Niebieskie Pudełko Przedszkole Nauka i zabawa Czy warto włączać dziecku telewizję?

Czy warto włączać dziecku telewizję?

Obecna telewizja odgrywa dużo większą rolę w życiu naszych pociech niż to było kilkanaście lat temu. Po pierwsze wcześniej nie było dostępu do takiej ilości kanałów dla dzieci, po drugie nie było tak wielu wartościowych dla nich programów oraz za powszechną uważało się  szkodliwość telewizji na rozwój dziecka. Na szczęście ten pogląd się zmienił. Dlaczego i na jakie programy warto pozwolić dziecku w telewizji?

Sposób na naukę, nie nudę

Oczywiście, że dziecko nie powinno zbyt wiele czasu spędzać przed ekranem telewizora. Dziecko przede wszystkim powinno się ruszać, aktywnie bawić i spędzać czas z rówieśnikami i rodziną. Jednak telewizja dla dzieci oferuje obecnie coś więcej niż zabijanie nudy. Nie bez powodu mówi się, że taka telewizja zawiera przede wszystkim programy edukacyjne. Dobierając je odpowiednio do wieku, możemy w ten sposób jeszcze bardziej wspierać rozwój naszej pociechy. Odpowiednie programy mogą przekazywać wartościowe treści z zakresu każdej dziedziny. Jeśli mamy w domu dziecko w wieku szkolnym, wybieramy programy, w których znajdują się elementy biologii, fizyki, chemii, geografii, a także kulturalne. Są one w ten sposób przygotowane, że dziecko poprzez rozrywkę przyswaja zupełnie bez wysiłku wiele informacji, na które inaczej potrzebowałoby więcej czasu. Nawet jeśli z pozoru kreskówki i programy dla dzieci zawierają tylko treści rozrywkowe, przemycone są w nich walory edukacyjne. Dodatkowym atutem oglądania programów telewizyjnych dla dzieci jest możliwość przeniesienia ich w obecnych czasach do zajęć manualnych czy rozrywki poza telewizorem. Dlatego tak chętnie dzieci wybierają kolorowanki z ulubionymi postaciami bajek i programów, gry, puzzle i wiele innych atrakcji.

Jakie bajki warto włączać dziecku w wieku szkolnym?

Przede wszystkim pozbawione agresji. Już dawno ustalono, że jakakolwiek agresja w programach dla dzieci jest niedopuszczalna. Dlatego rodzic powinien mieć kontrolę nad tym, co ogląda dziecko. Warto poświęcić chwilę na przyjrzenie się, co znajduje się w ofercie programowej danego kanału dla dzieci. Oczywiście są też programy „na topie”, o których dzieci rozmawiają między sobą. Istnieje w nich podział na wiek, płeć i zainteresowania. Na tematycznym kanale dla dzieci w wieku szkolnym TeleToon+ znajduje się wiele propozycji. Najpopularniejsze z nich to Akademia Tańca, czyli muzyczny serial o wielkiej pasji i miłości do tańca, przyjaźni i nauce rywalizacji, Grachi, czyli serial o nastoletniej czarownicy, gdzie niezwykły humor miesza się z elementami magii lub Mój kumpel Anioł, czyli komedia dla nastolatków przekazująca same pozytywne treści. Dla młodszej młodzieży szkolnej TeleToon+ oferuje przyjazne Pound Puppies, Ninjago, The Littlest Pet Shop, czy Klub Bystrzaków, czyli serial rozwijający kreatywność i wyobraźnię.

Coś z naszego dzieciństwa

Jeśli trudno jest nam wybrać, coś czego nie znamy, warto sięgnąć po bajki, na którym sami się wychowaliśmy. Każdy z nas na pewno pamięta Smerfy. Jest to bajka, która pojawiła się w latach 80 i okazuje się, że do dziś nie straciła na popularności i nawet doczekała się filmu w kinie. Ma w sobie wszystko, czego bajka dla dzieci potrzebuje: przyjaźń mimo różnic w charakterach, wartości rodzinne, olbrzymią dawkę humoru oraz oczywiście wiecznie przegrywającego złego Gargamela i jego kota Klakiera.

Tagi: , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Bezpłatny voucher zniżkowy od Philips Avent
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum

Pakiety

Pakiety

Placówki