne.
Dodaj komentarz