Kiedy zrobić test ciążowy?

Zamyślona kobieta trzymająca w ręku test ciążowy

Niecierpliwie wyczekujesz macierzyństwa? A może masz powody wierzyć, że zaszłaś w niechcianą ciążę? W każdym z tych przypadków oczekiwanie na werdykt jest prawdziwym utrapieniem. Zastanawiasz się, kiedy zrobić test ciążowy, aby wyniki były wiarygodne?

Dla każdej kobiety wiadomość o odmiennym stanie jest wielkim wydarzeniem. Najczęściej fakt ten odkrywamy w domowej łazience, wykonując samodzielny test ciążowy z moczu. Pozostaje pytanie, czy można mu zawsze wierzyć.

Czy jestem w ciąży?

Po test ciążowy sięgają kobiety, które mają nadzieję lub podejrzenie, że są w ciąży. Ta pierwsza wiąże się zwykle z usilnymi staraniami o dziecko drogą naturalną lub za pomocą technik wspomaganego rozrodu. To drugie wynika z określonych przesłanek, do których należą przede wszystkim:

 • Stosunek seksualny bez zabezpieczenia;
 • Opóźniona menstruacja;
 • Poranne mdłości;
 • Objawy takie jak bóle w podbrzuszu i bolesność piersi.

Planowana i nieplanowana ciąża są przy tym równie istotnym „tematem” – kobiecie, która oczekuje na rozstrzygnięcie, trudno jest się skupić na czymkolwiek innym. Nic dziwnego, że najchętniej wykonałaby test, gdy tylko myśl ta zawita jej do głowy. Eksperci przekonują jednak, że nie warto się spieszyć.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Zbyt wczesne wykonanie testu ciążowego to nie tylko pieniądze wyrzucone w błoto. Nawet jeśli jesteś w ciąży, poziom hCG w Twoim ciele jest jeszcze zbyt niski, aby został wykryty w próbce moczu. Badania krwi są pod tym względem znacznie bardziej czułe.

Z największym prawdopodobieństwem otrzymasz więc wynik negatywny, który albo wprowadzi Cię w błąd, albo sama odrzucisz go, myśląc, że to za wcześnie. Zamiast więc szastać własnymi pieniędzmi i emocjami, lepiej jest kilka dni poczekać. Jak długo?

Większość testów ciążowych daje wiarygodne wyniki, jeśli zostanie przeprowadzona 1 dzień po terminie spodziewanej menstruacji, która się nie pojawiła. W przeliczeniu na tygodnie ciąży jest to zazwyczaj trzeci tydzień po domniemanej owulacji i piąty tydzień ciąży (liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki).

Istnieją jednak super wrażliwe testy, których producenci dopuszczają przeprowadzenie badania jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki. Nie dają oni oczywiście 100% gwarancji.

 

Szczęśliwa kobieta z pozytywnym wynikiem testu ciążowego przytulająca się do partnera

 

Zdaniem amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) u 10-20% kobiet w ciąży, które przeprowadzą test w dzień spodziewanej miesiączki, wynik będzie fałszywie negatywny.

Najbardziej wiarygodny wynik otrzymasz, przeprowadzając test 1-2 tygodnie po terminie oczekiwanej menstruacji. Jeśli cierpliwie poczekasz, istnieje zawsze szansa, że spóźniony okres się pojawi i nie będziesz musiała kupować testu ani przeżywać stresu związanego z jego wykonaniem.

Nasza rada? Uzbrój się w cierpliwość, myśl pozytywnie albo spróbuj odwrócić swoją uwagę innymi aktywnościami, i wykonaj test ciążowy później. Jeśli mimo wszystko nie możesz się doczekać, udaj się na badanie krwi. Jego wynik powinien być wiarygodny już 6-8 dni po owulacji. 

Czy test ciążowy należy wykonać rano?

Wcale niekoniecznie. Owszem, po nocy mocz jest zwykle zagęszczony, więc jest większa szansa, że niski jeszcze poziom hCG zostanie wychwycony. Jeśli jednak będzie wykonywać test w zalecanym przez producenta czasie (po miesiączce, która się nie pojawiła), nie ma znaczenia, jaka będzie pora dnia.

Pamiętaj! Skuteczność testu zależy nie tylko od terminu jego wykonania, ale także od pieczołowitości. Przeczytaj dokładnie instrukcje i przestrzegaj dokładnie wszystkich jej wskazówek.

 


Bibliografia:

https://www.nhs.uk/pregnancy/trying-for-a-baby/doing-a-pregnancy-test

https://www.healthline.com/health/pregnancy/five-signs-to-take-pregnancy-test

https://my.clevelandclinic.org/health/articles/9703-pregnancy-tests

Instagram
Tagi:

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona