Każde dziecko po porodzie jest ważone i mierzone, a wyniki są ważnym prognostykiem i punktem odniesienia dla dalszego rozwoju. Czy noworodki trzeba jednak ważyć również po powrocie do domu?
Większość dzieci urodzonych między 37 a 40 tygodniem ciąży waży od 2600 do 3800 g. Mimo dość sporej rozpiętości waga taka zazwyczaj gwarantuje maluszkowi dobre warunki fizyczne i zdolność do utrzymania temperatury ciała, dla rodzącej zaś nie jest poważnym obciążeniem. Noworodki ważące powyżej 4- 4,5 kg określane są już jako makrosomia płodu i mogą wymagać cesarskiego cięcia ze względu na zagrożenia związane z przeciskaniem się dużego dziecka przez kanał rodny. Ryzyko makrosomii wiąże się bezpośrednio z otyłością lub cukrzycą ciężarnej.
Jeszcze większym problemem jest jednak niska waga urodzeniowa, która wiązać może się z takimi okolicznościami jak:
Przeciętny noworodek waży ok. 3,3 kg i ma 45-49 cm długości. W przeciągu pierwszych kilku dni po porodzie straci jednak nawet 7-10% swojej wagi. Dzieje się tak dlatego, że w jego organizmie znajduje się dużo płynów, które zostają wydalone po przyjściu na świat. Jest to zjawisko całkiem normalne i oczekiwane – w przeciągu kilku kolejnych dni waga powinna znów zacząć rosnąć, przewyższając wagę urodzeniową, nim maluszek skończy 2 tygodnie.
Ze statystyk wynika, że noworodki w pierwszym miesiącu życia przybierają ok. 30 g dziennie – jest to oczywiście tylko uśrednienie, a dynamika wzrostu każdego dziecka jest nieco inna. Z reguły jednak bardzo duże zmiany w wadze następują zwykle ok. 3 oraz 6 tygodnia życia dziecka. Miesięczne dziecko średnio ważny ok. 4,5 kg, dwumiesięczne zaś 5,6 kg. Chłopcy są przy tym zwykle więksi niż dziewczęta i intensywniej rosną.
W większości szpitali praktykuje się codziennie ważenie noworodka w celu oceny efektywności karmienia piersią. Brak przybierania na wadze może dla lekarzy być sygnałem nieprawidłowości metabolicznych lub laktacyjnych. Z reguły, do domu wypisuje się mamy z dziećmi, które wykazują zdrowe przyrosty wagi.
Jeśli dziecko się dobrze rozwija, nie ma potrzeby ważenia go po powrocie do domu. Lekarz skontroluje przyrost wagi podczas kolejnej wizyty kontrolnej. W niektórych przypadkach samodzielne ważenie noworodka jest jednak wskazane i zalecane – należą do nich m.in.:
Dla oceny efektywności karmienia ważenia dokonuje się zwykle bezpośrednio przed karmieniem i zaraz po nim. Różnica w gramach odpowiada wówczas ilości spożytego mleka.
Wielu rodziców decyduje się również na ważenie dla własnego spokoju i świadomości, że wszystko jest w porządku. Niestety, nie zawsze jest to dobrym pomysłem – codzienne nawet kilkakrotne ważenie może powodować niepotrzebny stres, podczas gdy małe odchylenia od normy nie są zwykle żadnym problemem. Okres połogu jest dostatecznie nerwowy, aby dodatkowo przysparzać sobie powodów do zmartwień!
Jeśli musisz lub chcesz kontrolować rozwój wagowy maluszka, musisz odpowiednio się do tego przygotować. Najlepiej jest użyć specjalnej elektronicznej wagi dla niemowląt, która gwarantuje precyzję pomiaru oraz bezpieczeństwo dziecka – maluszka układa się na specjalnie przystosowanej szali. Kupno nowego sprzętu nie jest jednak zazwyczaj ekonomiczne, zważywszy, że używamy go tylko kilka tygodni. Wagę najlepiej jest więc pożyczyć lub kupić używaną.
Alternatywnie można posłużyć się odpowiedniej wielkości wagą kuchenną, na którą położymy wyścieloną pieluszką blachę lub misę i całość wytarujemy. Przez cały okres ważenia należy jednak zachowywać daleko posuniętą ostrożność.
Nieco bezpieczniejsze jest ważenie dziecka na klasycznej wadze łazienkowej. W tym celu należy najpierw zważyć się samodzielnie i zapisać wynik, a następnie wziąć maluszka w ramiona i ponownie skontrolować odczyt. Ten sposób bywa jednak mocno nieprecyzyjny, zwłaszcza jeśli waga nie jest elektroniczna.
Uwaga: Zdrowe niemowlęta waży się nie częściej niż raz na miesiąc przez pierwsze pół roku i nie częściej niż raz na dwa miesiące w okresie od 6 do 12 miesiąca życia! Jeśli nie zachodzą żadne szczególne okoliczności, zadanie to warto pozostawić pediatrze, który będzie umiał odpowiednio zinterpretować wyniki.
Tagi: waga dziecka
Dodaj komentarz