Strona główna » Ciąża i poród » Ciąża » Zdrowie matki w ciąży » Ciążowa choroba trofoblastyczna – co to jest i jak się ją leczy?

Ciążowa choroba trofoblastyczna – co to jest i jak się ją leczy?

Kobieta w ciąży układa ręce na brzuchu

Ta rzadka, ale poważna diagnoza wprowadza większość ciężarnych w panikę. Strach nie jest jednak przyjacielem przyszłych mam. Sprawdź, co tak naprawdę kryje się pod pojęciem ciążowej choroby trofoblastycznej i jak można ją pokonać.

Niektóre problemy zdrowotne dotyczą tylko i wyłącznie kobiet ciężarnych, gdyż wiążą się bezpośrednio ze zmianami hormonalnymi lub anatomicznymi zachodzącymi w okresie oczekiwania na dziecko. Ciążowa choroba trofoblastyczna (GTD, z ang. Gestational Trophoblastic Disease) należy do tej kategorii, gdyż dotyczy rozwoju łożyska.

Co to jest ciążowa choroba trofoblastyczna?

Tak naprawdę ciążowa choroba trofoblastyczna jest zbiorczym pojęciem obejmującym szereg różnych zmian obserwowanych u kobiet z pozytywnym testem ciążowym. Należą do nich przede wszystkim:

  • Zaśniad groniasty, najczęstsza forma GTD, będąca wynikiem nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowej. W Europie pojawia się w 1 na 1000 ciąż. W tym przypadku zamiast zdrowej ciąży w macicy rozwija się cysta, która nie ma charakteru rakowego.
  • Zaśniad inwazyjny, który w większości przypadków rozwija się jako nowotwór złośliwy.
  • Rak kosmówki – wysoce złośliwy nowotwór rozwijający się z trofoblastu i występujący zarówno jako powikłanie zaśniadu, jak i w zdrowych ciążach, ciążach pozamacicznych oraz przy poronieniach.
  • Guz miejsca łożyskowego – nowotwór łożyska, który rozrasta się w naczyniach chłonnych.

Nie da się ukryć, że każda z powyższych diagnoz może budzić przerażenie – rak i ciąża to wyjątkowo smutne i trudne połączenie. Należy jednak podkreślić, że ciążowa choroba trofoblastyczna nie tylko jest rzadka, ale jeśli występuje, w ogromnej większości ma charakter niezłośliwy i jest w 100% wyleczalna. Ponadto, nawet nowotwory trofoblastu wyjątkowo dobrze poddają się leczeniu. Nie pozostaje więc nic innego, jak zaufać lekarzom!

Szczególne ryzyko rozwoju nowotworowej postaci ciążowej choroby trofoblastycznej dotyczy:

  • Ciąży przed 20 lub po 35 roku życia;
  • Kobiet z bardzo wysokim poziomem gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG);
  • Pacjentek z dużymi guzami lub cystami macicy;
  • Ciężarnych z nadciśnieniem lub wyjątkowo silnymi mdłościami;
  • Kobiet z nadczynnością tarczycy;
  • Pacjentek z zaburzeniami krzepnięcia krwi.

Niestety, chorobie nie da się w aktywny sposób zapobiegać.

Objawy ciążowej choroby trofoblastycznej

Kobieta w maseczce trzyma próbkę krwi do badania

 

Symptomy mogące wskazywać na GTD to przede wszystkim krwawienia z dróg rodnych obserwowane we wczesnej fazie ciąży. Może im towarzyszyć ból podbrzusza. Krew pojawia się czasem również w kale lub moczu. Guzy miejsca łożyskowego rozwijają się najwolniej i zwykle dają o sobie znać dopiero po zakończeniu ciąży. W tym przypadku objawem problemu może być przedłużone krwawienie po porodzie.

Podczas badania ginekologicznego lekarz może również odkryć, że macica jest znacznie większa, niż powinna być na danym etapie ciąży. W celu potwierdzenia diagnozy wykonuje się USG i testy krwi, a w przypadku pozytywnych wyników również tomografię komputerową, rezonans magnetyczny oraz badania rentgenowskie.

Leczenie GTD

Ogromna większość przypadków ciążowej choroby trofoblastycznej jest dziś w pełni wyleczalna. Najgorzej rokują zaawansowane postaci choroby, co podkreśla, jak ważne jest konsultowanie wszystkich niepokojących ciążowych symptomów z lekarzem prowadzącym.

Terapia jest zawsze dobierana indywidualnie i zależy od rodzaju GTD, poziomu zaawansowania choroby, zaawansowania i kondycji ciąży, ogólnego stanu zdrowia pacjentki oraz dalszych planów rozrodczych. Najczęściej proponuje się chirurgiczne usunięcie wszystkich zmienionych komórek za pomocą prostej procedury dylatacji i łyżeczkowania. Jeśli kobieta nie planuje dalszych ciąż, optymalnym rozwiązaniem może być usunięcie całej macicy.

Jeśli choroba trofoblastyczna ma postać nowotworową, pacjentka może zostać skierowana na chemioterapię. Jej skuteczność w przypadku raka kosmówki jest bardzo wysoka. Dodatkowym elementem leczenia bywają też naświetlania.

Jakie są prognozy?

Kobieta w ciąży z lekarką podczas rozmowy w gabinecie usg

 

Ciążowa choroba trofoblastyczna to diagnoza, której nie chce żadna kobieta. Co roku tysiące ciężarnych na świecie muszą jednak odważnie stawić jej czoła. Warto podkreślić, że z medycznych statystyk wynika jasno, że po przejściu GTD ogromna większość kobiet może spodziewać się zdrowej i udanej ciąży. Jeśli nie doszło do metastazy raka, praktycznie wszystkie pacjentki zachowują dziś pełną płodność!

Leczenie nie zawsze jest łatwe, ale perspektywa szczęśliwego końca powinna dodawać otuchy. Z medycznego punktu widzenia próby o kolejne poczęcie powinno się wznowić nie wcześniej niż 12 miesięcy po zakończeniu chemioterapii.

Bibliografia:

https://www.cancer.gov/types/gestational-trophoblastic/patient/gtd-treatment-pdq

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/6130-gestational-trophoblastic-disease

https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/gestational-trophoblastic-disease-gtd

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470267/

https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/ijgo.13877

Tagi: , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona