Niebieskie Pudełko Niemowlę Zdrowie Zdrowie niemowlaka Jak przygotować noworodka do badania USG?

Jak przygotować noworodka do badania USG?

Badanie USG jest popularną metodą oceny prawidłowości narządów wewnętrznych oraz części ciała. Noworodki również poddawane są badaniom USG i choć badania te są nieinwazyjne, warto się do nich przygotować.

Czynności ułatwiające badanie noworodka

Jeśli dziecko ma wykonywane USG przezciemiączkowe, nie ma konieczności specjalnego przygotowywania go do badania. Dobrze jednak, aby było wcześniej nakarmione. Jeśli dziecko jest głodne, robi się niespokojne, co znacznie utrudnia wykonanie precyzyjnego USG.

Badanie USG stawów biodrowych służy wykryciu dysplazji stawów biodrowych. Jest to najczęściej występująca wrodzona wada narządu ruchu u małych dzieci. Nierozpoznana dysplazja prowadzi do przedwczesnego rozwoju zmian zwyrodnieniowych.

Dziecko nie musi być specjalnie przygotowane do takiego badania. Warto je dobrze nakarmić, aby leżało spokojnie. Przed samym wejściem do gabinetu, opiekun powinien sprawdzić pieluszkę, tak aby była czysta w trakcie badania. Jako że do USG stawów biodrowych dziecko musi mieć odkryty brzuch oraz nóżki, powinno być ubrane w odzież, która pozwala na szybkie rozebranie.

Spokojny, czyli nakarmiony, powinien być również noworodek w przypadku badania echa serca. Lekarz sprawdza nie tylko prawidłową budowę serca noworodka, ale również to, czy nie pojawiają się szmery nad sercem oraz jego prawidłowy rozwój.

Badania wymagające większego przygotowania

USG jamy brzusznej oraz miednicy mniejszej wymaga już odpowiedniego przygotowania. W przypadku noworodka, dzień wcześniej, podaje mu się krople Espumisan lub też Esputicon. Organizm jest wówczas odgazowany. Noworodek musi mieć również wypełniony pęcherz, dlatego na pół godziny przed wejściem na badanie należy go dobrze napoić.

Podobnie dobrze nawodniony, nakarmiony oraz po podaniu kropli, powinien być noworodek, u którego sprawdza się czynność odźwiernika żołądka.

USG u najmłodszych kojarzone jest najczęściej z badaniem stawów biodrowych. Warto jednak pamiętać, że mali pacjenci mogą mieć wykonywane USG również innych narządów oraz części ciała. Ważne, aby badania wykonywać w miejscach, które posiadają odpowiednią aparaturę, przystosowaną do potrzeb małych pacjentów. Dokładne i szczegółowe informacje na temat badań i ich przebiegu można znaleźć na stronie krakowskiego gabinetu lekarskiego Sofimed: www.sofimed.pl. Kwestia poprawnej oceny stanu zdrowia dziecka pomaga w szybkiej diagnozie i skutecznym leczeniu.

Tagi: , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki