Wiadomość o tym, że pod sercem mamy rozwija się dwoje, a nie jedno dziecko, dla wielu rodziców może być niemałym zaskoczeniem, a nawet szokiem. To w pełni zrozumiałe, bo oprócz podwójnego szczęścia i radości, ciąża bliźniacza wiąże się z podwójnym stresem, strachem, ryzykiem i obciążeniem dla organizmu kobiety.
Z założenia każda ciąża mnoga, w tym bliźniacza, jest traktowana jako ciąża wysokiego ryzyka. Wynika to ze zwiększonego zagrożenia różnymi powikłaniami (m.in. cukrzyca ciążowa, stan przedrzucawkowy, przedwczesny poród) dlatego też kobieta w ciąży bliźniaczej jest objęta szczególną opieką lekarską. Wiąże się to z częstszymi niż w ciąży pojedynczej wizytami u lekarza prowadzącego, jak również większą ilością badań kontrolnych.
Jedną z pierwszych informacji, jakie ustali lekarz w badaniu USG po stwierdzeniu ciąży bliźniaczej będzie jej typ. Ma on istotne znaczenie jeśli chodzi o rozwój dzieci oraz stopień ryzyka ewentualnych powikłań. Możemy mieć do czynienia z ciążą:
Największym i najbardziej realnym zagrożeniem w ciąży mnogiej jest przedwczesny poród. Ciążę bliźniaczą najbezpieczniej zakończyć do 38. tygodnia. Przeważnie bliźnięta przychodzą na świat około 36. tygodnia ciąży. Zwykle są one dostatecznie rozwinięte i rodzą się w dobrej kondycji. Jednak z racji na wcześniejszy poród są narażone na powikłania. Choć w przypadku ciąż mnogich odpowiednio wcześnie podaje się leki wspomagające rozwój płuc dzieci.
Dowiedz się więcej na temat różnic pomiędzy bliźniakami jednojajowymi a dwujajowymi: https://niebieskiepudelko.pl/bliznieta-jedno-i-dwujajowe-na-czym-polega-roznica/
Większość porodów bliźniąt odbywa się poprzez cesarskie cięcie i choć jest ono uznawane za najbezpieczniejsze i najmniej obciążające rozwiązanie zarówno dla mamy, jak i dla dzieci, nie jest obligatoryjne. Wszystko zależy od ułożenia płodów. Jeśli obydwoje dzieci jest ułożonych główkami do dołu, równo obok siebie, nic nie stoi na przeszkodzie, by poród odbył się drogami i siłami natury. Decyzja zawsze musi zostać poparta wskazaniami medycznymi oraz rzeczywistą gotowością mamy do trudniejszego porodu. W przypadku ciąży bliźniaczej wszystko dzieje się podwójnie.
Mama w ciąży bliźniaczej powinna wyjątkowo uważać na siebie, odczytywać każdy niepokojący sygnał i w razie konieczności odpowiednio szybko reagować. Częste bóle głowy mogą zwiastować nadciśnienie tętnicze, więc warto kontrolować wartość swojego ciśnienia. Ogólne osłabienie może oznaczać anemię, regularne wykonywanie badań krwi pomoże ustalić przyczynę złego samopoczucia. Do lekarza należy zgłosić się niezwłocznie w przypadku jakichkolwiek plamień, krwawień lub przedwczesnych skurczów czy odpływu wód.
Warto do każdego sygnału ze strony organizmu podchodzić z uważnością, jednak panika czy doszukiwanie się powikłania ciąży jest niewskazanie. Silny stres, szczególnie na koniec ciąży może spowodować i tak grożący – poród przedwczesny.
Nikogo nie powinno dziwić, jeśli już w ciąży zwrócisz się o pomoc i wsparcie. Trudno sobie wyobrazić jaki wysiłek wykonuje Twój organizm w czasie trwania ciąży. Szczególnie daje o sobie znać w zmęczeniu, senności, bólach kręgosłupa itp. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek Twój partner powinien partycypować w obowiązkach domowych. Również po to, by być przygotowanym na to, że po porodzie część obowiązków spadnie na niego. Gdy maluchy przyjdą na świat, nie krępujcie się poprosić kogoś o pomoc w sprzątaniu, gotowaniu, drobnych czynnościach domowych, przynajmniej przez pierwsze miesiące.
Bibliografia
Medycyna praktyczna: https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/75208,ciaza-blizniacza-dwujajowa
NHS: https://www.nhs.uk/pregnancy/finding-out/pregnant-with-twins/
Tagi: ciąża wielopłodowa
Dodaj komentarz