Podczas pierwszych sześciu miesięcy życia dziecko potrzebuje wyłącznie mleka matki lub mleka modyfikowanego. Najnowsze wytyczne dotyczące rozszerzania diety wskazują, że pierwsze pokarmy stałe można zacząć wprowadzać do diety niemowlęcia po 6. miesiącu. Wówczas zmienia się zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Mimo wprowadzania pierwszych pokarmów stałych wciąż to mleko powinno być głównym posiłkiem dla malucha do skończenia pierwszego roku życia. Dowiedz się więcej o mleku następnym dla dzieci 7–12 miesięcy.
Według najnowszych wytycznych rozszerzanie diety można rozpocząć po skończonym 6. miesiącu życia dziecka. Nie jest to jednak sztywna granica, ponieważ niemowlęta nie zawsze wykazują gotowość do próbowania nowych pokarmów. Ważna jest przede wszystkim obserwacja zachowań maluszka i próbowanie podawania pierwszych pokarmów stałych. Warto pamiętać, że rozszerzanie diety to przede wszystkim poznawanie smaków, a głównym źródłem energetycznym i odżywczym wciąż powinno być mleko. Mleka modyfikowane dla dzieci powyżej 6. miesiąca mają inny skład w porównaniu do mleka początkowego. Jest to związane ze zmieniającymi się potrzebami dziecka, na przykład na żelazo.
Mleko początkowe jest dostosowane do potrzeb noworodka i niemowlęcia w pierwszym półroczu życia. Kompozycja składników odżywczych, witamin czy węglowodanów musi zostać dostosowana do rosnącego dziecka oraz jego wydatków energetycznych.
Niemowlę podczas pierwszych sześciu miesięcy życia żywi się wyłącznie mlekiem, a niektóre składniki, takie jak żelazo, są zgromadzone już w życiu płodowym. W okolicy 6. miesiąca jego zapas zaczyna się wyczerpywać, dlatego mleko następne zawiera więcej tego kluczowego składnika.
W mleku następnym jest więcej węglowodanów, które dają energię. Rosnące dziecko coraz więcej się rusza, a więc jego zapotrzebowanie na energię jest coraz wyższe.
Bardzo ważną zmianą jest również ilość białka, które zapewnia zdrowy rozwój i jest głównym składnikiem budulcowym tkanek.
Więcej o karmieniu dziecka piersią i mlekiem modyfikowanym: https://niebieskiepudelko.pl/karmienie-dziecka-piers-czy-butelka/
Mleko modyfikowane, jak sama nazwa wskazuje, jest specjalnie dostosowanym mlekiem krowim lub kozim, które poprzez różne procesy zostaje zmienione w taki sposób, aby mogło je spożywać niemowlę.
Choć karmienie piersią jest najbardziej naturalnym i najlepszym sposobem żywienia niemowląt, nie zawsze jest możliwe. Niekiedy jest to podyktowane względami zdrowotnymi, a czasem wyborem mamy.
Mleko modyfikowane jest stworzone w taki sposób, aby dostarczyć niezbędnych składników rozwijającemu się dziecku. Niestety, nie zawsze skład zawiera tylko potrzebne i dobre komponenty. Warto zwrócić uwagę na zawartość witamin i minerałów oraz niepotrzebne dodatki, takie jak:
Jeśli w składzie mleka dla dzieci znajdziesz wyżej wymienione składniki – warto poszukać produktu, który ich nie zawiera.
Podstawą diety dziecka do pierwszego roku życia jest mleko. Zbyt szybkie wyeliminowanie go z diety lub agresywne zastępowanie go pokarmami stałymi może spowodować niedobory składników odżywczych, witamin i minerałów w organizmie dziecka. Wprowadzanie nowych pokarmów powinno odbywać się stopniowo.
Specjaliści są zgodni, że karmienie piersią oraz mlekiem modyfikowanym powinno odbywać się na żądanie Twojego malucha. Sztuczne wydłużanie przerw pomiędzy karmieniami jest niewskazane, a potrzeby żywieniowe dziecka będą najlepiej regulowane przez maleństwo.
Mleko modyfikowane zawiera odpowiednie składniki odżywcze dla rozwoju Twojego dziecka. Powinno być kontynuowane co najmniej do roku. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby mleko modyfikowane było obecne w diecie, jako pokarm uzupełniający, po 12. miesiącu życia.
Bibliografia:
Rozszerzaniediety.pl, https://rozszerzaniediety.pl/mleko-nastepne-porownanie-skladu-ranking/
Dodaj komentarz