Niebieskie Pudełko Małe dziecko Dobre rady Jak chronić dziecko przed nadmiernym słońcem?

Jak chronić dziecko przed nadmiernym słońcem?

Słońce w pełni. Wakacyjne wojaże czas zacząć. Bierzemy dziecko „pod pachę” i jedziemy w góry, nad morze, za granicę. Ale czy pomyśleliśmy o właściwej ochronie naszej kruszynki przed nadmiernym słońcem? Mechanizmy chroniące przed poparzeniami wykształcają się dopiero w skórze sześciolatka. Zatem bardzo ważne jest, aby od pierwszych chwil jego narodzin, chronić dziecko przed intensywnym słońcem. A już na pewno nie dawać przykładu starszym dzieciom w postaci leżenia „plackiem” na słońcu.

Do ochrony przed promieniami UV mogą posłużyć: parasol, odpowiednie kremy z filtrem dla dzieci, nakrycie głowy oraz unikanie słońca w porze największego nasłonecznienia, czyli między godziną: 11.00 a 14-15.00.

Pamiętajmy również, że otoczenie, w jakim się znajdujemy może wzmagać siłę promieni. W górach siła słońca wzrasta o 4 % na każde 300 metrów, natomiast śnieg wzmaga intensywność promieni słońca aż o 80 %. Piasek wzmaga intensywność promieni UV o 25 %. Pół metra pod wodą intensywność promieni jest jeszcze na poziomie 60 %. Przebywając w cieniu dociera do nas 50% promieniowania.

Kremy z filtrem UV należy bardzo starannie dobrać, odpowiednio do wieku dziecka, typu skóry i koniecznie wziąć pod uwagę miejsce, do którego się wybieramy. Poza tym powinny mieć atest Instytutu Matki i Dziecka. Kremy dzielimy na dwie grupy: zawierające związki chemiczne i fizyczne. Na skórę dzieci, które nie ukończyły 6. miesiąca życia stosować można tylko i wyłącznie kosmetyki zawierające filtry fizyczne, są to np. kosmetyki z tlenkiem cynku oraz dwutlenkiem tytanu. Dwutlenek tytanu przepuszcza jednak pewien zakres promieniowania UVA. U dzieci starszych, które ukończyły 2 rok życia należy stosować kosmetyki zawierające zarówno filtry fizyczne, jak również filtry chemiczne. O parametrze filtra decyduje też karnacja dziecka. Albinoski spędzające większość dnia na słońcu powinny używać kremów z większym filtrem, natomiast dzieci z ciemniejszą karnacją nie potrzebują zwiększonej ochrony. Niemowlaki „zażywające” kąpieli słonecznych w cieniu powinno smarować się filtrem 25-30.

Jak stosować kremy?
Każdą część ciała maluszka smarujemy 20-30 minut przed wyjściem na słońce. Krem wówczas będzie miał szanse odpowiednio wchłonąć w skórę. Ale jeśli zapomnieliśmy posmarować dziecko przed wyjściem – pamiętajmy na krem nigdy nie jest za późno. Preparaty wodoodporne działają około 40 minut w wodzie, zatem należy po każdej kąpieli nasmarować jeszcze raz maluszka, nawet gdy nie spędził w wodzie tak dużo czasu. Dlaczego? Część kremu możemy zetrzeć ze skóry dziecka podczas wycierania ręcznikiem. Nie przetrzymujmy kremu do następnego lata, po dłuższym czasie od otwarcia traci on swoje właściwości.

Pamiętaj:

Nie wystawiaj dziecka na działanie promieni słonecznych za długo z nadzieją, że „zaczerpnął” witaminy D. Obecnie wszystkie niemowlęta objęte są profilaktyką rozwoju krzywicy, dlatego otrzymują preparaty witamin D doustnie w ilościach wystarczających na pokrycie ich dużego w tym okresie zapotrzebowania i nie wymagają narażania skóry na promieniowanie słoneczne.
Każde zmiany skórne zgłaszajcie lekarzowi.

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki