Gdy jesteś w ciąży lub karmisz piersią, musisz uważać nie tylko na to, co jesz, ale także na to, co pijesz. Wspólnie z diagnostami sprawdziliśmy, jakie napoje będą najlepsze dla zdrowia Twojego i Twojego maluszka. Herbata, zioła, soki, a może woda rewitalizowana?
Standardowo 70-kilogramowa kobieta powinna przyjmować ok. 2 litrów zdrowych płynów dziennie. Gdy jest w ciąży lub karmi piersią, jej dzienne zapotrzebowanie wzrasta o ok. 0,5 litra.
Szczególnie ciąża to newralgiczny czas, gdyż nerki pracują wówczas ze zdwojoną siłą, wydalając produkty uboczne przemiany baterii. – Pijąc 2-2,5 litra płynów dziennie kobieta w ciąży lub mama karmiąca zyskuje pewność, że jej organizm będzie dobrze funkcjonował – tłumaczy Violetta Grzesiak-Stołanowska, diagnostka z Miasto Kobiet.
Wybierając wodę, najlepiej zdecydować się na niegazowaną. Szczególnie poleca się wodę rewitalizowaną. Nie dość, że zawiera ona potrzebne mamom minerały (jod, potas, wapń i magnez), to dodatkowo nie znajdziemy w niej szkodliwych jonów, np. sodu odpowiedzialnego za występowanie nadciśnienia tętniczego.
Wodę rewitalizowaną uzyskuje się ze specjalnego filtra, montowanego do instalacji w domu. Można ją pić bezpośrednio z kranu, a także używać w czasie gotowania potraw czy zaparzania herbaty. Warto zaznaczyć, że woda rewitalizowana wykazuje właściwości lecznicze, pomagając m.in. w usuwaniu toksycznych substancji z organizmu. – Spożywanie wody rewitalizowanej, nazywanej często „żywą wodą”, ma też bezpośredni wpływ na tempo przemiany materii, przyspieszając powrót do formy po urodzeniu dziecka – dodaje ekspertka z Miasta Kobiet.
Obok wody rewitalizowanej, warto spożywać napoje mleczne, takie jak: mleko słodkie lub zsiadłe, kefir, maślanka, jogurt. Wszystkie one zawierają spore dawki wapnia i innych składników odżywczych (m.in. witamina D), a tym samym pozytywnie wpływają na organizm matki karmiącej i kobiety w ciąży. Możesz zdecydować się też sok – świeżo wyciśnięty z owoców lub gotowy.
Sięgając po napary ziołowe, warto rozważyć żurawinę – ma ona pozytywny wpływ na układ moczowy, który w czasie ciąży bywa szczególnie narażony na infekcje. Dobrym pomysłem jest także rumianek, gdyż łagodzi on stany zapalne i działa uspokajająco. Z kolei z ciążowymi nudnościami najlepiej radzi sobie napar z mięty pieprzowej. Chcąc dostarczyć organizmowi cennych mikroelementów, warto od czasu do czasu sięgnąć też po herbatkę z pokrzywy zwyczajnej.
Ponieważ picie dużej ilości płynów znacznie ogranicza dolegliwości, które występują w czasie ciąży: nudności, zaparcia czy pękającą skórę. Dodatkowo minimalizuje to ryzyko wystąpienia kamicy układu moczowego. Jakość spożywanej wody również ma znaczenie, warto wtedy sięgnąć po wodę rewitalizowaną.
Ponieważ to, co i ile pijesz przyspiesza regenerację organizmu po ciąży i porodzie, a także wpływa na jakość produkowanego pokarmu. Każde wypite 2,5 litra płynu to 700 ml wytworzonego mleka dziennie.
Na pewno trzeba odstawić kofeinę, gdyż wypłukuje ona z organizmu magnez i potas. Picie herbaty również warto w tym czasie ograniczyć do co najwyżej dwóch szklanek dziennie. Możesz wybrać ziołową lub owocową, ale przed zaparzeniem koniecznie sprawdź informacje podane na opakowaniu, bo nie każda nadaje się dla kobiet w ciąży i karmiących matek. Na naszej czarnej liście powinny się też znaleźć napoje gazowane oraz nektary – te ostatnie nie mają wiele prawdziwego soku, pełne są za to szkodliwego cukru oraz syropu glukozowo-fruktozowego.
Będąc w ciąży czy karmiąc piersią, dbasz nie tylko o siebie, ale także o swoje maleństwo. Jesteś za nie odpowiedzialna, więc postępuj rozważnie. Dzięki przemyślanemu doborowi napojów, malec stanie się okazem zdrowia, a Ty sama będziesz cieszyć się pełnią sił witalnych.
Tagi: karmienie piersią, odżywianie, woda, woda rewitalizowana, zdrowa dieta
Dodaj komentarz