Wady postawy wśród dzieci to nie tylko skrzywienia kręgosłupa i płaskostopie. Stosunkowo często u maluchów diagnozuje się również klatkę piersiową lejkowatą.
Pectus excavatum, inaczej klatka piersiowa lejkowata lub klatka szewska, to wada wrodzona, która rozwija się jeszcze w łonie matki lub już po narodzinach dziecka. Nie znamy jej przyczyny, choć wiemy, że może być skojarzona z innymi wadami genetycznymi.
Prawidłowo zbudowana klatka piersiowa składa się z mostka, 12 par żeber oraz 12 kręgów piersiowych kręgosłupa. Ta struktura kostna odgrywa w naszej fizjonomii ogromną rolę, bowiem chroni najważniejsze organy – serce i płuca – przed urazami. Aby owa ochronna funkcja była spełniona, mostek jest wysunięty wyraźnie do przodu, a żebra pozostawiają płucom odpowiednio dużo miejsca. Klatka piersiowa umożliwia nam bowiem sprawne oddychanie.
W przypadku klatki piersiowej lejkowatej mostek zapada się do wewnątrz, czasami tworzą wręcz wyraźne wgłębienie. Żebra wydają się wówczas przesadnie wystawać. Stopień tego zapadnięcia może być bardzo różny – od lekkiego defektu estetycznego po deformację negatywnie wpływającą na działanie narządów wewnętrznych.
Zdaniem naukowców rozwój klatki piersiowej lejkowatej wynika przede wszystkim z nadmiernego wzrostu tkanki łącznej, która wciąga mostek do środka. Deformacja jest częstsza u chłopców niż u dziewczynek. Niestety, aż 1 na 400 dzieci rodzi się z tym problemem – jest to zdecydowanie najpowszechniejsza wada w budowie klatki piersiowej.
Bezpośrednio po porodzie trudno jest rozpoznać klatkę piersiową lejkowatą ze względy na małe rozmiary ciała noworodka i niewykształconą jeszcze strukturę kostną. Dopiero wraz ze wzrostem i rozwojem kości deformacja staje się widoczna, a zazwyczaj się nawet pogłębia. Diagnozę stawia się najwcześniej w wieku 2-3 lat, ale czasem dopiero w ok. 10 roku życia.
Oprócz charakterystycznego zagłębienia w klatce piersiowej wada zazwyczaj wpływa na całą postawę ciała. Dzieci nią dotknięte często wykazują opadanie barków w przód, uwypuklenie brzucha, a także kifozę, czyli skrzywienie kręgosłupa na odcinku piersiowym. Łopatki zaczynają odstawiać, a mięśnie grzbietu są osłabione. Te zmiany ortopeda jest w stanie stwierdzić gołym okiem bez żadnych specjalistycznych badań. Do potwierdzenia diagnozy wykorzystuje się jednak zazwyczaj zdjęcia rentgenowskie, a nawet tomografię komputerową (CT) lub rezonans magnetyczny, aby precyzyjnie określić zakres problemu i jego wpływ na narządy wewnętrzne.
Niestety, im silniejsza deformacja, tym poważniejsze konsekwencje zdrowotne. U wielu dzieci klatka piersiowa lejkowata jest głównie problemem estetycznym, którego ważkość staje się widoczna w okresie dojrzewania. Ale nacisk mostka na serce i płuca może również wywołać niepożądane objawy takie jak niska wytrzymałość na wysiłek fizyczny, przyspieszone tętno, palpitacje, a nawet szmery w sercu. Dzieci bywają częściej zmęczone, doświadczają zawrotów głowy, a nawet mogą skarżyć na ból w klatce piersiowej. Ponadto wada zwiększa również częstotliwość infekcji dróg oddechowych i wywołuje chroniczny kaszel bądź świszczący oddech, który da się mylnie wziąć za astmę.
W wyjątkowo drastycznych przypadkach dochodzi do poważnego ograniczenia pracy płuc lub serca. Bywa, że to ostatnie spychane jest wręcz przez mostek w lewą stronę, wskutek czego mniej efektywnie pompuje krew. Dodatkowe badania dzieci z klatką piersiową lejkowatą obejmują więc również EKG, echo serca, testy wydajności płuc oraz próby wysiłkowe.
W umiarkowanie zaawansowanych i poważnych przypadkach deformację leczy się operacyjnie. W mniej inwazyjnej opcji poprzez małe nacięcia w skórze wprowadza się pod mostek metalowy drążek, który podtrzymuje zdeformowaną kość i wypycha ją w przód. Po 2-3 lat obręcz się usuwa. Alternatywnie operacji dokonuje się z dużym nacięciem i usunięciem nadmiaru tkanki łącznej. Również i w tym przypadku mostek otrzymuje jednak tymczasową podporę. Operacje obu typów przeprowadza się najczęściej w okresie wzrostowym na etapie dojrzewania, a prognozy są bardzo dobre.
W lekkich przypadkach klatki piersiowej lejkowatej operacja nie jest konieczna, ale bardzo istotna jest odpowiednia rehabilitacja. Istnieje szeroki zestaw ćwiczeń, które poprawiają strukturę mięśni, a tym samym korygują postawę. Dla maksymalnej efektywności powinno się je wykonywać w okresie dojrzewania, kiedy układ kostny intensywnie się zmienia. Rolą rodziców jest motywowanie dzieci do chodzenia na zajęcia fizjoterapeutyczne i ćwiczenia w domu – jest to problem, który szkoda ignorować, zwłaszcza że miewa tak zasadniczy wpływ na samoocenę młodego człowieka.
W ramach terapii zachowawczej poleca się również specjalistyczne masaże, laseroterapię czy kinesiotaping. Odpowiednie formy ruchy pozostają jednak kluczowe!
Klatka piersiowa lejkowata nie powinna wprawdzie wpływać na oczekiwaną długość życia, ale może być poważnym dyskomfortem w życiu dorosłym. Zwłaszcza że symptomy mają tendencję do nasilania się. Żadne wady postawy u dzieci nie powinny być ignorowane!
Bibliografia:
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17328-pectus-excavatum
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pectus-excavatum/symptoms-causes/syc-20355483
https://www.cedars-sinai.org/health-library/diseases-and-conditions/p/pectus-excavatum.html
https://kidshealth.org/en/parents/pectus-excavatum.html
Tagi: Klatka piersiowa lejkowata, wady postawy dziecka
Dodaj komentarz