Strona główna » Przed ciążą » Płodność » Czy można zajść w ciążę podczas okresu?

Czy można zajść w ciążę podczas okresu?

Kobieta przygląda się testowi ciążowemu

Odpowiadamy na trudne pytania, z którymi borykają się kobiety na całym na świecie – seks w czasie menstruacji jest bowiem wciąż społecznym tabu, które utrudnia zdobywanie rzetelnej wiedzy na temat płodności. A ta ostatnia jest przecież kluczowa, aby odpowiedzialnie planować poszerzanie rodziny.

Czy można uprawiać seks w czasie miesiączki?

Zacznijmy od kluczowej kwestii, czyli samego współżycia podczas okresu. Dla wielu osób to wizja kontrowersyjna lub wręcz wykraczająca poza osobistą strefę komfortu i to stanowisko należy uszanować. Z drugiej strony jednak, z punktu medycznego nie ma żadnych przeciwwskazań dla seksu w czasie menstruacji, więc decyzję o nim warto pozostawić w gestii zainteresowanych.

Niektóre źródła dodają, że seks podczas okresu jest doskonałym sposobem, aby ulżyć kobiecie w nieprzyjemnych skurczach podbrzuszach oraz bólach głowy. Sugeruje się nawet, że współżycie skraca czas trwania menstruacji!

Trzeba jednak podkreślić, że ponieważ miesiączka wiąże się z aktywnym złuszczaniem błony śluzowej macicy, ryzyko zakażenia się w tym czasie chorobą przenoszoną drogą płciową drastycznie wzrasta – patogenom jest znacznie łatwiej przeniknąć do krwioobiegu. Stąd też zalecenie, aby współżyć z wykorzystaniem ochrony w postaci prezerwatyw.

Czy można zajść w ciążę podczas okresu?

Obraz żeńskiego układu rozrodczego 3D

 

Ostatnie, „lekkie” dni menstruacji zachęcają do współżycia większą ilość par. Dodatkowym argumentem „za” jest poczucie bezpieczeństwa – według klasycznego kalendarza dni płodnych miesiączka nie stwarza bowiem okazji do zajścia w ciążę. W rzeczywistości jednak szanse na poczęcie, choć są minimalne, istnieją i wynikać mogą z następujących scenariuszy:

 • Obserwowane krwawienie nie jest wcale menstruacją, ale skutkiem ubocznym owulacji – wiele kobiet go doświadcza (jest zwykle dość skąpe i trwa 1-2 dni) – w tym przypadku prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest bardzo wysokie!
 • Owulacja następuje jeszcze w czasie krwawienia – jest to możliwe zwłaszcza przy długich miesiączkach rozciągających się na 7 dni i więcej;
 • Owulacja pojawia się do 3-5 dni po zakończeniu menstruacji, a w pochwie mogą jeszcze przetrwać plemniki.

Reasumując, z medycznego punktu widzenia w ciągu całego cyklu miesiączkowego nie ma ani jednego dnia, który gwarantowałby absolutną niemożność zajścia w ciążę. Im bardziej nieregularne cykle, tym ryzyko aberracji jest większe.

Wyjątkiem od powyższego jest krwawienie obserwowane w programowych przerwach między przyjmowaniem poszczególnych opakowań antykoncepcji hormonalnej. Jeśli w 100% przestrzegasz zaleceń dotyczących dawkowania, nawet w ciągu 7 dni okresu z odstawienia, jesteś chroniona przed ciążą!

Kiedy rozpoczynają się dni płodne po okresie?

Kobieta obserwuje kalendarz ciążowy

 

Kluczem do odpowiedzi na pytanie, czy można zajść w ciążę podczas okresu, jest uświadomienie sobie, że początkiem cyklu jest zawsze pierwszy dzień miesiączki. Bez względu na to, jak długo trwa samo krwawienie, od tego właśnie dnia liczy się wszystkie kolejne fazy. Jeśli cykl jest wyjątkowo krótki – a niektóre kobiety miewają cykle o długości 22-25 dni, owulacja może przypadać nawet na 8 dzień cyklu, co oznacza, że dni płodne po okresie zaczynają się już nawet 3-4 dnia, a więc jeszcze podczas trwania menstruacji.

Pamiętaj:

 • Krwawienie z pochwy nie chroni przed zajściem w ciążę!
 • Poczęcie podczas okresu nie różni się niczym od poczęcia w innych dniach – dziecku ani ciąży z tego powodu nic nie grozi.
 • Jeśli nie czujesz ochoty na współżycie podczas miesiączki, nie daj się do niego namówić. Decyzja powinna być wynikiem zgody obojga partnerów.

Zaszłaś w nieplanowaną ciążę? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem: https://niebieskiepudelko.pl/nieplanowana-ciaza/

Instagram
Tagi: , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona