Strona główna » Małe dziecko » Zdrowie dziecka » Jak wybrać krem do opalania dla niemowlęcia?

Jak wybrać krem do opalania dla niemowlęcia?

krem do opalania dla niemowlęcia

Nie ma wątpliwości, że najlepszą formą ochrony przed słońcem w przypadku niemowląt jest unikanie go. Ów postulat brzmi łatwo, ale w rzeczywistości jest trudny do zrealizowania.

Nikt nie chce spędzać najpiękniejszych dni lata w zamknięciu czterech ścian. Ani rodzice zmęczeni codziennością obowiązków zawodowych i domowych, ani ciekawy świata i spragniony świeżego powietrza maluch. Nie zmienia to jednak faktu, że wrażliwa skóra dzieci w wieku do 12 miesiąca bardzo źle reaguje na bezpośrednie promienie słoneczne i może doznać poważnych, dalekosiężnych uszkodzeń. Stąd bezwzględny zakaz „opalania” maluszków w godzinach od 11 do 15 oraz naprawdę racjonalne zalecenia, aby zawsze chronić główkę kapeluszem, zaś kończyny długim, przewiewnym ubraniem.

Słońca nie da się uniknąć

O ile nie mieszkasz w Szkocji, gdzie 9 na 10 dni wakacji potrafi być deszczowe, od maja do października każdy spacer z maluchem oznacza jednak ekspozycję na promienie słoneczne, często dość silne nawet poranną porą. Odsłonięte partie skóry dziecka należy więc chronić za pomocą odpowiednio dobranych filtrów słonecznych, które nie działają w tym przypadku jako typowy krem do opalania uzasadniający długie wylegiwanie się na słońcu, ale zwykła ochrona (https://niebieskiepudelko.pl/jak-chronic-dziecko-przed-nadmiernym-sloncem/). Zastosowanie kosmetyków z faktorem nie zwalnia oczywiście z obowiązku racjonalnego dawkowania słońca, z preferencją dla przebywania w cieniu, ale ułatwia znacząco korzystanie z uroków lata, chociażby baraszkowania nad brzegiem jeziora czy w piaskownicy.

Pamiętajmy jednak, że wszystkie preparaty przeciwsłoneczne oferują ochronę na maksymalnie 2 godziny i po tym czasie powinny zostać uzupełnione. Także kąpiel w wodzie wymaga natychmiastowej ponownej aplikacji stosownego kosmetyku!

Ochrona dla najmniejszych niemowląt

Niestety, sytuacja nie wygląda tak prosto, że posmarujemy 3-miesięczne dziecko kremem z filtrem i możemy z czystym sumieniem zabrać je na plażę (https://niebieskiepudelko.pl/z-dzieckiem-na-plazy/) na cały dzień. Kosmetyki przeciwsłoneczne ogólnie są niewskazane dla maluchów do 6 miesiąca życia, które powinny być chronione wyłącznie poprzez unikanie słońca: stosowną odzież, parasole i namioty, zasłony okien w aucie i okulary przeciwsłoneczne. W wyjątkowych wypadkach zezwala się jednak na użycie niewielkich ilości kremu z filtrem na ograniczonej powierzchni skóry dziecka, przede wszystkim buzi. Ta oszczędność związana jest z faktem, że delikatna skóra może reagować gwałtownym podrażnieniem na związki obecne w kosmetykach przeciwsłonecznych.

Uwaga! Pierwszą aplikację konkretnego kremu do opalania powinien zawsze poprzedzić test wrażliwości – drobinkę preparatu umieszczamy na skórze maluszka i przez 48 godzin obserwujemy to miejsca, jeśli nie pojawi się na nim zaczerwienienie lub wysypka. Podrażniających preparatów oczywiście nie należy używać!

Kremy z filtrem dla dzieci od 6 miesiąca życia

Półroczne niemowlęta co do zasady mogą już być chronione kremami SPF o wartościach minimum 15, a idealnie SPF 30-50. Powinny one oferować ochronę zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB i muszą być aplikowane 20-30 minut przed wyjściem na słońce. Preparaty dla dzieci mogą mieć przy tym różną konsystencję – najkorzystniejsze są te w kremach, które nie tylko dobrze „trzymają się”, ale także zapobiegają wysuszaniu się skóry. Mleczka i emulsje mogą być za to nieco łatwiejsze w aplikacji. Dla niemowląt nie poleca się za to kosmetyków w sprayu z reguły na ryzyko przypadkowego spryskania oczu i buzi.

Czy nie można kupić i stosować jednego kremu dla całej rodziny? Zależy od tego, jaki wybierzemy! Preparaty przeznaczone dla dzieci o ochronie 50+ naturalnie nadają się i dla dorosłych, ale są dość drogie i mogą utrudniać nabranie wymarzonej złotej barwy skóry. Niemowlętom z kolei nie powinno się aplikować kosmetyków dla dorosłych, które zawierają zbyt dużo potencjalnie drażniących substancji, jak choćby przyjemne zapachy.

Wybierając konkretny kosmetyk przeciwsłoneczny warto zwracać uwagę na określenia „hipoalergiczny” i „bezzapachowy”, zaś w składzie wyszukiwać takich związków jak:

  • tlenek cynku (https://niebieskiepudelko.pl/tlenek-cynku-wspomaga-leczenie-pieluszkowego-odparzenia-skory/) (zinc oxide) – łagodna dla skóry, fizyczna ochrona przed słońcem;
  • dwutlenek tytanu (titanium dioxide) – również filtr fizyczny;
  • oliwa z oliwek lub masło shea – naturalne oleje poprawiające kondycje skóry i chroniące przed uszkodzeniami;
  • pantenol (panthenol) – o działaniu łagodzącym;
  • witamina E (Tocopheryl acetate) – chroniąca skórę przed fotostarzeniem;
  • gliceryna (glycerin) – o działaniu nawilżającym i natłuszczającym.

Nie lekceważmy słońca!

Niestety, mimo najszczerszych chęci wielu rodziców w czasie lata poluzowuje rygory ochrony skóry swych pociech. Z badań przeprowadzonych w USA wynika, że nawet 12% niemowląt do 6 miesiąca życia jest opalonych, a 3% doświadcza poparzeń słonecznych. Z chwilą bowiem, gdy skóra dziecka lekko zbrązowieje zaczynamy zachowywać się nieco zbyt pobłażliwie. Tymczasem, naukowcy ostrzegają, że istnieją niezbite dowody, iż ekspozycja niemowląt na słońce, zwłaszcza w pierwszym pół roku życia, znacząco zwiększa ryzyko rozwoju raka skóry w okresie wczesnej dorosłości. Jest to więc zaniedbanie, które może okrutnie odpłacić się po latach!

Instagram
Tagi: , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki