Strona główna » Upały a odwodnienie – jak zadbać o bilans wodny malucha?

Upały a odwodnienie – jak zadbać o bilans wodny malucha?

odwodnienie dziecka

Z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców wynika, że większość dzieci nie wypija dziennie dostatecznej ilości wody. W czasie letnich upałów jest to wyjątkowo niebezpieczne.

Odwodnienie to problem, który w szczególny sposób dotyka niemowlęta i małe dzieci. Nastolatki potrafią już dość dobrze zarządzać swoim bilansem wodnym, znoszą dobrze okresowy brak napojów, a przede wszystkim aktywnie reagują na uczucie pragnienia. Maluchy rzadko kiedy aktywnie domagają się picia – rolą rodziców staje się więc podawanie im odpowiedniej ilości płynów. Przebywanie w wysokich temperaturach to drugi, po problemach gastrycznych przebiegających z wymiotami i biegunką (https://niebieskiepudelko.pl/biegunka-u-niemowlat-i-dzieci-niebezpieczna-i-meczaca/), powód odwodnienia u najmłodszych.

Odwodnienie u niemowląt

Woda stanowi 70%-80% masy ciała dzieci do 1 roku życia. Dla porównania, dla starszych dzieci i dorosłych wskaźnik ten spada odpowiednio do 65% i 60%. Aż dwie trzecie tej ilości zamknięte jest w przestrzeni międzykomórkowej, reszta rozprowadzona jest w przestrzeni śródmiąższowej oraz plazmie. Gdyby tego było mało, powierzchnia skóry niemowlaka jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do masy ciała, co powoduje szybszą utratę wody przez sam proces wydalania jej przez skórę. Nie bez znaczenia są również ogólnie gorsze zdolności do przystosowywania się do konkretnej temperatury.

Łagodne odwodnienie, definiowane jako utrata 3-5% wody w ciele, nie wiąże się zazwyczaj z żadnymi poważnymi konsekwencjami. Ale już strata wody rzędu 6-10% w skali organizmu prowadzić może do wyraźnego pogorszenia samopoczucia, poirytowania, podwyższonego tętna, przyspieszonego oddechu, zapadnięcia się ciemiączka i okolic pod oczami, a także zmniejszonego oddawania moczu, które łatwo zidentyfikować na podstawie wagi pieluszek.

Przypomnijmy, że poważne odwodnienie, czyli utrata ponad 10% wody w organizmie jest już stanem zagrażającym życiu dziecka i wymaga natychmiastowego podania elektrolitów dożylnie. Umiarkowane formy odwodnienia zredukować można podając dziecku doustnie 50-100 ml wody na każdy kilogram ciała w przeciągu 2-4 godzin.

Prewencja odwodnienia w czasie upałów

Dzieci tracą wodę z organizmu pocąc się. Często ułatwiamy im to sami, niepotrzebnie ubierając maluchy zbyt grubo bądź przykrywając je kocami lub trzymając w gorących miejscach, takich jak nasłoneczniony balkon czy nagrzane auto. Podstawową formą prewencji odwodnienia jest tymczasem unikanie sytuacji przegrzania. Gdy temperatura powietrza wznosi się ponad 25 stopni C możemy więc śmiało postawić na lekkie, przewiewne ubranka i gołe stópki, bez konieczności przykrywania malucha w wózku. Niewskazane jest również zakrywanie gondoli pieluszką dla ochrony przed słońcem – tworzy ona wówczas coś w rodzaju namiotu termicznego niebezpiecznie podgrzewając powietrze wokół dziecka.

Naturalnym sprzymierzeńcem maluchów w okresie upałów może być również bezpieczna kąpiel w letniej wodzie – czy to w plastikowej wanience, czy czystym jeziorze lub przydomowym basenie o wysokim standardzie higienicznym. Dalszym niezmiernie ważnym elementem prewencji odwodnienia jest oczywiście zwiększone przyjmowanie płynów.

Jak poić niemowlęta do 6 miesiąca życia?

W opinii większości pediatrów dzieci karmione piersią w czasie upałów nie powinny dostawać nic innego do picia niż mleko z piersi. Owszem, można próbować karmić częściej, zwłaszcza, jeśli maluch jest płaczliwy i z chęcią chwyta się piersi, ale dodatkowe podawanie wody nie jest zalecane. Przede wszystkim bowiem, woda wypełnia mały brzuszek hamując apetyt na mleko i ograniczając podaż składników odżywczych. Po drugie zaś, uważa się, że stwarza ona wyzwanie dla nerek, które mogą nie poradzić sobie z filtracją, a w efekcie dojdzie do niebezpiecznego obniżenia się poziomu sodu w krwi. W drastycznych przypadkach prowadzi ono do obrzęku mózgu oraz śmierci!

W przypadku dzieci karmionych butelką, mleko modyfikowane (https://niebieskiepudelko.pl/mleko-modyfikowane-dla-niemowlaka/) wzbogacone żelazem również powinno zaspokoić wszystkie potrzeby malucha – nie ma potrzeby rozcieńczania go, ani podawania wody między karmieniami! Jeśli mimo wszystko zaobserwujemy u dziecka którekolwiek z oznak odwodnienia można próbować podawać mleko częściej lub skonsultować się z pediatrą.

Dzieci starsze niż 6 miesięcy a woda

Międzynarodowe zalecenia mówią, że dzieci wieku od 6 do 12 miesięcy potrzebują dziennie 800-1000 ml płynów rozłożonych na 6-8 napojów (https://niebieskiepudelko.pl/maluch-pije-sam/) dziennie o pojemności 100-120 ml. Od ukończonego szóstego miesiąca życia można, a w czasie upałów nawet należy, podawać dzieciom  ostudzoną, przegotowaną wodę. Na początku warto to robić w sposób rozważny i ostrożny, nie więcej niż po łyżeczce płynu naraz. Mleko, z piersi lub z butelki, nadal powinno być głównym źródłem wody w diecie. Nie poleca się jednak podawania soków, nawet, jeśli maluch chętnie je pije, a mama panicznie boi się odwodnienia. Soki nie tylko przyczyniają się do próchnicy zębów, ale u wielu niemowląt powodują problemy z brzuszkiem takie jak nadymanie, gazy czy nawet biegunkę.

Dzieci, które skończyły już rok, mogą równie dobrze pić mleko co wodę czy wystudzoną herbatę. W gorące dni, gdy pragnienie nie dopisuje, eksperci polecają też podawać maluchom zamrożone lizaki z wody lub bardzo rozcieńczonego soku – to dość łatwy podstęp, aby przemycić więcej płynów do diety. Ponadto nie warto lekceważyć zupek na obiad i soczystych owoców i warzyw typu arbuz lub ogórek, jako źródła dodatkowych potrzebnych płynów. Pokarmy również bowiem dostarczają dzieciom sporych ilości wody – sam ryż i makaron zawierają jej aż 70-80%!

 

 

 

 

Instagram
Tagi: , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki