Ciąża wywiera olbrzymią presję na organizm kobiety, a jej objawy bywają bolesne i nieprzyjemne. Przyjmowanie środków przeciwbólowych jest tymczasem kontrowersyjne ze względu na możliwe skutki uboczne. Jako alternatywa dla tabletek fizjoterapia w ciąży cieszy się rosnącą popularnością.
Fizjoterapia jako taka jest bardzo szeroką dyscypliną wykorzystywaną w leczeniu schorzeń ortopedycznych, reumatologicznych, neurologicznych, sercowo-naczyniowych, oddechowych czy nawet kobiecych. Polega ona przede wszystkim na specjalnie dobranych ćwiczeniach, ale obejmuje również terapię manualną, masaż oraz edukację pacjentów. Warto dodać, że fizjoterapia to coś innego niż fizykoterapia – w tej drugiej wykorzystuje się m.in. światło, dźwięki, wodę czy prąd elektryczny w celu wspomagania procesów leczenia.
Rozrastająca się miednica nie tylko przesuwa organy w jamie brzusznej kobiety, ale zmienia również ośrodek ciężkości ciało. W rezultacie zaczynamy poruszać się inaczej, a kończyny i kręgosłup doświadczają zupełnie nowych typów przeciążeń. Bardzo często dotyczą one dolnej części pleców, a konkretnie kręgów L4-S1. W tym właśnie obrębie dochodzi do drażnienia nerwu kulszowego i rozwoju symptomów bólowych znanych jako rwa kulszowa. W ciąży bywa ona piekłem – nagły silny ból przenika od dolnej części pleców przez tylną część uda i łydki aż do stopy. Ból w kończynach bywa przy tym silniejszy od tego w plecach.
Inne możliwe dolegliwości doświadczane przez przyszłe mamy to bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa, bóle spojenia łonowego i stawu krzyżowo-biodrowego, rozejście mięśnie prostego brzucha, nietrzymanie moczu, obrzęki kończyn czy zespół cieśni nadgarstka. Fizjoterapia w ciąży zamierzona jest właśnie na rozwiązywanie tych problemów bez sięgania po pomoc farmakologiczną.
Oczekiwanie na dziecko to nie tylko okres bólów, ale i poważnych ograniczeń. Duża część ćwiczeń, pozycji i technik fizykoterapii jest niewskazana z uwagi na wysokie ryzyko dla płodu. Nie oznacza to jednak, że kobieta nie może liczyć na żadną pomoc.
Doświadczony fizjoterapeuta będzie potrafił dobrać leczenie do stanu zaawansowania ciąży, tak aby uniknąć wszelkich niebezpieczeństw. Mimo ograniczonego repertuaru zaproponuje on kobiecie najbardziej skuteczne ćwiczenia – rwa kulszowa w ciąży na przykład bardzo dobrze reaguje na delikatne rozciąganie. Fizjoterapeuta może wykorzystywać taśmy do kinesiotapingu, aby aktywować jedynie pożądane części mięśni lub kręgosłupa.
Pomagają również miejscowe masaże wykonywane w pozycji siedzącej lub leżenia na boku. W tym przypadku nie należy się spodziewać żadnych negatywnych konsekwencji, a jedynie ulgi od bólu. Wiele przyszłych mam chwali sobie również korzyści w postaci ogólnej relaksacji i poprawy jakości snu. Dodajmy, że ćwiczenia jako takie to doskonały sposób na poprawę krążenia i ograniczenie nadmiernego przyrostu wagi, co może również redukować ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej.
Czy fizjoterapia w ciąży jest zawsze możliwa? Niestety. Ciąża ryzykowa wymagająca leżenia lub nadzwyczajnej ostrożności mogą wykluczać ogromną większość ćwiczeń. Pamiętajmy jednak, że każdy przypadek jest inny, więc warto zawsze indywidualnie skonsultować się z lekarzem – zarówno ginekologiem, jak i specjalistą od fizykoterapii.
Specyficzną formą fizjoterapii w ciąży jest terapia zamierzona na układ moczowy i płciowy, zwana uroginekologiczną. Jej celem jest wzmocnienie najbardziej doświadczanych organów wewnętrznych w ciele przyszłej mamy, a korzyści obejmują prewencję i redukcję takich problemów jak:
W tym przypadku ćwiczenia są bardzo subtelne i polegają na kontrolowanym oddychaniu, zaciskaniu określonych partii mięśni i delikatnych ruchów miednicą. Terapeuta może również zaproponować specjalny masaż krocza, którego regularne wykonywanie zapobiega spontanicznemu przerwaniu się tkanki podczas parcia. Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży to doskonały sposób na lepsze przygotowanie się do porodu i ograniczenie jego ewentualnych powikłań. Wśród spodziewanych korzyści wymienia się również skrócenie drugiej fazy porodu oraz redukcja bólu w kroczu po porodzie.
Dowiedz się więcej o pomocy fizjoterapeuty uroginekologicznego po porodzie: https://niebieskiepudelko.pl/fizjoterapeuta-uroginekologiczny/
Tagi: fizjoterapia, nietrzymanie moczu, rwa kulszowa
Dodaj komentarz